kamu işçi maaş

Konu: İşletme defterinde vergi dairesine ödenen kdv gider midir.?

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Ocak.2010
    Mesajlar
    270

    İşletme defterinde vergi dairesine ödenen kdv gider midir.?

    Arkadaşlar,işletme defteri tutan işletme satışlarından tahsil ettiği kdv ler kdv beyannamesiyle vergi dairesine ödenen bu kdv ler gider midir deftere işlenir mi? alışları 200 satışları 400 tl aradaki 200 tl kdv gider mi yazılır işletme defterine yyoksa ne ?teşk..............


  2. #2
    ZİNDAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ZİNDAN isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Eylül.2006
    Mesajlar
    6.923

    Ynt: işletme defterinde vergi dairesine ödenen kdv gider midir?

    Gider yazılmaz, sadece 18,55-TL lik damga vergisi gider yazılır.

  3. #3
    Tahsin Kurt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tahsin Kurt isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Nisan.2007
    Mesajlar
    7.789

    Ynt: İşletme defterinde vergi dairesine ödenen kdv gider midir.?

    Ödenen Katma Değer vergisi gider değildir.Ne işletme de ne de bilançoda..
    Bir mum diğer bir mumu tutuşturmakla,ışığından bir şey kaybetmez. (Mevlâna Celâlediin-i Rûmî)

  4. #4
    Üyelik tarihi
    Eylül.2009
    Mesajlar
    482

    Ynt: İşletme defterinde vergi dairesine ödenen kdv gider midir.?

    işletme ve serbest meslek erbablarında beyannameler damga vergisini ben gider yazmadım hiç yazan arkadaşlarımız mevcut mu acaba

  5. #5
    stajyer35 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    stajyer35 Guest

    Ynt: İşletme defterinde vergi dairesine ödenen kdv gider midir.?

    Normalde yazma hakkı var. Yani ödenen damga vergiler gider olarak; serbest meslek ve işletme defterine yazılır. Ancak nedense bunun yazılması sanki külfetli bir iş gibi gözükür.

  6. #6
    Üyelik tarihi
    Temmuz.2010
    Mesajlar
    6

    Ynt: İşletme defterinde vergi dairesine ödenen kdv gider midir.?

    serbest meslekte

    IV- GİDER YAZILAMAYACAK DAMGA VERGİLERİ

    Mesleki kazancın tespiti sırasında, ödenmiş olmasına rağmen hasılattan indirim konusu yapılamayacak olan damga vergileri Yasa metninde açıkça belirtilmemiştir. GVK?nın 68/9. maddesi hükmünden anlaşıldığı üzere, mesleki kazancın elde edilmesi ve devam ettirilmesinde etkisi olmayan damga vergilerinin ödenmiş olmasına rağmen gider yazılamayacağıdır. Buna örnek olarak, yıllık Gelir Vergisi Beyannamesi, Geçici Vergi Beyannamesi ile Katma Değer ve Muhtasar Beyannameler ile SSK Bildirgesi üzerinden ödenmesi gereken maktu damga vergileridir.
    Ödenen bu damga vergileri, kazancı elde edilmesinde bir neden değil, sonuçtur. Yani hiç bir hasılat bulunmasa dahi ödenmesi gerekmektedir. Bu nedenle bunların gider yazılarak matrahtan indirilmeleri doğru değildir.

    Konu ile ilgili olarak, Gelirler Genel Müdürlüğünün özelgesinde(7); ?serbest meslek kazancı için verilen gelir vergisi beyannamesinde ödenen damga vergilerinin, serbest meslek kazancının tespitinde gider olarak indirim konusu yapılması mümkün bulunmamaktadır.? denilmiştir.

    Ancak, söz konusu özelgenin Kanun?un ruhuna uygun olup olmadığı her zaman tartışılabilir.

    V- SONUÇ

    Konu ile ilgili kanun metinleri ile verilmiş olan özelgelerden de anlaşılmakta olduğu üzere, ödenen damga vergilerinden gider yazılabilecek olanlar ile gider yazılamayacak olanlar açık ve net değildir.

    Gelir Vergisi Kanunu?nda sayılan her mükellefiyet türü için ayrı ayrı indirim konusu yapılacak ve yapılamayacak gider kalemlerinin sayılması yerine, Kanun?un 40. ve 41. maddeleri bütün mükellefiyet türleri için bağlayıcı olmalıdır.

    Bu husus özellikle, Kanun?un uygulamasından doğabilecek yorum farklılıklarının önüne geçebileceği gibi, mükellef grupları arasındaki eşitsizliği de ortadan kaldıracaktır.

    Diğer bir konu da; özelgelerin bağlayıcılığı konusudur. Bilindiği üzere, özelgeler kişiseldir, kurumsaldır. Özelge, isteyen kişiyi-kurumu bağlar. Belirli bir konuda özelge istemiş olan mükellef, o konu ile ilgili olarak kendisine yapılan açıklamaların sonuçlarından yararlanacak iken, aynı konuda özelge istememiş olan mükellef kendi yorumuna göre farklı uygulamada bulunacaktır. Bu durum da, aynı mükellef grubu içerisinde farklı vergi matrahlarının hesaplanmasına neden olacaktır.
    ya bi yol verin...ya bi yol açın...yada yoldan çekilin...

  7. #7
    Üyelik tarihi
    Aralık.2009
    Mesajlar
    992

    Ynt: İşletme defterinde vergi dairesine ödenen kdv gider midir.?

    Yukarıdaki mesaj mantığı ile gider isek, geçici ve kdv nin damga vergisi kabul edilebilir ancak SGK primlerinin damgası düşündürücü, ticari kazancın devamı ile ilgilidir işe alınan işçi/personel ve çalışması ticari kazancın arttırımı ve verime bağlıdır bu nedenle sonuç değil nedendir. Yine yukarıdaki mesaj mantığı ile gider isek, işçi ücret damga vergisinin de indirimi de tartışmalı hal alır.
    "Birgün ki o gün hiçbir zaman gelmeyebilir senden bir iyilik isteyeceğim o zamana kadar bunu bir hediye olarak kabul et.."

  8. #8
    Üyelik tarihi
    Ağustos.2005
    Mesajlar
    1

    Ynt: İşletme defterinde vergi dairesine ödenen kdv gider midir.?

    İstanbul Vergi Dairesi Başkanlığı?nın vermiş olduğu özelgede(5); ??müşteriniz ile yapmış olduğunuz sözleşmelerden dolayı ödediğiniz damga vergisinin, serbest meslek kazancınızın tespitinde hasılatınızdan indirilmesi mümkündür.?

  9. #9
    Üyelik tarihi
    Eylül.2009
    Mesajlar
    299

    Ynt: İşletme defterinde vergi dairesine ödenen kdv gider midir.?

    müşteriden alınan kdv nin gider yazılıp yazılamayacağının tartışılması dahi mümkün değil. kdv nin muhasebe fişlerindeki kayıt şeklini düşünürseniz olay ortaya çıkar

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. İşletme defterinde kanuni süresinden sonra ödenen ssk primi
    Konu Sahibi ms_07 Forum TDHP-Muhasebe Uygulamaları ve Finansal Raporlama
    Cevap: 5
    Son Mesaj : 04.Mayıs.2011, 14:57
  2. İşletme defterinde geçici vergi
    Konu Sahibi acemismmm Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 12.Ekim.2010, 12:31
  3. İşletme defterinde, ödenen damga vergileri gider yazılırmı.?
    Konu Sahibi acemismmm Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 05.Ağustos.2010, 09:40
  4. TAŞINDI: İşletme defterinde, ödenen damga vergileri gider yazılırmı.?
    Konu Sahibi ZİNDAN Forum TDHP-Muhasebe Uygulamaları ve Finansal Raporlama
    Cevap: 0
    Son Mesaj : 04.Ağustos.2010, 16:26
  5. Sınıf Değiştirmede Vergi Dairesine Başvurmak Gerekli midir?
    Konu Sahibi stajyerstajyer Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 3
    Son Mesaj : 29.Kasım.2006, 23:11

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36