kamu işçi maaş

Konu: Geçici vergi düzenlemesi hk.

Geçici vergi düzenlemesi hk.

geçici vergi çıkartırken nelere dikkat etmem gerek acaba hasılat-gider-çıkan kar oranları nasıl olmalı

İrem35 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    İrem35 Guest

Ynt: geçici vergi düzenleme

geçici vergi çıkarılırken.. bilindiği gibi kümülatif satış, gider ve maliyet üzerinden hareket etmelisiniz.
    Aslında geçici vergideki en önemli unsur kar gibi gözüksede, aslında satış maliyeti bence en önemli unsurdur. Maliye Bakanlığı stok yöntemi olarak fiili stok kavramını benimsemişsede, kaydi stok kavramından hareketle maliyet hesaplamasına da izin vermiştir.

geçici vergi hesaplarken satışların içinden karı hesaplayın, kardan arda kalan tutar zaten maliyet olur. Eğer yinede hesaplama şekli zor geliyorsa, geçen dönem yani 2009 un 9 aylık dönemi ile 2010 un 9 aylık dönemini karşılaştırarakda belirli bir kar ve maliyet analizi sonucunda geçici vergi hesaplamasına ulaşabilirsiniz.

%10 Yanılma payını da unutmayın derim.

Tahsin Kurt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tahsin Kurt isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

Ynt: Geçici vergi düzenlemesi hk.

"Hasılattan" bahsedildiğine göre sanıyorum bu işletme defteri.Dönem içi hareketleri bilmeden veya önceki yıl verilerini görmeden yorum yapılması pek sağlıklı olmaz.Sektörün veya o firmanın ortalama kar marjına bakmak gerek.Kaldı ki uygulanacak kar marjı dönemsel rakamlara göre keyfide uygulanamaz.Yani bu dönem çok satış var kar marjını düşük tutalım veya az satış var kar marjını yüksek tutalım gibi bir düşünceye girmeyin...Dönemsel kar marjlarınında belli bir tutarlılıkta olması gerekir.tabiki bu kararları verebilmek için yıllık veya dönemsel verilere bakmak gerekir..Saygılar.
    Bir mum diğer bir mumu tutuşturmakla,ışığından bir şey kaybetmez. (Mevlâna Celâlediin-i Rûmî)

her iki defter türü de var ben genel olarak sormuştum yeni geçici veriyorum da bilgi almak istedim
    kar majı derken brüt -faaliyet ve net kar marjı demek istediniz herhalde üçü birlikte çalışıyor

Merhaba.

Gider tahakkuklarınızı yapın. Amortismanlarınızı ayırın. Dövizli hesaplarınız için kur değerlemenizi yapın. Kasa ve ortaklar cari hesabınız şişkinse bunu giderin veya adat uygulayın. Banka hesaplarınızı güncelleyin. Ödenmemiş ssk primlerinize dikkat edin. KKEG hesaplarınızı gözden geçirin. Karşılık ayırın. Yani aklıma ilk olarak gelenler bunlar... Hasılatı ve kar-zarar durumunuza etki edecek bütün işlemlerinizin üzerinde durun, tekrar tekrar kontrol edin, irdeleyin.

Saygılar.

ödenmemiş ssk primleri derken

Ödenmemiş ssk primlerini kkeg'dir.

onlar kurumlarda eklenmiyormu benden önceki arkadaş öyle yapıyordu da baktım önceki dönemlere eklememiş

Hayır öyle değil. 3. dönem beyannamesinde kkeg yaparsınız, 4. dönem geçiciden önce ödeme yaparsanız çıkartırsınız. Sonuçta direkt olarak matrahı etkileyen unsur.

Yine de "hayır böyle yapacağım" derseniz sizin takdiriniz. Ben sadece olması gerekeni söylüyorum.

Tahsin Kurt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tahsin Kurt isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

Aslında ödenmeyen SSK'ların geçici vergi dönemlerinde KKEG yapılması hususu daha evvel çok tartışıldı.Kimileri dönemsel bazda yapılmalı derken kimleri de (hatta çoğunluk) yıllık bazda yapılmalıdır görüşündeydi.Konu ile ilgili açıklamalarda genelde "dönem sonları" ifadesi kullanılmakta.Dönem sonundan maksat geçici vergi mi yoksa yıl sonumu olduğu halen netlik kazanabilmiş değil.Fakat rastladığım vergi dairesi incelemelerinde yıl sonu olarak değerlendirildiğini görüyorum.En azından başıma gelen bir olayda kurumlar vergi beyanındaki KKEG tutarımla ödenmemiş ssk primlerinin karşılaştırıldığını ve izahat istendiğine rastladım.Açıkçası bende dönemsel yani geçici vergi dönemlerinde beyan edilir diye düşünmekteyken buradaki yorumlarda ve karşılaştığım olaylarda yıl sonu mantığının dikkate alnmasını daha mantıklı buluyorum..Ve ben,bu ödenmeyen ssk primlerinin KKEG yapılması olayını yıl sonuna kadar bekletmeyi daha uygun görüyorum..
    tabiki takdir sizlerindir..
    Bir mum diğer bir mumu tutuşturmakla,ışığından bir şey kaybetmez. (Mevlâna Celâlediin-i Rûmî)

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)