cfo-bmi

Konu: Serbest Bölge konsolide bilanço

Serbest Bölge konsolide bilanço

Bir şirketin Mersin Serbest Bölgede bir şubesi var ve buradan elde ettiği kazançlar vergiye tabi. Bu şubeye ait işlemler merkezden ayrı bir defterde takip ediliyor ve yıl sonlarında ayrı ayrı gelir tablosu ve bilanço düzenlenip daha sonra konsolide edilerek beyanda bulunuluyor. Şirket geçici vergilerinin ödemesini merkez hesaplarından gerçekleştirdi. Merkezdeki kayıtlara göre zarar çıkıyor fakat 193 hesapta bakiye bulunuyor. Bu bir sıkıntı yaratır mı? Serbest bölge defteri tutan arkadaşlardan yardım bekliyorum.

Saygılar;
    bil_gin

İçimde şefini kaybeden orkestranın hüznü var.

ferhat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ferhat isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

Ynt: Serbest Bölge konsolide bilanço

Alıntı bil_gin Nickli Üyeden Alıntı

Sayın bilgin

Bir şirketin Mersin Serbest Bölgede bir şubesi var ve buradan elde ettiği kazançlar vergiye tabi. Bu şubeye ait işlemler merkezden ayrı bir defterde takip ediliyor ve yıl sonlarında ayrı ayrı gelir tablosu ve bilanço düzenlenip daha sonra konsolide edilerek beyanda bulunuluyor.

-Yani merkezden beyan ediliyor değilmi Ayrı bir bilanço ve Gelir Tablosu var derken bu sadece bilgi amaçlı ayrıca yardımcı defterlerde takip edilenlerde sadece bilgi amaçlı çünkü şube diyorsun buraya kadar okey

Şirket geçici vergilerinin ödemesini merkez hesaplarından gerçekleştirdi. Merkezdeki kayıtlara göre zarar çıkıyor fakat 193 hesapta bakiye bulunuyor. Bu bir sıkıntı yaratır mı? Serbest bölge defteri tutan arkadaşlardan yardım bekliyorum.

-Burası şube olduğuna göre merkez ile neden gelir ve giderini birleştirip vermiyorsunuz.Burda bir sıkıntı var yoksa benmi yanlış anladım.Ayrıca burası şube ise geçici vergilerin ödemesini merkez hesaplarından yaptı ne demek.

bunu açıklarsan yardımcı olurum
    Saygılar;-
    bil_gin

üstadım haklısınız durum biraz karışık o yüzden sizlere sorma gereği duydum. şirketin işlerini beraber yürüttüğümüz üstadım serbest bölgeden yurtiçine kâr transferi gerçekleştirmek amacıyla geçici vergi ödemelerinin yurtiçindeki hesaplardan yapılmasını söyledi. sene sonuna kadar herhangi bir sorun yoktu. biz merkez defterlerinde ödemeyi gerçekleştirdik. merkezin muhasebe kayıtlarında 193 hesapta bir rakam oluştu. fakat yıl sonu itibariyle merkez hesaplarında zarar çıkıyor. şube hesaplarında ise kâr var. benim anlamak istediğim nokta şurası aslında defterleri dökerken şube defterlerinde ayrıca bir dönem net karı tahakkuku yapmamız şart mıdır yoksa defterlerde ayrı ayrı hesapları işleyerek şirket bilançosunda net kâra ulaşıp mı vergi ödemeliyiz? umarım tam ifade edebildim karışık bir durum gibi görünüyor

ferhat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ferhat isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

Sayın Bil_gin

Anladığım kadarıyla yapılmak istenen iş şu bunlar serb.bölge şubemiz olsun ama biz gelir giderini ayrı tutalım bakalım karmı zararmı ediyoruz diye şube için yardımcı defter tutulmuş dolayısıyla bizim görüşümüz daha doğru şöyle burdaki kar merkezin geliri ile birleştirilip gerekli indirimler yapıldıktan sonra beyan edilip ödeme yapılması lazımdı.Yani şurası biraz anlamsız merkez hesaplarında zarar çıkıyor şubede kar çıkıyor bu biraz saçma eğer iki ayrı firma olsaydı haklısın birisinde kar birisinde zarar diyebilirsin ama sen şube diyorsun şubenin ayrı kar zararı olmaz.Yani Gelir ve Gideri merkezle konsolide olur tek beyan olur.ayrıca şube hesaplarında dönem kar zarar tahakkukunu sadece bilgi amaçlı yaparsınız.Bir bağlayıcılığı yok.Örneğin benim böyle bir mükellefim var ben ne yapıyorum merkezle gelir giderini konsolide ediyorum.(firma 6.02.2004 öncesi kuruluş bu önmeli) Şubenin karını Kurum beyanına ekliyorum Serb.Bölge Karı Kurum Kazancından muaf olduğu için vergi çıkmıyor.(zarar olsa dahi ind.gid.kısmında serb.böl.elde edilen kazanç kısmına yazıyorum)

yinede bilgi için özel mesaj'dan telf.no verebilirim görüşebiliriz.

teşekkürler üstadım. bilahare özelden yazacağım size. söylediklerinizin aynısını bende bu şirketimde uyguladım. dediğiniz gibi ayrı kâr ya da zarar olmaz bir şirket için. biz muhasebe programımızda da ayrı ayrı bölümlerde takip ediyoruz kayıtları.
    defterlerimizde ayrı ayrı merkez ve şube için. benim kafamı karıştıran nokta ise; dönem sonunda şube kayıtlarında 690 hesap alacak bakiyesi veriyor. normalde 692 ve 691 hesapları kullanarak dönem net kâr ya da zararını hesaplıyoruz fakat sizin yazdıklarınızdan anladığım; 690 hesabı direkt olarak 590 hesaba virmanlamam ve tahakkuk eden vergiyi beyannamem üzerinde hesaplamam yönünde.
    peki yukarıda da belirttiğim gibi ayrı ayrı tuttuğumuz defterlerden merkez için tuttuklarımızda ise 193 hesapta bakiye var bunu nasıl kapatacağım?

saygılar;
    bil_gin

bu konuda başka fikir beyan etmek isteyen arkadaşımız, üstadımız yok mu?

saygılar;
    bil_gin

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)