kamu işçi maaş

Konu: Konut Yapı Kooperatifindeki çalışanlar

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Mayıs.2009
    Mesajlar
    1.907

    Konut Yapı Kooperatifindeki çalışanlar

    Arkadaşlar

    Konut Yapı kooperatifinde 12 çalışan var bunlardan 5 tanesi muhasebe müdür , diğerleri saha personeli ( temizlik çöp v.s.)

    Bu 7 çalışanın ücretleri gelir vergisi ve damga vergisinden istisna olur mu ?

    Teşekkür ederim

    Saygılarımla

    SMMM

  2. #2
    manasse - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    manasse Guest

    Ynt: Konut Yapı Kooperatifindeki çalışanlar

    Hangi ücretlerin gelir vergisinden istisna olduğu Gelir Vergisi Kanunumuzun 23.maddesinde hüküm altına alınmıştır.

    Buna göre, saydığınız çalışanlar site içi ve büro içi hizmet verdiklerinden dolayı, kooperatifin bodrolu site personeli ve büro elamanı olarak kooperatif kayıtlarında gözükmesi gerekmektedir. Bu nedenle gelir vergisi ve damga vergisinde istisna olmaz..

  3. #3
    Üyelik tarihi
    Mayıs.2009
    Mesajlar
    1.907

    Ynt: Konut Yapı Kooperatifindeki çalışanlar

    Üstad cevap için teşekkür ederim

    Yalnız 12 kişinin 5 muhasebe

    7 si saha

    ben saha elemanlarının durumunu merak ediyorum

    Teşekkür ederim
    SMMM

  4. #4
    Üyelik tarihi
    Nisan.2008
    Mesajlar
    257

    Ynt: Konut Yapı Kooperatifindeki çalışanlar

    sayın Ant Z,bu 7 kişi eğer inşaat sahasında çalışan ustabaşı,amele ve vs.ise burda bu kişilerle GVK.9.madde kapsamında iş kanunu kapsamında sözleşme yapmadan çalışılabilir ve tabiki kısa süreli olmak şartı ile ve burda GV.DV.den bahsedilmez,ama sizin dediğiniz gibi temizlik ve vs.gibi işleri yapanlar ise bu kooperatifin sözleşmeli personeli ise ki öyle olduğu anlaşılıyor o zaman bu kişiler için hem SGK hemde GV.DV.vardır ve GVK.23/6 kısmındaki hizmetçi ve kapıcı kısmına girmediği için,kolay gelsin.
    Hüseyin GÖCEN/Serbest Muhasebeci Mali Müşavir
    www.hadisatdanismanlik.com / Mali Danışmanlık

  5. #5
    Üyelik tarihi
    Mayıs.2009
    Mesajlar
    1.907

    Ynt: Konut Yapı Kooperatifindeki çalışanlar

    Ustad merhaba
    bu 7 kisi sitelerin çöplerini topluyor ortak alanları supuruyor bunun dısında bazen tesisatta yardımcı oluyor sizce istisnadan faydalanabilirler mı?
    Teşekkür ederim
    SMMM

  6. #6
    manasse - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    manasse Guest

    Ynt: Konut Yapı Kooperatifindeki çalışanlar

    bu saydığnız 7 kişi bu işleri devamlı suretle yapıyorlarsa, zaten kooperatif site yönetimi olarak bu işçiler ile sözleşme imzalamış olmanız gerekir.
    Bu işçiler ortak alanları süpürmenin yanında, büyük ihtimal site üyelerine tahakkuk ettirilerek yaptırılan bahçe otlarının biçilmesi, ağaç dallarının kesilmesi gibi diğer site içi işleride yapıyor farzediyorum.
    Bu işçiler site personeli sıfatıyla GVK 23.maddedeki ücret istisnasından yararlanamıyor..
    Kooperatifin bordrolu işçileri olarak hem sgk, hemde ücretlerinden gv ve dv kesilmesi gerekmektedir.

  7. #7
    Üyelik tarihi
    Mayıs.2009
    Mesajlar
    1.907

    Ynt: Konut Yapı Kooperatifindeki çalışanlar

    Üstad

    Ben aşağıdaki yazıdan istisna edebilrim gibi bir sonuç çıkarıyorum. Acaba kaçırdığım bir şeymi var ? GVK 23 de sayılanların iş sözleşmesi yapmaması mı gerekiyor ki ?

    Teşekkür ederim

    Saygılarımla


    6. Hizmetçilerin ücretleri (Hizmetçiler özel fertler tarafından evlerde, bahçelerde, apartmanlarda ve ticaret mahalli olmayan sair yerlerde orta hizmetçiliği süt ninelik, dadılık, bahçıvanlık, kapıcılık gibi özel hizmetlerde çalıştırılanlardır.) (Mürebbiyelere ödenen ücretler istisna kapsamına dahil değildir);

    B- SITE YÖNETICILIGINE BAGLI ÇALISANLARIN ÜCRETLERINDE ISTISNA

    Site yöneticiligine bagli olarak çalisanlara yapilan ücret ödemelerinin, Gelir Vergisi Kanunu'nun 23. maddesinin 6 numarali bendine göre, Gelir Vergisinden istisna edilebilmesi için:

    a-Özel fertler tarafindan çalistirilan hizmet erbabinin evlerde, bahçelerde, apartmanlarda müstakil meskenlerde, ferdilesmis yapi kooperatifi seklinde yapilmis sitelerde, kurum veya kuruluslarin malik olduklari lojmanlarda ve ticaret mahalli olmayan sair yerlerde çalismasi,

    b-Çalisan kisilerin, orta hizmetçiligi, süt ninelik, dadilik, bahçivanlik, kapicilik ve kalorifercilik gibi hizmetlerde çalismasi,

    c-Apartmanlarda, müstakil meskenlerde, ferdilesmis yapi kooperatifi seklinde yapilmis sitelerde, kurum veya kuruluslarin malik olduklari lojmanlarda çalisan ve (b) bendinde belirtilen kisilerin ücret ödemelerinin malikleri tarafindan ödenmesi

    gerekmektedir.

    Bu açiklamalara göre; meskenlerde (apartmanlarda ), sitelerde ve yapi kooperatiflerin kat mülkiyeti yönetim kurulusuna devredilmis apartman yöneticiligi tarafindan çalistirilan; temizlikçi, bahçivan, kapici ve kalorifercilere ödenen ücretlerin, gelir vergisinden istisna edilmesi, bunlarin disinda çalisan soför, elektrikçi, büro personeli, muhasebeci, bekçi, isçi ve idare müdürü, avukat, v.b. diger personele ödenen ücretlerin ise, Gelir Vergisi Kanunu'nun 61. maddesine göre ücret olarak gelir vergisine tabi tutulmasi gerekir[4].
    SMMM

  8. #8
    manasse - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    manasse Guest

    Ynt: Konut Yapı Kooperatifindeki çalışanlar

    Ancak, GVK mad.23 de sayılanlar yalnızca o işleri yapıyor. Yani bahçıvan sadece bahçıvanlık, kaloriferci sadece bu işi yapıyor.

    Yapı kooperatifindeki site içi personeli ile yapılan iş sözleşmesinde işin tarifi, çalışma yeri gibi hususlarda yapılması gereken açıkça ortaya konulmalı. Benim yapı kooperatifinde çalışan site işçilerinin hepsiyle iş sözleşmesi düzenliyoruz. Ancak kanunda bahsi geçen istisnadaki sabit iş tanımına uymuyor. Çünkü bir gün kooperatif sınırı dışında kalan yangını önlemek için belirlenen sahada bulunan bir işçi, bir başka gün üyelerin denize girdiği sahil bölümünde taşıma işi yapıyor, bir başka gün makina başında oluyor, bunun gibi..

    Eğer şahıs sitede sadece bahçıvanlık işi ile meşgul olacaksa, bu istisnadan yararlanabilir. Bahsettiğim şekilde yapı kooperatiflerinde sadece bahçe işlerinin yanında sair işlerlede dönüşümlü olarak ve mesaide uygulanarak çalışan site personeli, GVK mad.23 de sayılan istisna konusuna giren işleri (bahçıvanlık, kalorifercilik gibi) sabit olarak yapmamaktadır.

  9. #9
    Üyelik tarihi
    Mayıs.2009
    Mesajlar
    1.907

    Ynt: Konut Yapı Kooperatifindeki çalışanlar

    Anladım Üstad

    Çok teşekkür ederim. Kapıcılarda da aslında tam bir iş tanımı yok ama onlarda her işi yapmak zorunda kalıyor, ama site tanımı olmadığı için gelir vergisinden istisna oluyor

    Değerli vaktinizi ayırdıgınız için teşekkür ederim

    İyi Çalışmalar
    SMMM

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Konut Yapı Kooperatifi
    Konu Sahibi metintacer Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 5
    Son Mesaj : 08.Temmuz.2010, 11:35
  2. Tas. Hal. Konut Yapı Kooperatifleri
    Konu Sahibi purplesky Forum TDHP-Muhasebe Uygulamaları ve Finansal Raporlama
    Cevap: 3
    Son Mesaj : 14.Eylül.2009, 14:12
  3. Konut Yapı Koop.
    Konu Sahibi raca Forum Borçlar Kanunu
    Cevap: 3
    Son Mesaj : 05.Ocak.2009, 12:01
  4. Konut Yapı Kooperatifi
    Konu Sahibi haktan Forum Borçlar Kanunu
    Cevap: 0
    Son Mesaj : 30.Ekim.2008, 11:20
  5. Konut Yapı Kooperatifi
    Konu Sahibi tkank Forum Diğer Vergi Kanunları
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 19.Haziran.2007, 22:55

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36