kamu işçi maaş

Konu: Limited şirket ortaklarına ait eğitim harcaması gider olarak kabul edilebilir mi

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Kasım.2008
    Mesajlar
    557

    Limited şirket ortaklarına ait eğitim harcaması gider olarak kabul edilebilir mi

    bildiğiniz üzere gelir vergisi mükellefleri belli şartlar ve kriterler dahilinde eğitim harcamalarını gider olarak gösterebiliyorlar. limited şirket ortaklarına ve/veya çocuklarına ait eğitim harcaması gider olarak kabul edilebilir mi?
    Benim bildiğim kadarıyle gelir vergisinin tanıdığı bu imkan kurumlar vergisi mükelleflerinde şirket ortaklarının çocukları ve eşleri için geçerli değil. ama şirket personelinin eğitimi için geçerli. bilmem yanlış mı hatırlıyorum?


  2. #2
    koraykarakaya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    koraykarakaya isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Nisan.2008
    Mesajlar
    3.826

    Ynt: Limited şirket ortaklarına ait eğitim harcaması gider olarak kabul edilebilir mi

    GVK md.40/1'e göre genel giderlerin indirilmesi için ticari kazancın elde edilmesi ve idame ettirilimesiyle doğrudan bağlantılı olması gerekir.Dolayısıyla ltd şirket ortaklarının ve/veya çocuklarının eğitim giderleri inidirim konusu yapılamaz. Diğer taraftan personelin eğitim harcamalarının gider yazılabileceği tabiidir.Ayrıca Gelir Vergisi Kanununda istisnayı düzenleyen 28'inci maddesi uyarınca personelin giderleri ücret olarak vergilendirilmeyecektir.

    Diğer taraftan Hesap Uzmanları Danışma Komisyonunun 21/04/1972 tarihli kararında belirtildiği üzere "
    Kalifiye eleman yetiştirmek üzere müesseselerin kendi bünyeleri içinde kurdukları tahsil ve tatbikat okullarında tahsil yapan öğrencilere ödenen paraların: 1 - Kurum kazancının tesbitinde gider yazılabileceğine, 2-İşletme tarafından vücuda getirilen çırak okulunda öğrencilere yapılan ödemelerin tahsil ve tatbikatla ilgili olarak Gelir Vergisi Kanununun 28. maddesinin 2 ve 3. fıkraları gereğince vergiden müstesna tutulması gerektiğine, karar verilmiştir."
    Tarafımca yazılan mesajları şahsi görüşlerim olup, her hangi bir hukuki sorumluluğum yoktur.

  3. #3
    Üyelik tarihi
    Kasım.2008
    Mesajlar
    557

    Limited şirket ortaklarına ait eğitim harcaması gider olarak kabul edilebilir mi

    benim sorum şirket ortağının çocuğuna ait kreş harcaması.

  4. #4
    demiral - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    demiral isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Ekim.2010
    Mesajlar
    2.245

    Ynt: Limited şirket ortaklarına ait eğitim harcaması gider olarak kabul edilebilir mi

    .Dolayısıyla ltd şirket ortaklarının ve/veya çocuklarının eğitim giderleri inidirim konusu yapılamaz.
    Sorunuzun cevabı verilmiş.
    Tarafımca yazılan mesajlar şahsi görüşlerim olup, her hangi bir hukuki sorumluluğum yoktur.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Cevap: 4
    Son Mesaj : 04.Nisan.2013, 00:14
  2. Eğitim ve sağlık harcaması
    Konu Sahibi ebrugül Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 3
    Son Mesaj : 27.Mart.2011, 21:20
  3. Şirket Ortağına Ait Sağlık ve Eğitim Harcaması
    Konu Sahibi batlı Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 05.Ocak.2009, 09:13
  4. Perakende Satış Fişi Gider Belgesi Olarak Kabul Edilir mi?
    Konu Sahibi Detay Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 19.Haziran.2006, 12:24
  5. şirket ortaklarının çocukllarının eğitim harcaması gider yaz
    Konu Sahibi serefyel Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 04.Ağustos.2005, 22:41

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36