kamu işçi maaş

Konu: Eşinin Ücreti

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Aralık.2005
    Mesajlar
    13

    Eşinin Ücreti

    sosyal sigortalar kanunu md.3 ı-b de işverini ücretsiz çalışan eşi sigortalı değildir diye bir ifade var. eğer ücretli çalışıyorsa sigortalı sayılacak ve sigorta primleri eşi tarafından ödenmesi gerekecektir.
    gvk md 40/2 de hizmetli ve işçiler için yapılan tedavi ve ilaç giderleri ile ödenen sigorta primleri gider yazılabilir ancak md 41/2 de ise işyeri sahibi, eşi ve çocuklarına yapılan ödemeler, ücretler, tazminatlar, ikramiyeler ve komisyonlar kanunen gider kabul edilmiyor.
    buna göre işverenin hizmet akdine bağlı ve ücretli çalışan eşi için yaptığı ödemelerden-ssk,gv,dv,net ücret-sadece ssk mı gider yazılabilecek? diğerleri de yazılırsa kanunen kabul edilmeyen gider mi kabul edilmesi gerekecektir?


  2. #2
    Üyelik tarihi
    Temmuz.2005
    Mesajlar
    137

    Eşinin Ücreti

    Sayın ugur_ozenc,
    Gelir Vergisi Kanununda ticari kazanç mükellefleri ile zirai kazanç mükelleflerinin işletmeden eşine ve çocuklarına ödediği ücretlerin ticari ve zirai kazancın tespitinde gider olarak indirilemeyeceğine ilişkin hükümler mevcuttur.Ancak GVK'nın 68.maddesinde serbest meslek kazanç mükelleflerinin işletmeden eşine veya küçük çocuğuna ödediği ücretlerin,serbest meslek kazancının tespitinde gider olarak indirilemeyeceğine ilişkin hüküm bulunmamaktadır.Bu nedenle,serbest meslek kazanç mükelleflerinin serbest meslek faaliyeti nedeniyle yanında çalıştırdığı eşi veya çocuklarına ödeyeceği ücretlerin mesleki kazancın tespitinde gider olarak indirilmesi mümkün bulunmaktadır.Buna göre ticari ve zirai kazançlarda hiç bir ödeme gider olarak kabul edilemez.
    Saygılarımla,<br />Davut GENÇ - SMMM

  3. #3
    Üyelik tarihi
    Temmuz.2005
    Mesajlar
    652

    Eşinin Ücreti

    Sayın ugur_ozenc,
    SSK açısından, işverenin yanında ücretle çalışan eşine ödediği ücret, SSK, İşsizlik Sigortası primi gibi ödemeleri işverenin tabi olduğu resmi defterlerine kayıt edeceksiniz. Aksi durumda işyeri kayıtlarının geçersizliği vb nedenlerle hak ve menfaat kaybına ve cezai müeyyidelere maruz kalırsınız.
    GVK açısından ise işverenin yanında ücretle çalıştırdığı eşine yaptığı ücret ve diğer kanuni yükümlülüklere ait tutarları, mali karı hesaplarken ticari kara ilave edeceksiniz. Diğer bir deyimle, işverenin yanında ücretle çalıştırdığı eşine yaptığı ücret ve buna bağlı olarak yüklendiği diğer kanuni yükümlülükler kanunen kabul edilmeyen gider niteliğinde olmaktadır.
    Buna göre değerlendirip işlem yapabilirsiniz. Kolay gelsin...
    Ahmet Akca SMMM

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Eşinin SSK sından Yararlanmak İsteyen Hamile Hk.
    Konu Sahibi yavuzakbal Forum SGK Mevzuatı
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 12.Şubat.2014, 10:02
  2. Adamın Eşinin SSK' sından Yararlanması?
    Konu Sahibi accountmanager Forum SSK Mevzuatı (Arşiv)
    Cevap: 3
    Son Mesaj : 22.Eylül.2008, 18:42
  3. Şirket Ortağı ve Eşinin Yol Gideri
    Konu Sahibi accountmanager Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 17.Nisan.2007, 16:34
  4. Eşinin Yanında Sigortalı Kadın...
    Konu Sahibi aysen Forum SSK Mevzuatı (Arşiv)
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 22.Kasım.2005, 14:26
  5. işçinin eşinin doğum yapması
    Konu Sahibi 66muratsari66 Forum SSK Mevzuatı (Arşiv)
    Cevap: 5
    Son Mesaj : 25.Haziran.2005, 11:13

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36