kamu işçi maaş

Konu: Vergi Mükellefinın Satın Aldığı Ev

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Ekim.2006
    Mesajlar
    450

    Vergi Mükellefinın Satın Aldığı Ev

    merhabalar..eczane işleten 1.sınfı vergi mükellefi satın aldığı evini eczanesinin bilançosuna kayıt yaptırmak istiyor evide kredi ile alıyor ayırca bu evin kredi faizlarini kullanmak istiyor..bunun mümkün olup olmayacağını öğrenmek istiyorum.


  2. #2
    nane - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nane Guest

    Ynt: Vergi Mükellefinın Satın Aldığı Ev

    Alacağı evin yaptığı işle alakası ne?

  3. #3
    Üyelik tarihi
    Ekim.2006
    Mesajlar
    450

    Ynt: Vergi Mükellefinın Satın Aldığı Ev

    şimdilik yanında çalıştırdığı personeli oturacak.

  4. #4
    Üyelik tarihi
    Şubat.2010
    Mesajlar
    171

    Ynt: Vergi Mükellefinın Satın Aldığı Ev

    Bişiy sormak istiyorum arkadaşlar, bir arkadaşım ocak ayında banka kredisiyle ev aldı. Kendi konutu olarak kullanıyor. Bunun vergisel bir durumu var mıdır? Yani beyanda bulunması vergi ödemesi gerekiyor mu? Kendisi vergi mükellefi değil, bir şirkette sigortalı olarak çalışıyor.Yardımcı olursanız sevinirim...

  5. #5
    Üyelik tarihi
    Eylül.2006
    Mesajlar
    131

    Ynt: Vergi Mükellefinın Satın Aldığı Ev

    Sayın arzuty;
    Şimdilik yapaması gereken bi şey yok ama evini 5 yıl içinde sattığında kar var ise değer artış kazancından dolayı gv beyanı verip vergisini ödemesei gereki.
    Ümitsiz olmayın Ümit siz olun

  6. #6
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    287

    Ynt: Vergi Mükellefinın Satın Aldığı Ev

    Alıntı neslisah Nickli Üyeden Alıntı
    merhabalar..eczane işleten 1.sınfı vergi mükellefi satın aldığı evini eczanesinin bilançosuna kayıt yaptırmak istiyor evide kredi ile alıyor ayırca bu evin kredi faizlarini kullanmak istiyor..bunun mümkün olup olmayacağını öğrenmek istiyorum.
    sn neslisah,

    öncelikle vergi usul kanununun 187.maddesini doğru anlamak lazım. bina ve arazinin envantere alınması başlıklı 187 nolu vuk maddesine göre;

    ferdi teşebbüslerde, mükellefin sahip olduğu bina ve arazi hakkında aşağıda yazılı esaslar cari olur:
    ?
    2. ticaret hanları gibi oda oda veya kısım kısım kullanılabilen binalarla evlerin ve apartmanların yarısından fazlası işletmede kullanıldığı takdirde envantere ithal edilir.
    3. envantere alınan gayrimenkullerin kullanış tarzlarında sonradan vaki olacak değişiklikler, hesap yılı içinde nazara alınmaz.

    denmektedir.

    ayrıca gelir vergisi kanununun mükerrer 80.maddesi de özetle aşağıdaki gibidir;

    aşağıda yazılı mal ve hakların elden çıkarılmasından doğan kazançlar değer artışı kazançlarıdır.
    ?
    6. iktisap şekli ne olursa olsun (ivazsız olarak iktisap edilenler hariç) 70 inci maddenin birinci fıkrasının (1), (2), (4) ve (7) numaralı bentlerinde yazılı mal (gerçek usulde vergiye tâbi çiftçilerin ziraî istihsalde kullandıkları gayrimenkuller dahil) ve hakların, iktisap tarihinden başlayarak beş yıl içinde elden çıkarılmasından doğan kazançlar
    ?
    faaliyetine devam eden ticarî bir işletmenin kısmen veya tamamen satılmasından veya ticarî işletmeye dahil amortismana tâbi iktisadî kıymetlerle birinci fıkrada yazılı hakların elden çıkarılmasından doğan kazançlar ticarî kazanç sayılır ve bunlara ticarî kazanç hakkındaki hükümler uygulanır.

    yukarıda verilen kanun maddeleri içeriklerine göre yorum yapıldığında öncelikle alınacak gayrimenkulun işletme faaliyetinde kullanılması durumunda envantere alınacağı,

    ve

    gvk mükerrer 80.maddesinin son paragrafına göre işletmeye dahil amortismana tabi iktisadi kıymetlerin -sizde alınacak olan gayrimenkul- satışından doğan kazançların ticari kazanç sayılacağı anlaşılmaktadır.

    buna göre şimdi alınacak bu gayrimenkulun ileride satılması halinde fatura kesmeniz gerekeceği, %18 kdv tahsil edileceği, elde edilen kazancın gelir vergisine tabi olacağı anlaşılmaktadır.

    bu nedenle gayrimenkulu işletmenin aktifine kaydetmemenizi, bu evi personele tahsis etmemenizi, personelden kira alarak gmsi kazancı olarak beyan etmenizi öneririm. bu faizleri de gerçek gider usulünü secerek gmsi?dan düşebilirsiniz.

    saygılarımla
    İyi çalışmalar<br />İsmail ŞENGÜN

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Cevap: 0
    Son Mesaj : 18.Şubat.2012, 00:56
  2. Nakliye Şirketi Her Aldığı Kamyonu Vergi Dairesine Bildirecek mi?
    Konu Sahibi ugur6666 Forum TDHP-Muhasebe Uygulamaları ve Finansal Raporlama
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 07.Kasım.2009, 23:00
  3. Cevap: 10
    Son Mesaj : 18.Mayıs.2008, 19:53
  4. Şirketin Satın Aldığı İnşaat Kaydı Hk.
    Konu Sahibi beyhanserin Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 09.Ekim.2006, 15:02
  5. Serbest Meslek Erbabı Satın Aldığı Binek Oto
    Konu Sahibi Yeniyurt Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 01.Aralık.2005, 17:16

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36