cfo-bmi

Konu: Sadece daire satışı geliri için beyanname veren var mı?

  1. #1
    Tahsin Kurt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tahsin Kurt isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Nisan.2007
    Mesajlar
    7.762

    Sadece daire satışı geliri için beyanname veren var mı?

    Selam arkadaşlar.
    Sadece daire satışından dolayı gelir elde eden şahsın beyannamesini verecem ama ilk defa vereceğim için tereddüt etim.Aşağıdaki sorularda yardımcı olursanız sevinirim.

    1- Gelir vergisi beyanı verilerek sadece "diğer kazanç ve iratlar bildirimi " kısmımı doldurulacak.
    2- İradı sağlayan kişi dairenin satıldığı kişi midir? Bana iradı sağlayan sonuçta bu kişidir.
    3- Gayrisafi kazanç hangi tutardır?Çıplak satış bedeli midir?
    4- istisna satış ve bedeli denilen kısma g.menkulün artırılmış bedeli mi yazılacak?
    5-Safi iratta ikisi arasındaki fark oluyor.gelir vergisi de sıfır.

    Bu şekilde doldurmam yanlış olur mu? teşekkürler,saygılar.

    Bir mum diğer bir mumu tutuşturmakla,ışığından bir şey kaybetmez. (Mevlâna Celâlediin-i Rûmî)

  2. #2
    Tahsin Kurt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tahsin Kurt isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Nisan.2007
    Mesajlar
    7.762

    Ynt: Sadece daire satışı geliri için beyanname veren var mı?

    Bu hususta beyanname veren yok sanırım
    Bir mum diğer bir mumu tutuşturmakla,ışığından bir şey kaybetmez. (Mevlâna Celâlediin-i Rûmî)

  3. #3
    Üyelik tarihi
    Nisan.2007
    Mesajlar
    1.340

    Ynt: Sadece daire satışı geliri için beyanname veren var mı?

    sayın twolf daha önce bu beyannameyi doldurmadım ama beyannameyi açtığımda
    1-iradı sağlayan kişi daireyi satan kişidir.
    2-gayri safi kazançın hesabı
    evi 100.000 e sattınız maliyeti 80.000 olsun =20.000 tl dir ( gayri safi irat )
    istisna ve indirimler 2009 yılı için 7.600 diye hatırlıyorum onu yazarsınız.
    safi kazanç ve irat :20.000-7600 dür diye tahmin ediyorum

  4. #4
    Tahsin Kurt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tahsin Kurt isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Nisan.2007
    Mesajlar
    7.762

    Ynt: Sadece daire satışı geliri için beyanname veren var mı?

    İsmail Bey tşk.ederim.Biraz daha incelemem gerek sanırım.
    Bir mum diğer bir mumu tutuşturmakla,ışığından bir şey kaybetmez. (Mevlâna Celâlediin-i Rûmî)

  5. #5
    Üyelik tarihi
    Nisan.2007
    Mesajlar
    1.340

    Ynt: Sadece daire satışı geliri için beyanname veren var mı?

    beyannameye yukarıdaki verileri eklediğimde hesaplamayı düşündüğüm gibi verdi.
    20.000-7600=12.400
    12.400-8.700 =3.700*0,20=740
    8.700*0,15 =1.305

    toplam vergi :2.045 ( 740+1.305 )

  6. #6
    a.makineci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    a.makineci isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Mayıs.2005
    Mesajlar
    2.045

    Ynt: Sadece daire satışı geliri için beyanname veren var mı?

    Merhaba ;

    GVK Mükerrer 80.madde 6.fıkrayı da göz ardı etmeyiniz.

    Mükellefe avantajı olabilir . ( TÜFE hesabı )
    Abdullah MAKİNECİ
    Serbest Muhasebeci Mali Müşavir

  7. #7
    Tahsin Kurt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tahsin Kurt isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Nisan.2007
    Mesajlar
    7.762

    Ynt: Sadece daire satışı geliri için beyanname veren var mı?

    Arkadaşlar söylediğiniz şekilde beyanı verdim,sorun yok.Tekrar teşekkürler.
    Bir mum diğer bir mumu tutuşturmakla,ışığından bir şey kaybetmez. (Mevlâna Celâlediin-i Rûmî)

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Sadece 3. Dönemde Olan Faiz Geliri ?
    Konu Sahibi stajyeradayi Forum TDHP-Muhasebe Uygulamaları ve Finansal Raporlama
    Cevap: 15
    Son Mesaj : 12.Şubat.2015, 03:14
  2. Cevap: 7
    Son Mesaj : 15.Nisan.2014, 23:59
  3. Muhtasar Beyanname Kira Veren Bilgileri
    Konu Sahibi snapsprovolone Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 4
    Son Mesaj : 20.Ekim.2009, 16:23
  4. Sadece Kira Geliri Olan Hizmet İşletmesine İade Faturası Kesilirse !!!
    Konu Sahibi ahmetsezer Forum TDHP-Muhasebe Uygulamaları ve Finansal Raporlama
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 19.Mayıs.2009, 13:01
  5. daire satışı hk.
    Konu Sahibi beyhanserin Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 09.Ağustos.2005, 19:32

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36