kamu işçi maaş

Konu: Ba-bs verecekmi.?

Ba-bs verecekmi.?

kdv den ve vergiden muaf kredi kefalet kooperatifi ba-bs formu vermelimidir? yorumlarinizi bekliyorum

iyi calismalar...

Ynt: ba-bs verecekmi

Bilanço usulune göre defter tutuyorsa veriyor benim bildiğim
    SMMM

Ynt: Ba-bs verecekmi.?

Vergi Usul Kanunu 381 no.lu tebliğinde ( 4.13 ) 'kurumlar vergisinden muaf olanlar 2007 yılı ve takip eden yıllarda Ba ve Bs bildiriminde bulunmayacaklardır' denilmektedir. Saygılarımla

Selahattin Ö. ÖZTÜRK - SMMM

kdv den ve kurumlar vergisinden muaf

Sayı : B.07.1.GİB.4.06.18.02/32Mük257-

Konu : Kooperatiflerin Form Ba ve Form Bs

bildirim formlarını verip vermeyecekleri

hakkında.

.......................... GRUP MÜDÜRLÜĞÜNE

İlgi: ../../2007 tarihli ve ?????????????.. sayılı yazınız.

İlgi yazınızda; ??. Vergi Dairesi Müdürlüğünün ???? vergi numaralı mükellefi ?????. Yapı Kooperatifi tarafından Başkanlığımıza hitaben verilen ve bir örneği ilgi yazınız ekinde alınan ../../2007 tarihli ve ?. sayılı dilekçede belirtilen hususlar hakkındaki Müdürlüğümüz görüşü aşağıdaki gibidir.

Bilindiği üzere, 213 sayılı Vergi Usul Kanununun 148, 149 ve mükerrer 257 nci maddelerinin Maliye Bakanlığına verdiği yetkiye dayanılarak 17/08/2006 tarihli ve 26262 sayılı Resmi Gazete?de yayımlanan 362 sıra no.lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği ile bilanço esasına göre defter tutan mükelleflerin belirli bir haddi aşan mal ve hizmet alımlarını ?Mal ve Hizmet Alımlarına İlişkin Bildirim Formu (Form Ba)? ile; mal ve hizmet satışlarını ise ?Mal ve Hizmet Satışlarına İlişkin Bildirim Formu (Form Bs)? ile bildirmeleri hususunda yükümlülük getirilerek bildirimde uygulanacak usul ve esaslar belirlenmiştir.

Diğer taraftan 1163 sayılı Kooperatifler Kanununun 89 uncu maddesinde; ?Kooperatiflerin, kooperatif birliklerinin, kooperatif merkez birliklerinin ve Türkiye Milli Kooperatifler Birliğinin muhasebe usulleri ve mecbur olarak tutacakları defterler Ticaret Bakanlığınca belirtilebilir.

Vergi Usul Kanununun bu hususlarla ilgili hükümleri saklıdır.? hükmü yer almaktadır.

Vergi Usul Kanununun ?Defter tutacaklar? başlığını taşıyan 172 nci maddesi ile defter tutma mecburiyetinin uygulanmayacağı gerçek ve tüzel kişilerin sayıldığı ?İstisnalar? başlıklı 173 üncü maddesinde kooperatifler sayılmamakla birlikte, 1163 sayılı Kooperatifler Kanununun yukarıda yer alan 89 uncu maddesine istinaden çıkarılan ve 28/11/1973 tarihli ve 14726 sayılı Resmi Gazete?de yayımlanan Kooperatifler, Kooperatif Birlikleri, Kooperatif Merkez Birlikleri ve Türkiye Milli Kooperatifler Birliği Muhasebe Yönetmeliğinde; kooperatiflerin Vergi Usul Kanununun 182 nci maddesi gereğince tutulması zorunlu olan defterleri tutacakları düzenlemesine yer verilmiştir. Vergi Usul Kanununun 182 nci maddesi ise bilanço esasına göre tutulacak defterlere ilişkin hükümleri içermektedir.

Buna göre 362 sıra no.lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliğinde Ba ve Bs bildirim formalarının verilmesi zorunluluğu yalnızca bilanço esasına göre defter tutmaya bağlandığından ve kooperatifler bilanço esasına göre defter tutmak zorunda olduklarından, anılan Tebliğde belirlenen usul ve esaslar çerçevesinde Ba ve Bs bildirim formlarının verilmesi gerekmektedir.

Bilgilerinize arz ederim
    SMMM

bir arkadas vermeli diyor bir arkadas vermemeli diyor.Tereddutte kaldim

Ver kafan rahat etsin, kesinlik yok bu konuda
    SMMM

Nasıl ver kafan rahat etsin ? kar yağacak kar lastiklerini tak kafan rahat etsin der gibi .... nedir bu hocam, tahmine göre işmi yapacaz. 06.02.2008 tarihinde Tebliğ yayınlamış. senin verdigin örnek 2007 yılında bir mukteza . Şimdi burda hangisi bizi baglar onu tartışmayalım. Sizde en az benim kadar Tebliğin baglayıcı oldugunu bilirsiniz. 'kurumlar vergisinden muaf olanlar 2007 yılı ve takip eden yıllarda Ba ve Bs bildiriminde bulunmayacaklardır' denmiş. Fala bakarak meslek icra edilmez. Kanun kitap ne demiş ise onu yapalım. Tabi karar uygulamayı yapacak arkadaşın.

Selahattin Ö. ÖZTÜRK

Selahhatin bey

Bizim mükellefler genelde kooperatif bizde bir süre sizin yaptığınız gibi vermedik, ondan sonra vergi dairelerinden yazılar gelmeye başladı en az 4 vergi dairesine gidip ben anlattım ayrıca ofisteki diğer arkadaşlar da bir çok kere gitti,

Malesef bizim ofis olarak buna harcayacak vaktimiz yok beyannameleri internet üzerinden 10 dakikada gönderiyoruz. Yarım günümüz gitmiyor

Vergi daireleri kooperatiflere varlık barışı dilekçesi gönderecek kadar özensiz o nedenle biz bu şekilde davranıyoruz

Aynen tercih arkadaşın

Kolay gelsin
    SMMM

Bak şimdi durum degişti. Senin bunu boyle yapmanın bir sebebi varmış kendine göre. " Ver kafan rahat etsin, kesinlik yok bu konuda" dersen olmaz kıymetli kardeşim. Tebliğ bunu diyor , Kanunda bu yazıyor, İdare boyle bi uygulama yapıyor, ama ben buna ragmen şu sebepten veriyorum koop. lara ba bs dersen bizde ona göre yazardık cevabımızı.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)