kamu işçi maaş

Konu: Vergi İadesi?

Vergi İadesi?

İş yerinden 12.ayda ayrılan işçi ocak ayında da iş yeni bir iş yerinde çalışmaya başlamadığı takdirde 2005 takvim yılına ait vergi iade zarflarını nereye verecektir. Eski iş yerinden sorunlu ayrıldığı için eski iş yerine vermek istememektedir. Ben sanki gelirler müdürlüğü muhasebe bölümüne verilir die biliyorum ama sizlerinden görüşünü almak istedim. İyi çalışmalar

Küçükken her akşam tanrıya bana bir bisiklet vermesi için dua ederdim sonra tanrının çalışma tarzının bu olmadığını anladım ertesi sabah gidip kendime yeni bir bisiklet çaldım ve her akşam tanrıya günahlarımı affetmesi için dua ettim ! ! ! <br />AL CAPONE

nane - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nane Guest

Vergi İadesi?

10.1.1.Vergi İndirimi Bildiriminin Verilmesinden Önce Emeklilik Nedeniyle İşten Ayrılan Ücretliler İçin Yapılacak Uygulama

Emeklilik nedeniyle işinden ayrılan ücretliler, yıl içinde vergi indirimine konu mal ve hizmet alımlarına ilişkin yaptıkları harcamalara ait belgelerini (7) numaralı bölümde açıklanan esaslar ve süreler dahilinde emekli oldukları işverene vereceklerdir.

Genel bütçeye dahil olan daireler, ayrı bir vergi indirimi bordrosuna dahil ettikleri bu ücretliler için hazırlayacakları tahakkuk müzekkeresi ve verile emrine dayanarak Şubat ayı içinde emeklilerine hesaplanan vergi indirimi tutarını nakden ödeyeceklerdir.

Muhtasar beyanname veren işverenler ise emeklilik nedeniyle işten ayrılanlar için hesapladıkları vergi indirimi tutarlarını, Ocak ayına ait olup 20 Şubat akşamına kadar verilecek muhtasar beyanname ile beyan edilen tevkif suretiyle kesilen vergilerden mahsup edeceklerdir. Bu mahsuba rağmen arta kalan vergi indirimi tutarı, vergi dairesince harcamaların vergi indirimi konusuna girip girmediği, belgelerin geçerli olup olmadığı ve vergi indirimi tutarının doğru hesaplanıp hesaplanmadığı hususlarının tespitine ilişkin gerekli incelemenin yapılmasını müteakip en geç Mart ayı sonuna kadar muhtasar beyanname veren işverene nakden iade edilecektir.

Mahsup edilen vergi indirimi tutarının işverenlerce 20 Şubat akşamına kadar hak sahiplerine nakden ödenmesi zorunludur. Nakit iadenin ise vergi dairesinden nakden alındığı tarihten itibaren 3 gün içinde hak sahiplerine ödenmesi gerekir.

Bu bölümde belirtilen esaslar işten ayrılan ancak bir başka işveren nezdinde ücretli olarak çalışmayan ücretliler hakkında da geçerlidir.

Not : ilgili tebliğin tamamı;
    http://www.gelirler.gov.tr/gelir2.ns...a?OpenDocument

Ynt: Vergi İadesi?

İşten ayrılanlarla ilgili beyannameyi verirken 20 Şubat'a kadar verilmesi gereken beyannamede ayrılanlara ait vergi indirimi bordrosu düzenleyeceğim.

Bunu bordro programı kullanan arkadaşlar nasıl yapıyorlar?Ayrılanlarla ilgili excelde hesaplama yapılıp verilebilir mi ?

Ocak Muhtasarının ekinde ayrılanlar liste halinde olacak.Diğer aylarda çalışanların vergi iadeleri devam edecek peki bu ayrılan kişilerle ilgili vergi indirimi bordrosunu sonraki dönemlerdeki beyannamede (Mart,Nisan,Mayıs...) liste olarak verecekmiyim?

Herkese iyi çalışmalar

arkadaşlar merhaba

şöyle bir sorum olacak

diyelim ki ücretli 2006 yılı içerinde sadece şubat-mart-nisan-ve mayıs aylarında çalışmıştır.Şimdi bu ücretli şubat-mart-nisan-ve mayıs aylarına air harcamalarını gösteren fişlerimi getirecek?

Aslen bu konuda fazlasıyla mantıksızlıklar var!

personelin harcamlarını ; çalışmış olduğu ayları değil bütün bir yıl olark değerlendirmeli.

İyi çalışmalar.
    HİİİÇ BİR ŞEY BİLMİYORUM....<br /><br />...........................................

nane - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nane Guest

Alıntı mhmt79 Nickli Üyeden Alıntı
    ...
    personelin harcamlarını ; çalışmış olduğu ayları değil bütün bir yıl olark değerlendirmeli.
    zaten tüm yıl belgeleri kabul ediliyor.

Alıntı nane Nickli Üyeden Alıntı
    Alıntı mhmt79 Nickli Üyeden Alıntı
    ...
    zaten tüm yıl belgeleri kabul ediliyor.
    Merhaba,
    2006 yılı Haziran ayından itibaren teknoparkta çalışmaya başlayıp öncesinde yurtiçinde çalışan bir kişi Ocak-Haziran dönemi için olan vergi iadesini nerden alabailir, belgesini nereye vermeli? Teknoparklardaki ücretler gelir vergisinden istisna olduğu için öncesi için ne yapılmalıdır?

Teşekkürler

Ocak - Haziran Döneminde gelir vergisi kesintisi yapılarak, çalıştığınız şirkette oluşan gelir vergisi matrahı toplamı kadar fiş toplamalisiniz.

ve topladığını fiş tuaraında almanız gereken iade tutarı son çalıştığınız şirketten almalısınız.

ancak önceki çalıştığınız şirketten ocak- haziran dönemine ait gelir vergisi matrahını tutarını belirtir yazıyı(şirket antedli kagıdına) son çalıştığınız şirkete ibraz ederek son çalıştığınız şirketten talep etmelisiniz.

İyi çalışmalar.
    HİİİÇ BİR ŞEY BİLMİYORUM....<br /><br />...........................................

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)