kamu işçi maaş

Konu: Kümülatif Gelir Vergisi Matrahı Hakkında ?

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    171

    Kümülatif Gelir Vergisi Matrahı Hakkında ?

    Merhaba

    bir işçi
    01/01/2005-20/05/2005 tarihleri arasında A işyerinde,
    01/06/2005-31/12/2005 tarihleri arasında B işyerinde çalıştığında
    B firması kişinin gelir vergisi hesaplamalarını A firmasındaki Kümülatif matrahı da dikkate alarak mı yapacak
    yoksa sıfırdan başlayarak sadece kendisinde çalıştığı vergi matrahlarını mı dikkate alacak

    teşekkürler


  2. #2
    a.makineci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    a.makineci isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Mayıs.2005
    Mesajlar
    2.045

    Kümülatif Gelir Vergisi Matrahı Hakkında ?

    Merhaba ;

    İşinize yarayacağını düşündüğüm bir özelge ;

    Kod:
    TARİH :-.12.2001 
    SAYI :B.07.4.DEF.0.34.11.GVK 
    KONU :Bir işveren nezdinde çalışmakta iken yıl içinde bu işverenden ayrılarak başka bir işveren nezdinde çalışmaya başlayan kişinin ücretinin nasıl vergilendirileceği ve özel gider indiriminin ne şekilde hesaplanacağı Hk. 
    
    ... 
    İLGİ: tarihli dilekçeniz. 
    
    İlgide kayıtlı dilekçenizde, işyerinize 01.09.2001 tarihinde bir eleman aldığınızı, bu elemanın gelmiş olduğu işyerinde (01.01.2001-30.08.2001 dönemini kapsayan) kümülatif gelir vergisi matrahının 6.285.385.000TL olduğunu, bu elemanın işe başladığı 01.09.2001 tarihten itibaren eski matrahını, dikkate almadan ilk vergi diliminden başlamak üzere ücretinden %15 gelir vergisi keserek devam etmekte olduğunuzu belirterek, bu elemanla ilgili olarak birinci ve ikinci işverenleri ayrı ayrı olması nedeniyle vergi tarifesinin her işveren için ayrı ayrı mı uygulanması gerektiğini, ayrıca aynı kişiye ait olmak üzere özel gider indiriminin hesaplanmasında her iki işverende oluşan kümülatif vergi matrahlarının birleştirilip, birleştirilmeyeceği, bu durumda her iki işverence gelir vergilerinin ayrı ayrı mı dikkate alınacağı hususlarında Defterdarlık görüşümüz sorulmaktadır. 
    
    Bilindiği gibi 193 sayılı Gelir Vergisi Kanunu’nun 61. maddesinde; 
    
    "Ücret işverene tabi ve belirli bir işyerine bağlı olarak çalışanlara hizmet karşılığı verilen para ve ayınlar ile sağlanan ve para ile temsil edilebilen menfaatlerdir. 
    
    Ücretin ödenek, tazminat, kasa tazminatı (Mali sorumluluk tazminatı), tahsisat, zam, avans, aidat, huzur hakkı, prim, ikramiye, gider karşılığı veya başka adlar altında ödenmiş olması veya bir ortaklık münasebeti niteliğinde olmamak şartı ile kazancın belli bir yüzdesi şeklinde tayin edilmiş bulunması onun mahiyetini değiştirmez ..." 
    
    denilmiş 62. maddede ise 
    
    "İşverenler hizmet erbabını işe alan, emir ve talimatları dahilinde çalıştıran gerçek ve tüzel kişilerdir." 
    
    hükmü yer almıştır. 
    
    Öte yandan, ücret ödemelerinin ne şekilde vergilendirileceği 128 ve 160 seri nolu Gelir Vergisi Genel Tebliğlerinde açıklanmış olup; 160 Seri Nolu Gelir Vergisi Genel Tebliğinde; 
    
    "Bir hizmet erbabının birden fazla işverenden ücret alması halinde her bir işverenin ödediği ücretler ayrı ayrı vergilendirilmektedir. Dolayısıyla vergi tarifesi her bir işverenin ödediği ücrete, diğer işveren veya işverenlerin ödediği ücretle ilgilendirilmeksizin ayrı ayrı uygulanmaktadır ..." 
    
    açıklamaları yer almıştır. 
    
    Ayrıca yine Gelir Vergisi Kanunu’nun 63. maddesine 3946 sayılı Kanunla eklenen 5 numaralı bentte, 
    
    "Mükellefin kendisi, eşi ve çocukları ile ilgili eğitim, sağlık, gıda, giyim ve kira harcamalarının yıllık toplam tutarının 1/3’ü, 
    
    Şu kadar ki indirim konusu harcamaların Türkiye’de yapılması, gelir veya kurumlar vergisi mükellefiyeti bulunan gerçek veya tüzel kişilerden alınacak belgelerle tevsik edilmesi ve bu belgelerin işverene verilmesi şarttır ..." 
    
    hükmü yer almıştır. 
    
    Ayrıca, özel gider indirimi ile ilgili olarak, 18.05.1994 tarih ve 21938 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 176, 08.12.1994 tarih ve 22135 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 178, 30.03.1995 tarih ve 22243 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 182 ve 27.12.1998 tarih ve 23566 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 218 seri No.lu Gelir Vergi Genel Tebliğlerinde gerekli açıklamalar yapılmıştır. 
    
    Bu açıklamalara göre; söz konusu elemanın daha önceki işyerinde çalıştığı 01.01.2001-30.08.2001 döneminin ayrı, sizin işyerinizde çalışmaya başladığı 01.09.2001 ve daha sonraki dönemin ayrı vergilendirmeye tabi tutulması gerekmekte olup, bu kişinin, işyerinizden almış olduğu ücretin ayrı olarak Gelir Vergisi Kanunu’nun 103. maddesinde yer alan vergi tarifesine göre vergilendirilmesi gerekmektedir. 
    
    Diğer taraftan, söz konusu kişinin bir işveren nezdinde ücretli olarak çalışmakta iken yıl içerisinde bu işverenden ayrılarak başka bir işveren nezdinde çalışmaya başlaması nedeniyle, işveren değiştirdiği 2001 takvim yılıyla ilgili özel gider indirimine ait bildirimini en son çalışmakta olduğu sizin işyerinize vermesi durumunda, bu kişinin özel gider indiriminden doğan gelir vergisi farkının hesaplanmasında, her bir işverenden alınan ücretlerin vergi matrahları toplamının, tevkif suretiyle kesilen gelir vergisi tutarları ile harcama belgelerinin düzenleme tarihlerinin iki ayrı işverendeki çalışma dönemlerine göre ayrıştırılarak, ayrı ayrı dikkate alınması gerekmektedir. 
    
    Bilgi edinilmesini rica ederim.
    Kolay gelsin.

    NOT : Sayın moderatörlerin ARAMA motorunu kullanma konusundaki hassasiyetlerini unutmayalım.
    Abdullah MAKİNECİ
    Serbest Muhasebeci Mali Müşavir

  3. #3
    Üyelik tarihi
    Aralık.2005
    Mesajlar
    151

    Kümülatif Gelir Vergisi Matrahı Hakkında ?

    sayın öğrenci;
    kişi daha önce çalıştığı iş yerine 01/01/2005-20/05/2005 tarihine kadar ki kümülatif vergi matrah tutarını fiş olarak verip,özel gider indiriminden faydalanabilir. en son çalıştığı-çalışmakta olduğu işyerine de 01/06/2005-31/12/2005 tarihine kadarki kümülatif vergi matrahını fiş olarak verecek ve özel gider indiriminden faydalanacak. yani, yıl içinde çalıştığı dönemlerin kümülatif vergi matrah tutarlarını her işyeri için ayrı ayrı verecek.
    saygılarımla,

  4. #4
    Üyelik tarihi
    Aralık.2005
    Mesajlar
    151

    Kümülatif Gelir Vergisi Matrahı Hakkında ?

    sayın öğrenci;
    kişi daha önce çalıştığı iş yerine 01/01/2005-20/05/2005 tarihine kadar ki kümülatif vergi matrah tutarını fiş olarak verip,özel gider indiriminden faydalanabilir. en son çalıştığı-çalışmakta olduğu işyerine de 01/06/2005-31/12/2005 tarihine kadarki kümülatif vergi matrahını fiş olarak verecek ve özel gider indiriminden faydalanacak. yani, yıl içinde çalıştığı dönemlerin kümülatif vergi matrah tutarlarını her işyeri için ayrı ayrı verecek.
    saygılarımla,

  5. #5
    Üyelik tarihi
    Ağustos.2005
    Mesajlar
    201

    Kümülatif Gelir Vergisi Matrahı Hakkında ?

    Sayın Ogrenci,

    Anlattığınız durumda işçinin yapması gereken; işçiniz önceki işyerinden çalıştığı süreleri kapsayan gelir vergisi matrahları tutarını gösteren bir yazı almalıdır. Bu yazıda yer alan tutarla, sizin işyerinizde çalıştığı sürelerdeki gelir vergisi matrahlarının toplamını dikkate alarak, toplaması gereken fişleri son işverene yani B firmasına ocak ayının 20. günü akşamına kadar vermelidir... Yani bu durumda işçiniz A firmasından almış olduğu yazıyla buradaki çalışma süresi kadar vergi iadesi tutarını B firmasına vermelidir.. İyi çalışmalar...
    SMMM Tuğba Çağlayan Ersoy

  6. #6
    Üyelik tarihi
    Temmuz.2005
    Mesajlar
    1.006

    Kümülatif Gelir Vergisi Matrahı Hakkında ?

    9-İşveren Değiştiren, İşten Ayrılan, Emekli Olan ve Ölenlerin Vergi İadesi



    Yıl içersinde işveren değiştiren ücretli, vergi iadesine ilişkin bildirimi ,daha önce çalıştığı işyerinde kendisine denen ücretlerin vergi matrahını, bu matrahtan kesilen gelir vergisini ve bu vergilerin beyan edilmiş (tahakkuk fişine bağlanmış) olduğunu gösterir bir belgeyi de ekleyerek en son çalıştığı işverene verecektir


    (Alomaliye.com/Levent Gençyürek/05.12.2005)

    Buradan anladığım ve bildiğim kadarıyla önceki işverenden bu bilgileri getirdiği takdirde hepsini son işyerinden alacak

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Kümülatif Gelir Vergisi Matrahı - İş Değiştirme hk.
    Konu Sahibi persmash Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 17
    Son Mesaj : 05.Ekim.2014, 14:38
  2. Kümülatif Gelir Vergisi Matrahı - İş Değiştirme hk.
    Konu Sahibi persmash Forum İş Kanunu Mevzuatı
    Cevap: 17
    Son Mesaj : 05.Ekim.2014, 14:38
  3. İşe Başlama-Kümülatif Gelir Vergisi Matrahı
    Konu Sahibi nisanda_sen Forum SGK Mevzuatı
    Cevap: 13
    Son Mesaj : 29.Mart.2010, 22:47
  4. Kümülatif gelir vergisi matrahı
    Konu Sahibi batlı Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 7
    Son Mesaj : 15.Ekim.2009, 09:22
  5. Kümülatif Gelir Vergisi Matrahı
    Konu Sahibi YAKAMOZZ Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 01.Eylül.2009, 15:15

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36