kamu işçi maaş

Konu: Geçici vergi düzenlemesi hk.

Ynt: Geçici vergi düzenlemesi hk.

teşekkürler yıl sonu da bana daha uygun geliyor zaten şu anda hiçbir mükellefim ödeme yapmıyor affı bekliyor

Alıntı twolf Nickli Üyeden Alıntı
    Aslında ödenmeyen SSK'ların geçici vergi dönemlerinde KKEG yapılması hususu daha evvel çok tartışıldı.Kimileri dönemsel bazda yapılmalı derken kimleri de (hatta çoğunluk) yıllık bazda yapılmalıdır görüşündeydi.Konu ile ilgili açıklamalarda genelde "dönem sonları" ifadesi kullanılmakta.Dönem sonundan maksat geçici vergi mi yoksa yıl sonumu olduğu halen netlik kazanabilmiş değil.Fakat rastladığım vergi dairesi incelemelerinde yıl sonu olarak değerlendirildiğini görüyorum.En azından başıma gelen bir olayda kurumlar vergi beyanındaki KKEG tutarımla ödenmemiş ssk primlerinin karşılaştırıldığını ve izahat istendiğine rastladım.Açıkçası bende dönemsel yani geçici vergi dönemlerinde beyan edilir diye düşünmekteyken buradaki yorumlarda ve karşılaştığım olaylarda yıl sonu mantığının dikkate alnmasını daha mantıklı buluyorum..Ve ben,bu ödenmeyen ssk primlerinin KKEG yapılması olayını yıl sonuna kadar bekletmeyi daha uygun görüyorum..
    tabiki takdir sizlerindir..
    Üstadım selamlar.

Geçici vergi dönemlerinde mi yoksa kurumlar vergisi döneminde mi yapılıp yapılmayacağı konusunu ben de daha önce çok düşündüm. Ancak yıl sonuna hiç bir zaman bırakmadım. Burada benim mantığım şu şekilde işliyor, ben geçici vergi dönemine vergi matrahını etkileyecek bütün unsurların üzerinde durmak zorundayım. Geçici vergi döneminde dönemsel olarak amortisman ayırıyorsam, adat uyguluyorsam, maliyetlerimi yapıyorsam aynı şekilde bütün unsurları dikkate almalıyım, dikkate almalıyız.

Peki, ödenmeyen ssk primlerini kkeg olarak değerlendirmek bize ne kaybettirir? Hiç bir şey kaybettirmez. O halde, vergi matrahımı etkileyen bir unsuru dikkate almamak olmaz. Bir şey kaybettirse dahi...

Saygılar.

Alıntı elif şafak Nickli Üyeden Alıntı
    geçici vergi çıkartırken nelere dikkat etmem gerek acaba hasılat-gider-çıkan kar oranları nasıl olmalı
    bir firmanın karı zararı vergisi hesaplanırken hasılat/gider oranı veya hasılat/kar oranı diye bir hesaplara girilmez bunu soran veya buna olağanmış gibi cevap veren arkadaşlar kusura bakmasınlar ama hayatında muhasebe kitabı görmemiş veya okulunda bunları bir hocadan dinlememiş demektir.

dönem sonu işlemleri denen bir işler vardır bunun temeli envanter çıkarmaktır ( envanter sadece malların stoğu değildir. paranın alacağın demirbaşın borcun yani işletmedeki her varlık alacak ve borcun envanteri çıkarılır )
    ondan sonra bu envanter tutarı sizi kar veya zarar çıkarmaya götürür. Tabi ayrıca diğer dönem sonu işlemlerini de yapmak kaydıyla, dövizli mevcutların borç ve alacakların değerlemeleri, amortisman ayrılması v.s gibi

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)