kamu işçi maaş

Konu: Bu Durumda Kira Stopajı Ne Zaman Ödenmeli?

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Ekim.2008
    Mesajlar
    227

    Bu Durumda Kira Stopajı Ne Zaman Ödenmeli?

    Merhaba,

    Değişik bir durumla karşılaştım, ne yapmak gerektiği konusunda fikrinizi almak isterim :

    Yabancı ülkede kurulu bir şirket için Türkiye'de ofis açıyoruz. 10 Haziran itibari ile bir ofis kiralandı ve 10 Haziran'da bir yıllık kirası peşin ödendi. Şimdi kiralanan işyerinde tadilat başlatıldı. Tadilat Eylül'de bitecek ofis faaliyete başlayacak. Yani vergi dairesine kayıt Eylül'de yapılacak. Şu anda vergi dairesinde iş yeri açılışı yapılmadığı için muhtasar verilemiyor haliyle.

    Haziran'da ödenen bir yıllık kiranın stopajını Ekim'de verilecek muhtasar ile mi beyan edip ödemeliyiz? Veya yapılabilecek başka bir şey var mıdır?

    Şimdiden teşekkür ederim.


  2. #2
    Üyelik tarihi
    Nisan.2008
    Mesajlar
    257

    Ynt: Bu Durumda Kira Stopajı Ne Zaman Ödenmeli?

    sayın cerrah tamam açılan ofis faaliyete eylülde geçecek ama bu tutulan yerde işyeridir ve aynı zamanda buranın kirasıda ödenmiş veya ödenmeye başlamış ve bu durumda bu ödemede GVK.96.maddeye göre stopaj doğmuştur ve gene 98.maddeye görede Muhtasarla beyan edilip ödenmesi gerekiyor ve burda o zaman idareye tek aylık muhtasar açılımı olacak ve beyanla ödenecek,kolay gelsin.
    Hüseyin GÖCEN/Serbest Muhasebeci Mali Müşavir
    www.hadisatdanismanlik.com / Mali Danışmanlık

  3. #3
    Üyelik tarihi
    Ekim.2008
    Mesajlar
    227

    Ynt: Bu Durumda Kira Stopajı Ne Zaman Ödenmeli?

    Peki vergi dairesi, henüz vergi no'su bile olmayan bir işyerine bir aylık bile olsa muhtasar mükellefiyeti açar mı? Biliyorsunuz, vergi numarası alabilek için faaliyete başlamış olmak gerekiyor.

  4. #4
    Üyelik tarihi
    Nisan.2008
    Mesajlar
    257

    Ynt: Bu Durumda Kira Stopajı Ne Zaman Ödenmeli?

    sayın cerrah burda nasıl şirket kurulmamış olsada şirket adına işlem yapan ortaklar var ve daha ortaklık sıfatını kazanmamış olsalar bile bunların kiralaması şirket adına oluyor ve gerekirse kendi adlarına burda muhatasarla beyan edip ödüyorlar bu bu stopajı ve daha sonra şirket kurulduktan sonra bu gideride şirket adına yaptıklarından giderleştirebiliyorlar ve aynen burdada bu ofisi kiralayan kim ise veya burda bu yabancı firma adına bu işleri takip eden kimse ve kira kontratına imza atan ve ödemeyi yapan kimse bu kişide yukarda dediğim gibi bu işlemi yapmalıdır ve bu şekilde hareket etmelidir,şimdi işyeri olduğu için kesinlikle stopaj var ve beyan edilmelidir yukarda dediğim gibi,veya bu kiralanan yeri kiralayan kim şuan ve buraya yapılan masraflar kimin adına alınıyor ve kim yapıyor ve bu kiralanan yer ile ilgili tamir ve bakım giderleri nasıl kurulacak veya açılacak bu ofisin giderleri olabiliyorsa özel maliyet şeklinde aynen bu beyan noktasıda bu kapsamda olmalıdır,kolay gelsin.
    Hüseyin GÖCEN/Serbest Muhasebeci Mali Müşavir
    www.hadisatdanismanlik.com / Mali Danışmanlık

  5. #5
    Üyelik tarihi
    Ekim.2008
    Mesajlar
    227

    Ynt: Bu Durumda Kira Stopajı Ne Zaman Ödenmeli?

    Teşekkür ederim.

    Araştırırken forumda bununla ilgili başka bir konu başlığı daha buldum :

    http://forum.alomaliye.com/index.php?topic=887.0

    Orada ise "firmanın vergi mükellefiyeti başlamadığından stopaj ödemesi gerekmez" sonucuna varılmış gibi.

    ???

  6. #6
    Üyelik tarihi
    Haziran.2010
    Mesajlar
    114

    Ynt: Bu Durumda Kira Stopajı Ne Zaman Ödenmeli?

    Firma kurulduktan sonra işyenin kiralanması, açılış yoklamasında da firmanın tadilatlarını bitirene kadar satış yapılmayacağı şeklinde ibare yazdırılması, tadilatın bitiminden itibaren tekrar yoklama tutturulması istenebilirdi. Kira önceki firma kurulduğu içinde muhtasarı ödemenin yapıldığı dönem itibariyle verebilirdiniz.

    Firmanın kurulu olmaması sebebiyle aldığınız faturalarda firma adı geçmeyecek, ortaklar adı geçecektir. Daha sonra ortaklar adına kesilen faturaların firma adına yapıldığını belirtir bir karar alınmasında yarar var.
    Mali Danışman

  7. #7
    Üyelik tarihi
    Ocak.2008
    Mesajlar
    740

    Ynt: Bu Durumda Kira Stopajı Ne Zaman Ödenmeli?

    Kira kontratı başlangıç tarihinden itibaren 15 gün içinde vergi dairesine bildirilmezse işe başlama fiiline bakılmaksızın bildirim yükümlülüğü yerine getirilmediğinden usülsüzlük kesebilir.Daha önce karşılaştım bunuda dikkate alın.
    It's not the strongest species that survive,nor the most intelligent,but the most responsive to change.Charles Darwin ,British scientist.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Kira Stopajı Hk.
    Konu Sahibi aşkınbulduk Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 7
    Son Mesaj : 24.Şubat.2014, 10:34
  2. Kira Stopajı
    Konu Sahibi stajer311 Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 4
    Son Mesaj : 15.Aralık.2011, 22:34
  3. Kira stopajı
    Konu Sahibi aday Forum TDHP-Muhasebe Uygulamaları ve Finansal Raporlama
    Cevap: 4
    Son Mesaj : 31.Mart.2011, 17:13
  4. Kira Stopajı
    Konu Sahibi HasanYılmazer Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 20.Ocak.2007, 14:25
  5. kira stopajı hk
    Konu Sahibi tanerozturk Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 19.Nisan.2006, 14:57

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36