kamu işçi maaş

Konu: Hibe olarak gelen para vergiden istisna mı?

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Mart.2009
    Mesajlar
    132

    Hibe olarak gelen para vergiden istisna mı?

    Merhabalar,

    Devlet kökenli bir anonim şirkette, Avrupa kaynaklı bir hibe alınıyor,
    hibenin tek şartı bunun personelin mesleki eğitiminde kullanılması.

    biz bunun kayıtlanmasında gelen Parayı gelir yazmayı,
    bu paradan harcama yaptıkça da gider yazmayı uygun gördük.
    ancak dönem sonunda gelir 10 lira ise, henüz yapılan harcama 7 lira.
    Bu aradaki 3 TL kurumlar vergisine tabii midir?
    Değilse sebebi nedir?
    çok araştırma yaptım ama bunun vergi muafiyeti gibi bir konuya rastlamadım.
    saygılar

    yarın kimseye vaadedilmemiştir.

  2. #2
    Üyelik tarihi
    Haziran.2010
    Mesajlar
    83

    Ynt: Hibe olarak gelen para vergiden istisna mı?

    T.C.
    GELİR İDARESİ BAŞKANLIĞI
    Konya Vergi Dairesi Başkanlığı
    Mükellef Hizmetleri Gelir Grup Müdürlüğü

    SAYI : B.07.1.GİB.4.42.16.01/ 21.09.2007
    KVK-2/ 2211
    KONU : Hibelerin Vergilendirilmesi

    ..........................

    İlgi : 11.09.2007 tarihli dilekçeniz.

    İlgide kayıtlı dilekçenizde; ............ Vergi Dairesi Müdürlüğünün ............... vergi numarasında kayıtlı mükellef olduğunuzu belirterek, Türkiye ile Avrupa Birliği arasında imzalanan ve 5303 Sayılı Kanun ile onaylanan Çerçeve Anlaşma hükümleri çerçevesinde yapılan AT sözleşmesi gereği sadece sözleşme konusu işlerde kullanılmak üzere şirketinize hibe olarak verilen paranın kurumlar vergisinden muaf olup olmadığı hakkında bilgi istemektesiniz.

    5520 Sayılı Kurumlar Vergisi Kanununun ?Verginin Konusu' başlıklı 1. maddesinde;

    ?1. Aşağıda sayılan kurumların kazançları, kurumlar vergisine tabidir:

    a) Sermaye şirketleri.

    b) Kooperatifler.

    c) İktisadi kamu kuruluşları.

    ç) Dernek veya vakıflara ait iktisadi işletmeler.

    d) İş ortaklıkları.

    Kurum kazancı, gelir vergisinin konusuna giren gelir unsurlarından oluşur.' hükmü yer almaktadır.

    5303 sayılı ?Türkiye Cumhuriyeti ile Avrupa Birliği Arasındaki Mali İşbirliği Çerçevesinde Temin Edilecek Mali Yardımların Uygulanmasına İlişkin Çerçeve Anlaşmanın Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun' ile onaylanan Çerçeve Anlaşmanın 6/2. maddesinde; ?Topluluk tarafından finansmanı sağlanan sözleşmelere ve yüklenicilere Türkiye tarafından uygulanan vergi ve gümrük hükümleri, bu Çerçeve Anlaşmanın eki Ek A' da yer alan işbirliğinin genel prensipleri kapsamında belirlenmiştir...' hükmü yer almakta olup, ?EK-A İşbirliğinin Genel Esasları' metninin ?Vergilendirme ve Gümrükler' başlıklı 8. maddesinde ise ; AT sözleşmeleri ve bu sözleşme kapsamında verilen hibeler ile yapılan işlerin KDV, Damga Vergisi, Tescil Harcı, ÖTV, Veraset ve İntikal Vergisinden muaf olduğu belirtilmekle birlikte gelir ve kurumlar vergisi muafiyetiyle ilgili herhangi bir düzenlemeye yer verilmemiştir.

    Diğer taraftan; 86 Seri No' lu Kurumlar Vergisi Genel Tebliğinin ?F. Diğer Kurumlardan Sağlanan Ar-Ge Destekleri' başlıklı bölümünde; diğer kurumlardan geri ödeme koşuluyla sermaye desteği olarak sağlanan yardımların borç mahiyetinde olduğundan ticari kazanca dahil edilmesinin söz konusu olmadığı, ancak ilgili mevzuat çerçevesinde hibe şeklinde sağlanan destek tutarları ile diğer kurumlardan bu mahiyette sağlanacak her türlü destek tutarlarının ticari kazancın bir unsuru olarak kazanca dahil edileceği açıklanmıştır.

    Bu çerçevede; şirketinize Avrupa Birliği tarafından AT sözleşmesi çerçevesinde sözleşme konusu işlerde kullanılmak üzere hibe olarak sağlanan destek tutarının, kurumlar vergisi mükellefi olmanız nedeniyle, ticari kazancın bir unsuru olarak kurum kazancına dahil edilmesi gerekir.

    Bilgilerinize rica ederim.

    Vergi Dairesi Başkanı

  3. #3
    Üyelik tarihi
    Mart.2009
    Mesajlar
    132

    Ynt: Hibe olarak gelen para vergiden istisna mı?

    teşekkür ederim, düşündüğümüz gibi.
    yarın kimseye vaadedilmemiştir.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Ortağın Şirkete Hibe Olarak Demirbaş Vermesi
    Konu Sahibi stajer66 Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 28.Aralık.2016, 22:42
  2. KOSGEB Desteği Hibe Olarak Nasıl Gösterilir ?
    Konu Sahibi hakanyurtsever Forum Diğer Vergi Kanunları
    Cevap: 5
    Son Mesaj : 18.Şubat.2014, 14:43
  3. Çalışanın,özel sigortasından vergiden istisna payı hk.
    Konu Sahibi Volkan poyraz Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 08.Mart.2012, 15:46
  4. Devlet Teşviki Birliği Hibe Para
    Konu Sahibi petbardak Forum TDHP-Muhasebe Uygulamaları ve Finansal Raporlama
    Cevap: 0
    Son Mesaj : 08.Mayıs.2010, 08:20
  5. KOSGEB'den Gelen Hibe Parası
    Konu Sahibi caneraslan Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 06.Nisan.2010, 14:37

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36