cfo-bmi

Konu: Teşvik ve Hibelerin Vergilendirilmesi

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Mayıs.2006
    Mesajlar
    3

    Teşvik ve Hibelerin Vergilendirilmesi

    SU ÜRÜNLERİ KAPSAMINDA DEVLETTEN KARŞILIKSIZ ALINAN BİR TEŞVİK VE HİBE SÖZ KONUSU. ALINAN BU TEŞVİK VE HİBE YETİŞTİRİLEN SU ÜRÜNLERİ İÇİN KİLO BAŞINA VERİLİYOR VE BU KİLOLAR İŞLETMENİN SATMIŞ OLDUĞU SU ÜRÜNLERİ İÇİN VERİLİYOR. FATURA ETMİŞ OLDUĞUMUZ BU SU ÜRÜNLERİNİN FATURA SURETLERİNİ TARIM BAKANLIĞINA VERİP DEVLETTEN KİLO BAŞINA TEŞVİK ALIYORUZ. ZİRAAT BANKASI HESABIMIZA PARA YATIRILIYOR VE ZİRAAT BANKASI %2 ORANINDA TEMLİK VERGİSİ KESİYOR. BU İŞLEMLERİN MUHASEBELEŞTİRİLMESİ VE VERGİLENDİRİLMESİ HAKKINDA BİLGİSİ OLAN VARSA BİZİMLE PAYLAŞABİLİRMİ...


    TMS 20. MADDE HAKKINDA BİR TEBLİĞ YAYINLANMIŞ 113 SIRA NOLU TEBLİĞ

    Başlık açarken ve mesaj içeriğinde büyük harf kullanmayınız. Forum Kurallarını okuyunuz.


  2. #2
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    877

    Ynt: Teşvik ve Hibelerin Vergilendirilmesi



    Merhaba

    Verilen teşviklerin 602 No.lu hesapta takip edilmesi gerekir. ?%2 Temlik vergisi? anlaşılmadı. Her neyse kayıtlar bu vergi düşüldükten sonra kalan net tutar üzerinden yapılmalıdır.

    602 No.lu hesaba ilişkin muhasebe kayıtları şöyle olacaktır:
    ???????????????? / ????????????????
    102 BANKA X
    602 DİĞER GELİRLER XXX

    Açıklama: Diğer gelir elde etme kaydı
    ???????????????? / ????????????????
    602 DİĞER GELİRLER XXXX
    690 DÖNEM KARI VEYA
    ZARARI XXXX

    Açıklama: Diğer gelirlerin dönem sonu
    sonuç hesaplarına aktarma kaydı
    ???????????????? / ????????????????

  3. #3
    Üyelik tarihi
    Mayıs.2006
    Mesajlar
    3

    Ynt: Teşvik ve Hibelerin Vergilendirilmesi

    peki bu geliri beyannamede matraha mı ilave edeceğiz yoksa indirim konusu yapabilirmiyiz. daha açıkçası bu gelirin vergisini ödeyecekmiyiz.

  4. #4
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    877

    Ynt: Teşvik ve Hibelerin Vergilendirilmesi


    Muhasebeleştirme işleminde de görüldüğü gibi bu teşvikler kar-zarar hesabının kar hanesine yazılır. Sonuçta bu hesap karlı olarak kapanırsa haliyle teşvikler de bu kara katkısı oranında vergiye tabi olur. Ticari kazançtan indirilecek giderler GVK 40. maddesinde sayılmıştır.

  5. #5
    aşkınbulduk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    aşkınbulduk isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Aralık.2008
    Mesajlar
    2.355

    Ynt: Teşvik ve Hibelerin Vergilendirilmesi

    % 2 vergiyi de 193 hesaba...
    Ne Mutlu Türküm Diyene!

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. KOSGEB hibelerin gelir beyan edilecek mi?
    Konu Sahibi NURETNS Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 6
    Son Mesaj : 14.Mart.2012, 10:43
  2. Cevap: 0
    Son Mesaj : 26.Ekim.2011, 11:37
  3. Cevap: 0
    Son Mesaj : 15.Eylül.2011, 11:08
  4. Kontrolsüz teşvik, teşvik değildir
    Konu Sahibi hakankrl Forum Sosyal Güvenlik Mevzuatı Makaleleri
    Cevap: 0
    Son Mesaj : 29.Haziran.2010, 13:09
  5. SGK'dan Teşvik İçinde Teşvik!
    Konu Sahibi ferhat Forum Sosyal Güvenlik Mevzuatı Makaleleri
    Cevap: 0
    Son Mesaj : 01.Aralık.2009, 09:32

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36