kamu işçi maaş

Konu: Yapı Kooperatifinde üye dışı satışı karşısında kdv/kurumlar karşısındaki durumu?

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Eylül.2006
    Mesajlar
    131

    Yapı Kooperatifinde üye dışı satışı karşısında kdv/kurumlar karşısındaki durumu?

    Kurumlar vergisinden muaf KDV mükellefiyeti açık durumda olan konut yapı kooparatifinde üyesi bulunmayan işyerlerini satarak gelirini inşaatın daha hızlı ilerlemesi için kullanacağız. Bu işyerlerini sattığımızda kdv ve kurumlar vergisi yönünden durumu ne olur.
    Teşekkürler.

    Ümitsiz olmayın Ümit siz olun

  2. #2
    Üyelik tarihi
    Mayıs.2009
    Mesajlar
    1.907

    Ynt: Yapı Kooperatifinde üye dışı satışı karşısında kdv/kurumlar karşısındaki du

    Merhaba
    bu kisileri neden kooperatif ortağı yapmiyorsunuz ?
    Diğer ortakların bugüne kadar ödediği tutarı ödemelerini saglarsiniz
    aksi takdirde ortak dısı işlem olacağından satış tarihi itibari ile kurumlar açtırmak zorunda kalabilirsiniz
    SMMM

  3. #3
    Üyelik tarihi
    Nisan.2008
    Mesajlar
    257

    Ynt: Yapı Kooperatifinde üye dışı satışı karşısında kdv/kurumlar karşısındaki durumu?

    sayın MBOZO burda KDV açısından şüpheli bir durum yok ve işyeri teslimi olduğundan KDV hesaplanmalı ve zaten bu hesaplanan KDV'den dolayı bence kurumlar vergisi mükellefiyetide zaten ortadan kalkar bence ve bu nasıl olur,şimdi KVK.1 nl.tebliğde anlatınlan kısmı ile ilgili 4.13.1.4.3 kısmına göre burda kooperatifin amacını gerçekleştirmek adına üyelerin parasını değerlendirmede bile GVK.geçici 67.madde kapsamında %10 veya %15 hangisi ise vergi tevkifatına tutulmuş olan gelirlerin bile ortak dışı işlem kabul edilmeyeceğini yazıyor ve bu kısımda eğer üyelere ortaklarına konut ve işyeri dağıtımından sonra elde kalan konut,işyeri ve arsa olursa bunun satışından dolayı kooperatifin bu satışı ortak dışı işlem sayılacak diyor ve gene bu taşınmazların ortaklara veya dışardan birilerine kiralaması olursa gene bunun ortak dışı işlem sayılacağı anlatılıyor ve görüldüğü gibi bu sizin durum bunların hiçbirine girmiyor ve burda %18 lik KDV hesaplanacağı ve ödeneceği için bunun daha çok bu yukarda verdiğim örneklerden geçici 67.madde kapsamına daha uygun ve doğru olduğuda gayet açık ve net,yani bu işlemden gelen ve KDV hesaplan bu satışların geliri eğer kooperatifin amacını gerçekleştirmede kullanılırsa bence KV.mükellefiyeti doğmaz ve doğmamalıdır diye düşünüyorum ve tabi idarenin yorumu aksi yönde olsada bu dediğim tebliği göstermek lazım ve bu tebliğe göre mükellefiyet olmamalı demek lazım,kolay gelsin.
    Hüseyin GÖCEN/Serbest Muhasebeci Mali Müşavir
    www.hadisatdanismanlik.com / Mali Danışmanlık

  4. #4
    Üyelik tarihi
    Mayıs.2009
    Mesajlar
    1.907

    Ynt: Yapı Kooperatifinde üye dışı satışı karşısında kdv/kurumlar karşısındaki durumu?

    Üstad, merhaba

    Ortak dışı işlemlerde kurumlar mükellefiyetinin açılmaması yalnızca kiralamada kaynaktan stopajı kesilirse mümkün olmaktadır bildiğim kadarı iler ?

    Bu durumda kooperatif amacını gerçekleştirme yönünde bir satış işlemi yaparsa burada belki Gmsi %75 oranlı olan kullanılabilir ( Oda bağımsız bölüm olarak gözüküyorsa) diye düşünüyorum.

    Bence burada genel kurul kararına istinaden özel statülü ortak olarak bu işyerleri sahipleri kooperatife ortak yapılabilir aksi takdirde okuduğum muktezalarda genelde Kv mükellefiyetinin açılması yönünde

    Saygılarımla
    SMMM

  5. #5
    Üyelik tarihi
    Nisan.2008
    Mesajlar
    257

    Ynt: Yapı Kooperatifinde üye dışı satışı karşısında kdv/kurumlar karşısındaki durumu?

    sayın Ant Z,şimdi burda öncelikle şunu belirlemek lazım önce kanun ve eğer kanunda bu noktada bilgi yoksa veya bu iş tebliğle düzenleniyorsa o zaman tebliğe bakmak lazım ve ben yukarda ilgili tebliğden alıntılar yaptım ve tebliğde anlatılan mantığıda anlattım ve şimdi eğer idare bu tebliğe rağmen bu bilgiye rağmen ve düzenlemeye rağmen tersi gibi olan veya algılanacak bir özelge,mukteza vs.veriyorsa burda bu kesinlikle yanlıştır ve düzenleme tebliğin önüne geçemez ve tebliğde bu ortak dışı işlemi anlatan kısım özellikle ayrıntılı anlatılmıştır ve doğru olan idare yorumlarıda bu tebliğe uygun olmalıdır ve gerekirse bu durumlarda mahkemeye gidilebilir ve boşu boşuna niye KV.mükellefiyeti açılsın ve bir çok masraf çıkarılsın sonuçta bu yapı koopeartifini oluşturan kişilerin ticari bir amacı yok ve tamamen masumane bir ev sahibi olmak arzuları var ve dişinden tırnağından ayırdığı ile bu işlemi gerçekleştiriyor,yani tebliğe göre mükellefiyet olmaz ve olmamalıdır,kolay gelsin.
    Hüseyin GÖCEN/Serbest Muhasebeci Mali Müşavir
    www.hadisatdanismanlik.com / Mali Danışmanlık

  6. #6
    Üyelik tarihi
    Mayıs.2009
    Mesajlar
    1.907

    Ynt: Yapı Kooperatifinde üye dışı satışı karşısında kdv/kurumlar karşısındaki durumu?

    Üstad

    Konu hakkında engin bilgilerinizden fayadalanıyoruz teşekkür ederiz.

    Ancak burada örnek bir konuda kooperatif arsasının bir kısmını satıp inşaat maliyetlerini düşürmek istemektedir, konu ile ilgili danıştayın kararı aşağıdaki şekilde olmuştur

    Danıştay 3. daire 10/06/1987 tarihli Esas: 1987/34 Karar :198/1557 sayılı kararında " Konut edinmek amacıyla alınan arsanın, hangi amaçla olursa olsun kooperatife ortak olmayan kişilere yani üçüncü kişilere satılmasının ortaklarla iş görülmesi olarak nitelendirilmesine olanak bulunmadığına.........." şeklinde hüküm vermiştir.

    Yani burada isterse satıp ortaklara dağıtsın isterse kooperatifin amacı için kullansın kurumlar vergisi açılması gerekir diye düşünüyorum

    Saygılarımla
    SMMM

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Cevap: 1
    Son Mesaj : 27.Şubat.2014, 09:45
  2. Lokanta İşleten Tarımsal Kalkınma Kooperatifinin Kurumlar Vergisi Karşısındaki Durumu
    Konu Sahibi alperkuplu Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 0
    Son Mesaj : 14.Kasım.2013, 01:29
  3. Fabrika binası satışı kurumlar vergisi karşısındaki durumu
    Konu Sahibi SMMM FATİH Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 7
    Son Mesaj : 09.Nisan.2010, 17:25
  4. Yapı Kooperatifinde Bağış
    Konu Sahibi tkank Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 29.Eylül.2007, 18:15
  5. Taşımacılık Koop. Kurumlar Verg. Karşısındaki Durumu
    Konu Sahibi Mehmet Erdem Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 14.Eylül.2006, 17:13

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36