kamu işçi maaş

Konu: Başka bir firmadan işçi alımı

  1. #1
    SMMM FATİH - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    SMMM FATİH Guest

    Başka bir firmadan işçi alımı

    Merhaba,
    Bir taşımacılık firması kendi şirketinde işçi çalıştırmıyor. Araçları yurtdışını girişi çıkış yapıyor ve araçlarda çalışan şoförleri başka bir firmada sigortalı olarak gösterip kendi firmasına işçi alımı olarak göstermek istiyor.

    Bu konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir.?

    Böyle bir durumla karşılaşan oldu mu?

    Bu işlemin bir sakıncası var mı?


  2. #2
    Üyelik tarihi
    Temmuz.2009
    Mesajlar
    1.491

    Ynt: Başka bir firmadan işçi alımı

    araç firma üzerine kayıtlı ama aracı kullanan kişi bu firma çalışanı değil bu olmaz
    başka firmada sigortalı olarak gösterip kendi firmasına işçi alımı olarak göstermek kısmını anlamadım açıkcası...
    Ne dem bakî, ne gam bakî, ya Hû

  3. #3
    Üyelik tarihi
    Mayıs.2010
    Mesajlar
    3

    Ynt: Başka bir firmadan işçi alımı

    ticaret te sınır yoktur, kendinizi bağlamayın, bence güzel bir çözüm

    uygun hizmet faturalama ve kayıtlarını yaparsanız olur

  4. #4
    Üyelik tarihi
    Temmuz.2009
    Mesajlar
    1.491

    Ynt: Başka bir firmadan işçi alımı

    aracı kurum yada taşeron demek istiyorsunuz anladığım kadarıyla
    başka bir firma istediğiniz elemanı sağlayacak bunun karşılığında size fatura kesecek olur tabi
    firmanın sözleşmesinde bu tür bir faaliyet varsa tabii...
    Ne dem bakî, ne gam bakî, ya Hû

  5. #5
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    877

    Ynt: Başka bir firmadan işçi alımı

    Bahsedilen durum 4857 sayılı İş kanununun 7. maddesi ile düzenlenen "Geçici İş İlişkisi" durumudur. İşçinin rızası alınarak başka bir işyerinden geçici olarak çalıştırmak üzere işçi kiralanabilir. İşçinin ücretini yeni işvereni öder. Diğer özlük hakları eski işvereni üzerinde kalır. İşçinin SSK priminin ödenmesinden iki işveren de mütesilsilen sorumludurlar.

    Bu sözleşme iki defa uzatılabilir. Yani 1,5 sene sürebilir. Bu sürenin sonunda işçi eğer yeni işverenin yanında çalışmağa rıza gösterirse artık yeni işvereni temelli işvereni durumuna geçer. yani artık yeni işverenin asıl işçisi olur. Bu durumda işçinin tüm haklarından yeni işvereni sorumlu olur.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Cevap: 3
    Son Mesaj : 07.Temmuz.2017, 22:10
  2. Başka Firmadan Pos
    Konu Sahibi tancam Forum TDHP-Muhasebe Uygulamaları ve Finansal Raporlama
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 31.Aralık.2016, 10:16
  3. Yanlış firmadan işçi çıkarma
    Konu Sahibi emred87 Forum SGK Mevzuatı
    Cevap: 0
    Son Mesaj : 18.Nisan.2011, 12:39
  4. Başka Firmadan Çekle Ödeme
    Konu Sahibi aday Forum TDHP-Muhasebe Uygulamaları ve Finansal Raporlama
    Cevap: 11
    Son Mesaj : 05.Ocak.2010, 09:52
  5. Koda Girmiş Firmadan Mal Alımı
    Konu Sahibi ELMAR Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 4
    Son Mesaj : 29.Aralık.2009, 00:24

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36