kamu işçi maaş

Konu: İnşaat şirketlerinde maliyetler diğer yıla aktarılabilir mi?

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Temmuz.2010
    Mesajlar
    6

    İnşaat şirketlerinde maliyetler diğer yıla aktarılabilir mi?

    Merhaba,

    Ben bir bankanın mali tahlil biriminde çalışıyorum. Mevzuata tam hakim olmadığım için sizlere danışmak istedim.

    Yapılan bir işin satışı 2008 yılında yapılıp, bu işe ait maliyetler 2009 yılında giderleştirebilirmi.


    Yani satışı 2008 yılında yapılıyor 600 yurt içi satışlara kayıt ediliyor. Aynı işin maliyetleri ise 2009 yılında 620 Satılan Mamül Maliyeti veya 622 Satılan Hizmet Maliyetine atılıyor.

    Her hakedişten kesilen vergi, ilişkin olduğu ?inşaat/taahhüt ve onarım? işinin beyanı üzerinden gerçekleşen vergiden indirilecektir.
    diye bir bilgiye ulaştım. Buna göre anladığım, bunun yapılamadığı ama sizlere de sormak istedim.


  2. #2
    Üyelik tarihi
    Ocak.2008
    Mesajlar
    1.516

    Ynt: İnşaat şirketlerinde maliyetler diğer yıla aktarılabilir mi?

    Yapılan inşaat işi yıllara sari inşaat ise giderler aktifleştirilir. Ancak ilgili satış işlemlerinide pasif hesaba aktarması gerekirdi. Bir yanlışlık yapılmış görünüyor. Yapılan satış işlemine ilişkin maliyet ilgili yılda yer almadığından yüksek kar etmiş görünecektir.
    İnsan, ancak çalıştığının karşılığını alır.

  3. #3
    Üyelik tarihi
    Temmuz.2010
    Mesajlar
    6

    Ynt: İnşaat şirketlerinde maliyetler diğer yıla aktarılabilir mi?

    2009 yılında satış yapılmış gözüküyor. 2008 yılının maliyetleride 2009 yılı satışlarında satılan mal maliyeti olarak düşülüyor. Ondan dolayı kar yine normal seviyelerde çıkıyor. Mevzuatta buna izin veriliyor mu diye merak etmiştim. Sanırım verilmiyor.

  4. #4
    Üyelik tarihi
    Haziran.2010
    Mesajlar
    22

    Ynt: İnşaat şirketlerinde maliyetler diğer yıla aktarılabilir mi?

    ilk Soru ile ikinci soru farklı anladığım aşağıdaki gib.

    İnşaat firması 2009 yılında satış yapıyor ve 2008 yılında gelen maliyetleri 2009 yılında düşüyor. GVK'nun 42 ve 44 maddelerine bakarsanız göreceksinizki Yıllara Sari olarak yapılan inşaat işlerinde maliyetler inşşat sürdüğü süre boyunca toplanıyor ve satışın yapıldığı,geçici kabulün imzalandığı tarihte satılan malın maliyetine gidiyor.


    SMMM Mustafa DEMİRTAŞ

  5. #5
    Üyelik tarihi
    Temmuz.2010
    Mesajlar
    6

    Ynt: İnşaat şirketlerinde maliyetler diğer yıla aktarılabilir mi?

    evet haklısınız 2. sinde yanlış anlatmışım.

    yıllara sari olduğunda maliyetleri satışın yapıldığı sene düşüldüğünü biliyorum ama bu benim dediğim daha degisik satıştan sonraki yılda düşüyor.


    olay tam olarak aşağıdaki gibi gerçekleşiyor.

    ben gidiyorum X şirketi ile 2007 yılında çatı yapımı için anlaşıyorum. 2008 yılında satışını yapıyorum. 2007 ve 2008 yılında oluşan maliyetleri ise 2009 yılında giderleştiriyorum.

  6. #6
    Üyelik tarihi
    Haziran.2010
    Mesajlar
    22

    Ynt: İnşaat şirketlerinde maliyetler diğer yıla aktarılabilir mi?

    Satışın yapıldığı veya geçici kabulün yapıldığı zaman maliyet atılacaktır. Diğer türlü gelecek seneye maliyet aktarması yapılamaz. Yapılması halinde KKEG niteliğindedir. MAliye eğer maliyetin gelecek seneye aktarılmasında özel bir durum yok ise ilgili yılın maliyetini gelecek yıllarda indirim olarak kabul etmez.


    Ama bir hususu hatırlatmak istiyorum. İşbitmeden 2008 yılında Hakediş adı altında satış faturaları düzenlenebilir. Ve 2009 yılında tam satış gerçekleştiğinde veya geçici kabul gerçekleştiği 2009 senesinde oluşan maliyet hesaplara aktarılabilir. Bu sebeple inşaat işlerine ilişkin bir kitabıda okumanızı tavsiye ederim.
    SMMM Mustafa DEMİRTAŞ

  7. #7
    Üyelik tarihi
    Temmuz.2010
    Mesajlar
    6

    Ynt: İnşaat şirketlerinde maliyetler diğer yıla aktarılabilir mi?

    Alıntı mustafademirtas Nickli Üyeden Alıntı
    İşbitmeden 2008 yılında Hakediş adı altında satış faturaları düzenlenebilir. Ve 2009 yılında tam satış gerçekleştiğinde veya geçici kabul gerçekleştiği 2009 senesinde oluşan maliyet hesaplara aktarılabilir. Bu sebeple inşaat işlerine ilişkin bir kitabıda okumanızı tavsiye ederim.
    Alınan Hakedişleri Alınan Avanslar'da izlemesi gerekmez mi ? Hakedişleri satış gibi gösteremez sanırsam veya gösteriyorsa o bölüme ait maliyetlerinide o yılda düşmesi gerekmezmi ?

    Alıntı mustafademirtas Nickli Üyeden Alıntı
    MAliye eğer maliyetin gelecek seneye aktarılmasında özel bir durum yok ise ilgili yılın maliyetini gelecek yıllarda indirim olarak kabul etmez.

    Bu özel durumlara nereden ulaşabilirim ?

  8. #8
    Üyelik tarihi
    Haziran.2010
    Mesajlar
    22

    Ynt: İnşaat şirketlerinde maliyetler diğer yıla aktarılabilir mi?

    Alınan Hakdeişler Pasif de 350 Yıl.Yay.İnş.ve Onarım Hakediş Bedelleri Hesabında izleyecek. İnşaat devam ettiği süre boyunca Hakediş adı altında kestiği faturaların matrah tutarını bu hesaba kaydedecektir. Dahar sonra iş bitiminde veya geçici kabul yapıldığında 350 hesapta toplanan rakam gelir hesabına aktarılacaktır.
    SMMM Mustafa DEMİRTAŞ

  9. #9
    Üyelik tarihi
    Temmuz.2010
    Mesajlar
    6

    Ynt: İnşaat şirketlerinde maliyetler diğer yıla aktarılabilir mi?

    Alıntı mustafademirtas Nickli Üyeden Alıntı
    Alınan Hakdeişler Pasif de 350 Yıl.Yay.İnş.ve Onarım Hakediş Bedelleri Hesabında izleyecek. İnşaat devam ettiği süre boyunca Hakediş adı altında kestiği faturaların matrah tutarını bu hesaba kaydedecektir. Dahar sonra iş bitiminde veya geçici kabul yapıldığında 350 hesapta toplanan rakam gelir hesabına aktarılacaktır.

    @mustafademirtas yardimlarin için çok teşekkür ederim. Çalıştığım kurum 350 li hesapları direkt olarak Alınan Avanslara aktarıp o hesapta izliyor. Sanki sizde öyle yapıyormuşsunuz gibi geliyor ondan dolayı bazı söylediklerim bu ne alaka Alınan Avans yazıyor diye aklınıza gelebilir. Mesela 170 li hesaplarda Stoklarda izleniyor.

    Daha önce belirttiğiniz özel durumlar ile ilgili ayrıntılı bilgi bulabilecegim yer varmıdır bildiğiniz ?

  10. #10
    Üyelik tarihi
    Haziran.2010
    Mesajlar
    22

    Ynt: İnşaat şirketlerinde maliyetler diğer yıla aktarılabilir mi?

    "İnşaat Muhsaebesi ve Vergilendirilmesi" Yaklaşım yayınlarıProf.Dr. Şükrü Kızılot güzel bir kitap baş ucu kaynağıdır. İnşaat firmasında çalışan her muhasebeci ve ilgili bu kitabı okumalıdır.

    SMMM Mustafa DEMİRTAŞ

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Diğer Yıla Sarkan Satış Ft İçin Tahakkuk
    Konu Sahibi kepen Forum TDHP-Muhasebe Uygulamaları ve Finansal Raporlama
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 18.Ocak.2019, 08:33
  2. İşçi Maaşlarının İnşaat Şirketlerinde Ödeme Şekli
    Konu Sahibi oz2011 Forum SGK Mevzuatı
    Cevap: 3
    Son Mesaj : 03.Aralık.2012, 11:55
  3. Yıl içinde bitecek inşaatın diğer yıla sarkması
    Konu Sahibi SİBEL Forum TDHP-Muhasebe Uygulamaları ve Finansal Raporlama
    Cevap: 11
    Son Mesaj : 24.Aralık.2010, 16:51
  4. Bir Şirketin Diğer Bir Şirkete Yaptığı İnşaat İşi
    Konu Sahibi cevat kerem Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 4
    Son Mesaj : 15.Nisan.2010, 14:03
  5. İnşaat Şirketlerinde Dağıtım Anahtarı Hk.
    Konu Sahibi bozger Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 15.Nisan.2010, 13:41

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36