kamu işçi maaş

Konu: Bedelsiz Okutulan Öğrenciye Fatura Kesme Zorunluluğu

Bedelsiz Okutulan Öğrenciye Fatura Kesme Zorunluluğu

Merhaba

bedelsiz öğrenci okutan (%100 burslu) bir okul kdv'siz maliyetine fatura kesmeli ve 740/600 muhasebe kaydını yapmalıdır.ne dersiniz

Ynt: Bedelsiz Okutulan Öğrenciye Fatura Kesme Zorunluluğu

Merhaba,
    1-) Eğer öğrenciler reklam amaçlı ücretsiz okutuluyorsa

740- Hizmet Üretim Maliyeti (B)
    191-indirilecek Kdv (B)
    600- Yurt içi Ssatışlar (A)
    391-Hesaplanan Kdv (A)

2-) Eğer öğrenciler MEB tanıdığı %3 kontenjandan eğitim görüyorsa, ilgi dönemde yapılan harcamalara ödenen kdv indirim konusu yapılmaz (promosyon olduğu için) gider yazılması gerekir.

740- Hizmet Üretim Maliyeti (B)
    191- İndirilecek (A)

3-) Öğrenciler yasak sınırlar dışında bir ücretsiz okutulursa satış faturası düzenlenir ve ortaklar hesabı borçlandırılır.

131-Ortaklardan Alacaklar (B)
    600-Yurt içi Satışlar (A)
    391-Hesaplanan Kdv (A)

Bir fikir.................

sayın memleket

2.maddedeki gibi yasal sınırlar içinde: kdv konusu tamam peki fatura kesilecekmi,kesilecekse emsal bedelimi yoksa 1tl mi kesilecek ve faturanın kaydı nasıl olacak

Fatura kesmeye gerek yok
    3065 sayılı Katma Değer Vergisi Kanunu?nun 1/1. maddesi ile Türkiye?de yapılan ticari, sınai, zirai faaliyet ve serbest meslek faaliyeti çerçevesindeki teslim ve hizmetler katma değer vergisine tabi tutulmuştur.

Aynı Kanun?un, 17/2. maddesinin (b) bendinde ?08.02.2007 tarihli ve 5580 sayılı Kanun hükümlerine tâbi özel okullar tarafından ilgili dönemdeki kapasitelerinin % 10'unu, üniversite ve yüksekokullarda ise % 50'sini geçmemek üzere verilen bedelsiz eğitim ve öğretim hizmetleri, kanunların gösterdiği gerek üzerine bedelsiz olarak yapılan mal teslimi ve hizmet ifaları?nın KDV?den istisna olduğuna ilişkin hüküm yer almaktadır.

Buna göre, 5580 sayılı Kanun hükümlerine tâbi özel okullar tarafından ilgili dönemdeki kapasitelerinin %10?unu, üniversite ve yüksekokullar da ise yüzde 50?sini geçmemek üzere verilen bedelsiz eğitim ve öğretim hizmetleri, katma değer vergisinden istisnadır.

Okul haricindeki diğer eğitim kurumları ise; KDV Kanunu?nun 17/2-b maddesinde yer alan ?kanunların gösterdiği gerek üzerine bedelsiz olarak yapılan mal teslimi ve hizmet ifaları...? hükmü gereği 5580 sayılı Kanun?un kapsamında değerlendirilip bu Kanun kapsamında bedelsiz verdikleri eğitim ve öğretim hizmetleri için KDV istisnasından faydalanabilmektedirler.

KDV Kanunu?nun 20. maddesinde de, ?1. Teslim ve hizmet işlemlerinde matrah, bu işlemlerin karşılığını teşkil eden bedeldir.

2. Bedel deyimi, malı teslim alan veya kendisine hizmet yapılan veyahut bunlar adına hareket edenlerden bu işlemler karşılığında her ne suretle olursa olsun alınan veya bunlarca borçlanılan para, mal ve diğer suretlerde sağlanan ve para ile temsil edilebilen menfaat, hizmet ve değerler toplamını ifade eder.? 27/2. maddesinde ise, ?Bedelin emsal bedeline veya emsal ücretine göre açık bir şekilde düşük olduğu ve bu düşüklüğün mükellefçe haklı bir sebeple açıklanamadığı hallerde de, matrah olarak emsal bedeli veya emsal ücreti esas alınır.? denilmektedir.

Buna göre, eğitim kurumlarında 5580 sayılı Kanun?a göre ücretsiz okutulan öğrenciler için fatura düzenlenmesine gerek yoktur. Kontenjan fazlası ücretsiz okutulan öğrenciler için ise emsal bedel üzerinden fatura düzenlenmesi ve KDV hesaplanması gerekmektedir.

sayın memleket

inanın çokaz kişi fatura kesilmemesi gerektiğini biliyor.ben başka biryerden öğrenmişdim.ama teyit etmek istedim
    birçok kişiye danışdım bunu bilen birkaç kişiden birisiniz.bu arad sormak isterim nispeti oranındaki kdv de 740/191 olarak masrafa gidecek.galiba bu tutarı kdv beyannamesinde bilgi amaçlı gösteriyoruz.ne dersiniz
    verdiğiniz bilgi için teşekkür ederim.

Bilgi amaçlı değil bu değeri kdv beyannamesinde göstermeyeceksiniz. Bu değeri hesaplayıp aşağıdaki kayıt yapılacak.
    Örneğin ; 300 adet öğrencisi bulunan okulda ücretsiz öğrenci kontenjanı % 3 e göre 9 öğrencidir. Bu okulun Mart ayında indirilecek kdvsi 75.000 Tl olsun. Gider kaydedilecek tutar 75.000x%3= 2.250 Tl lik kdv indirim konusu yapılamaz. Bu tutarı kdv den çıkar ve gidere atılır. Mart beyannamesinde indirilecek kdv 75.000-2.250= 72.750 Tl olarak indirim konusu yapacaksınız.
    740-Hizmet Üretim Maliyeti (B) 2.250
    191-İndirilecek Kdv (A) 2.250 Tl

Kolay gelsin

sağolun teşekkür ederim.bende sizin dediğiniz gibi biliyorum.ama tesadüf internetden kdv sirkülerini okurken gözüme çaptı bu konuyu ben yanlış anlamadıysam beyannamede kısmi istisnalar bölümünde no 226 172/2-b olarak gösreceksiniz diyordu.inanmadım beyannameye bakdım.beyannamde istisnalar-ve diğer iade hakkı doğuran işlemler bölümündeki kısmi istisna kapsamına giren işlemler bölümünde 226 noda var.acıba benmi yanlış
    anlıyorum birde bu konuda bilgi rica edeceğim.acıba o başka bir konumu .ama açık açık özel okulardaki bedelsiz eğitim diye yazmış.bilgiler için sağolun

sağolun teşekkür ederim.bende sizin dediğiniz gibi biliyorum.ama tesadüf internetden kdv sirkülerini okurken gözüme çaptı bu konuyu ben yanlış anlamadıysam beyannamede kısmi istisnalar bölümünde no 226 172/2-b olarak gösreceksiniz diyordu.inanmadım beyannameye bakdım.beyannamde istisnalar-ve diğer iade hakkı doğuran işlemler bölümündeki kısmi istisna kapsamına giren işlemler bölümünde 226 noda var.acıba benmi yanlış
    anlıyorum birde bu konuda bilgi rica edeceğim.acıba o başka bir konumu .ama açık açık özel okulardaki bedelsiz eğitim diye yazmış.bilgiler için sağolun

sayın memleket

musait iseniz son ifade etiğim konuya bir değinebilirmisiniz

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)