kamu işçi maaş

Konu: Kar marjı hakkında.

Kar marjı hakkında.

mrb arkadaşlar öncelikle herkese kolay gelsin. ben şimdi işletmelerin geçici vergilerini yapıcam. ama kafama takılan bi şey var. işletmelerde en az ne kadar kar marjı koyulmalı? ilerde bi sorunla karşılaşmak istemiyorum. çok teşekkür ederim.

Ynt: kar marjı hakkında.

Alıntı zaferesenyurt Nickli Üyeden Alıntı
    mrb arkadaşlar öncelikle herkese kolay gelsin. ben şimdi işletmelerin geçici vergilerini yapıcam. ama kafama takılan bi şey var. işletmelerde en az ne kadar kar marjı koyulmalı? ilerde bi sorunla karşılaşmak istemiyorum. çok teşekkür ederim.
    %100

değerli meslektaşım sence böyle bir sorunun cevabı varmı dır?

Olgun insan güzel söz söyleyen değil, söylediğini yapan ve yapabileceklerini söyleyen kişidir.

Ynt: Kar marjı hakkında.

stoklarını tutmadığım bazı işletmeler var yani malın geliş fiyatını bilemiyorum mesela bi market müşterim stoklarını tutmadığım için bilemiyorum malı ne kadardan almış ne kadara satmış bunun en mantıklı kar marjı nasıl olucak belki saçma gelebilir ama benim yerimde olsanız ne yaparsınız?

Alıntı zaferesenyurt Nickli Üyeden Alıntı
    stoklarını tutmadığım bazı işletmeler var yani malın geliş fiyatını bilemiyorum mesela bi market müşterim stoklarını tutmadığım için bilemiyorum malı ne kadardan almış ne kadara satmış bunun en mantıklı kar marjı nasıl olucak belki saçma gelebilir ama benim yerimde olsanız ne yaparsınız?
    aslında bende sizin yerinizde sayılırım. benim anlatmak istediğim bunun mantığını çözmek çok zor ve ne yaparsanız yapın sonuç doğru olmayacaktır. ama market olarak örnek verdiğiniz için bendede bir market işletmesi olduğu için size örnek vereyim.

kesinlikle doğru yaptığımı söyleyerek cevap vermiyorum sadece yaptığımı anlatmak istiyorum.

sizinde dediğiniz gibi küçük ve orta ölçekli işletmelerin çoğunun stok tutma ve birebir ft fiş kesme gibi bir alışkanlığı yoktur.muhasebeci herşeyi ayarlar nasıul olsa onların mantığında...

sigarada kar marjı bellidir zaten kolay kolay %6 yı geçmez(bedava aldıkları paketleri saymazsak)
    gıda ve temizliktede ortalam bazda %20 yi kolay kolay geçmez.

benim uyguladığım oranlar genelde bunlar. tekelde hiç oynama yapmam fakat gıda ve temizlikte ufak oynamalar oluyor.
    Olgun insan güzel söz söyleyen değil, söylediğini yapan ve yapabileceklerini söyleyen kişidir.

bunu müşterinize sorun diyeceğim ama size doğru söylemeyecektir veya çok az kar ettiğini para kazanamadığını söyleyecektir. eskiden ortalama kar haddi diye bir şey vardı o bir ölçü olabiliyordu bunu siz ticari bilgilerinizi kullanarak müşteri ve meslek kuruluşlarından gelen bilgi alarak yaklaşık yapabilirsiniz
    ör.sigara % 4-6
    manav: 20-30
    gıda : 15-35
    et : 20-25
    temizlik maddeleri : 15-30 olabilir ama bu oranlar tabi ki tahmini değerlerdir satıcıların bulundukları yere marketlerinin büyüklüğü ve pazar durumuna müşterilerine saygı veya fahiş fiyata satma / satmama tercihlerine veya pazarlama becerilerine!! göre + - bu oranlar değişebilir

tşkler arkadaşlar peki hizmet işletmeleri mesela tekstiller bunlara ortalama ne kadar kar marı konuluyor gerçi hiç tekstil muhasebesi tutmuyorum ama merak ettim.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)