kamu işçi maaş

Konu: Ticari kazanç kapsamına girer mi?

  1. #1
    SMMM FATİH - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    SMMM FATİH Guest

    Ticari kazanç kapsamına girer mi?

    Merhaba,

    5 yıldan eski olan ve X ve müşteriklerine ait arsa üzerine yapım ruhsatı alınarak özel inşaata başlanmıştır inşaat bitiminde daireler satılacaktır. ve tamamlanan dairelerin tapuları ve iskanları daireleri sattığımız kişiler adına çıkacaktır. Bina yanlızca işçilik bildirilerek tamamlanmıştır Özel inşaat sahipleri bu işle sürekli olarak iştigal etmemektedirler. Burada ticari kazançtan bahsedilir mi? veya değer artış kazancına tabimidir?

    Acil cevaplarınızı bekliyorum.



  2. #2
    SMMM FATİH - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    SMMM FATİH Guest

    Ynt: Ticari kazanç kapsamına girer mi?

    Bu konuda bilgi sahibi olanlar cevaplarınızı bekliyorum

  3. #3
    Üyelik tarihi
    Eylül.2007
    Mesajlar
    1.454

    Ynt: Ticari kazanç kapsamına girer mi?

    Devamlılık meselesi
    Aynı yıl içinde birden çok daire satılırsa
    veya
    Birden çok yıl üstüste 1 adet daire satmak devamlılık haline giriyor
    o zaman ticari kazanca girdiğinden mükellefiyet açılması gerekir

  4. #4
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    877

    Ynt: Ticari kazanç kapsamına girer mi?


    Merhaba

    Önce bu binaların satış işleminin ticari faaliyet olmadığını, GVK 80. madde kapsamında değerlendirilmesi gerektiğini belirtelim.

    Bu kabil inşaatların değerlemesinde Danıştay ile Maliye arasında görüş ayrılığı vardır. Maliyeye göre arsanın iktisap tarihi ne kadar eski olursa olsun üzerine bina yapıldığı taktirde bunu yeni bir iktisap saymakta ve vergiden muafiyet tarihini binanın tapuya tescil edildiği tarih olarak kabul etmektedir. Danıştay ise bina yapımını yeni bir iktisap saymayıp, muafiyet tarihini arsanın iktisap tarihi olarak kabul etmektedir.

    Diğer taraftan GVK 80/6 maddesine göre ivazsız olarak elde edilen gayrimenkullerin satışından elde edilen kazançlar vergiden muaftır. Arsa gayrimenkulün mütemmim cüzüdür ve bina arsadan ayrı olarak değerlendirilemez. Buna göre veraset yoluyla elde edilen arsa üzerine yapılan binanın satışından elde edilen gelirin de vergiden muaf olması gerekir görüşündeyim.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Turizm Seyahat Firmaları Hizmet İhracı Kapsamına Girer mi ?
    Konu Sahibi ŞEBNEM-RS Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 5
    Son Mesaj : 14.Şubat.2017, 13:13
  2. Cevap: 0
    Son Mesaj : 01.Şubat.2012, 17:05
  3. Ticari kazanç+kira geliri+arızi kazanç
    Konu Sahibi derelitütüncü Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 0
    Son Mesaj : 14.Mart.2011, 18:31
  4. Cevap: 0
    Son Mesaj : 21.Şubat.2008, 14:32
  5. 193 Sayılı Yasa 40. Madde 2 Nolu Bent Kapsamına Girer mi?
    Konu Sahibi Ogün Güneş Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 25.Haziran.2007, 17:48

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36