kamu işçi maaş

Konu: Yurtdışına Yazılım Satmak

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Ağustos.2010
    Mesajlar
    3

    Yurtdışına Yazılım Satmak

    Merhabalar,

    Yurtdışına yazılım hazırlıyorum ve bunları satmak istiyorum. Satış yapmak için bir firma kurmam gerektiğini biliyorum ancak vergi ödemem gerekiyor mu?

    Araştırdığım kadarıyla hizmet ihracatına giriyor ama, nasıl emin olabilirim?

    Yanıtlarsanız sevinirim,
    Teşekkürler.


  2. #2
    Üyelik tarihi
    Aralık.2010
    Mesajlar
    6

    Ynt: Yurtdışına Yazılım Satmak

    Merhaba,

    Söz konusu işlem bir hizmet ihracatıdır. Konuya ilişkin bir muktezayı aşağıda bulabilirsiniz. Mukteza sadece KDV açısından konuyu değerlendirmiş olup, Kurumlar Vergisi açısından söz konusu faaliyetlerden oluşan gelirlerinizin vergilendirileceği kesindir. Ancak 4691 Sayılı Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Kanunu'nun Geçici 2. Maddesi kapsamında 31.12.2013 tarihine kadar gelir ve kurumlar vergisi muafiyetinden yararlanabilirsiniz. Madde metni aşağıdaki gibidir;

    "Gecici Madde 2-
    (5035 Sayılı Kanunun 44 üncü maddesiyle eklenen Geçici Madde. Geçerlilik; 01.01.2004, Yürürlük; 02.01.2004) Yönetici şirketlerin bu Kanun uygulaması kapsamında elde ettikleri kazançlar ile bölgede faaliyet gösteren gelir ve kurumlar vergisi mükelleflerinin, münhasıran bu bölgedeki yazılım ve AR-GE faaliyetlerinden elde ettikleri kazançları 31.12.2013 tarihine kadar gelir ve kurumlar vergisinden müstesnadır.
    Bölgede çalışan araştırmacı, yazılımcı ve AR-GE personelinin bu görevleri ile ilgili ücretleri 31.12.2013 tarihine kadar her türlü vergiden müstesnadır. Yönetici şirket, ücreti gelir vergisi istisnasından yararlanan kişilerin bölgede fiilen çalışıp çalışmadığını denetler. Bölgede fiilen çalışmayanlara istisna uygulandığının tespit edilmesi halinde, ziyaa uğratılan vergi ve buna ilişkin cezalardan yönetici şirket de ayrıca sorumludur."


    Burada ücretlilere tanınan gelir vergisi muafiyetine de dikkat etmenizi öneririm. Sonuç olarak vergi yüklenmek istemeyen bir yazılımcı için en uygun yer şu anda Teknoloji Geliştirme Bölgeleridir (Teknopark).



    T.C.
    İSTANBUL VALİLİĞİ
    İl Defterdarlığı
    Katma Değer Vergisi Gelir
    Müdürlüğü

    TARİH :27.12.2002
    SAYI : KDV.MUK.B.07.4.DEF.0.34.18.6895
    KONU : Yurt dışında yerleşik yabancı firma için üretilen
    Bilgisayar yazılımlarının satışında KDV uygulanması.



    ..............................





    İlgide kayıtlı dilekçeniz ile yurt dışında yerleşik yabancı bir firma için ürettiğiniz bilgisayar yazılımlarını (bilgisayar kontrol sistemleri-software ) satacağınız belirtilerek, yaptığınız bu hizmetin ihracat istisnası kapsamına girip girmediği ve KDV karşısındaki durumunuz sorulmaktadır.

    3065 Sayılı Katma Değer Vergisi Kanunu?nun 1/1.maddesine göre Türkiye?de ticari, sınai, zirai faaliyet ve serbest meslek faaliyeti çerçevesinde yapılan teslim ve hizmetler vergiye tabi tutulmuş, 4. maddesinde hizmet, teslim ve teslim sayılan haller ile mal ithalatı dışında kalan işlemler olarak tanımlanmış ve bu işlemlerin bir şeyi yapmak, işlemek, meydana getirmek, imal etmek, bir şeyi yapmamayı taahhüt etmek gibi şekillerde gerçekleşebileceği belirtilmiştir. Kanunun 6/b maddesine göre hizmet ifalarında işlemin (hizmetin) Türkiye?de yapılmış sayılması için hizmetin Türkiye?de yapılması veya hizmetten Türkiye?de faydalanılması gerekmektedir.

    Diğer taraftan Kanunun 11/1-a maddesiyle ihracat teslimleri ve bu teslimlere ilişkin hizmetler ile yurtdışındaki müşteriler için yapılan hizmetler vergiden istisna edilmiştir.

    Kanunun 12/2. maddeleri uyarınca da bir hizmetin yurtdışındaki müşteriler için yapılan hizmet sayılabilmesi için,

    - Hizmetler yurtdışındaki bir müşteri için yapılmış olmalıdır.
    - Hizmetten yurtdışında faydalanılmalıdır.

    Hizmet ihracı ile ilgili açıklamalar 17, 26 ve 30 Seri No.lu Katma Değer Vergisi Genel Tebliğlerinde yapılmıştır.

    Hizmet ihracında katma değer vergisi istisnasının uygulanabilmesi için 26 Seri No.lu Katma Değer Vergisi Genel Tebliğinin (c) bölümünde yer alan aşağıdaki dört şartın birlikte gerçekleşmiş olması zorunludur.

    1 ? Hizmet Türkiye?de yurtdışındaki bir müşteri için yapılmış olmalıdır.
    2? Fatura veya benzeri nitelikteki belge yurtdışındaki müşteri adına düzenlenmelidir.
    3 ? Hizmet bedeli, döviz olarak Türkiye?ye getirilmelidir.
    4 ? Hizmetten yurtdışında yararlanılmalıdır.

    84 Seri No.lu KDV Genel Tebliği?nin 1.1.3.i bölümünde Gümrük Beyannameli mal ihracında KDV iadesiyle ilgili olarak vergi dairesine belgeler;

    - Gümrük beyannamesi (aslı veya noter, gümrük idaresi ya da yeminli mali müşavirce onaylı örneği),

    Beyannamelerin aslı veya örneği yerine bunların listesinin verilmesi de yeterlidir. Bu takdirde listede beyannamenin tarihi, sayısı, ihraç edilen malın cinsi, miktarı ve tutarı, gümrük kapısının ismi, varış ülkesi, imalatçının adı-soyadı veya unvanı, intaç ve çıkış tarihlerine yer verilir.

    - Satış faturalarının fotokopisi veya listesi,

    - İhracatın gerçekleştiği döneme ilişkin olarak indirilecek katma değer vergisi listesi ile ihraç edilen malın bünyesine giren vergi miktarına ilişkin hesaplamaları gösterir tablo? olarak sayılmıştır.

    Buna göre, firmanız tarafından üretilen bilgisayar yazılımları (bilgisayar kontrol sistemleri- software) nın yurt dışında yerleşik yabancı firmaya teslimi yukarıda belirtilen şartları taşıması halinde hizmet ihracatı kapsamında KDV?ne tabi olmayacak, yüklenilen vergi ise indirim konusu yapılacak, indirim konusu yapılmayan kısım iade talep edilebilecektir. .

    Bilgi edinilmesini rica ederim.

  3. #3
    Üyelik tarihi
    Ağustos.2010
    Mesajlar
    3

    Ynt: Yurtdışına Yazılım Satmak

    Teşekkür ederim.

    Anladığım kadarıyla eğer TeknoPark'larda kurulmamışsa sadece KDV alınmıyor, TeknoPark'ta kurulmuşsa hem KDV hem de diğer vergiler alınmıyor.

    Doğru anlamış mıyım?

    Eğer doğruysa, firmayı kurmak için ve durumumu belirtip KDV indiriminden yararlanmam için ne yapmam lazım?

  4. #4
    Üyelik tarihi
    Aralık.2010
    Mesajlar
    6

    Ynt: Yurtdışına Yazılım Satmak

    Doğrudur.


    Firma kurmak için yapılacak başvuruların yerleri farklı. Teknopark'ta bir firma kurmak için bazı ek izinler gerekiyor. Ancak pek bilgi sahibi değilim açıkcası. "KDV İndirimi" teriminden ziyade "KDV İstisnası" lafını kullanmanız daha doğru olur. Yaptığınız hizmet satımı aşağıdaki şartları taşıyorsa istisnadan yararlanabilirsiniz. Bu konuda size mali müşavirinizde yardımcı olacaktır.

    1 ? Hizmet Türkiye?de yurtdışındaki bir müşteri için yapılmış olmalıdır.
    2? Fatura veya benzeri nitelikteki belge yurtdışındaki müşteri adına düzenlenmelidir.
    3 ? Hizmet bedeli, döviz olarak Türkiye?ye getirilmelidir.
    4 ? Hizmetten yurtdışında yararlanılmalıdır.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Yurtdışına Faturasız Ürün Alıp Faturasız Satmak
    Konu Sahibi abdullahakkese Forum KDV
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 06.Haziran.2016, 10:18
  2. Gitti Gidiyor Ürün Satmak
    Konu Sahibi Jekyll Forum KDV
    Cevap: 3
    Son Mesaj : 28.Şubat.2016, 20:53
  3. Yurtdışına Yazılım Hizmetinde Vergilendirme ?
    Konu Sahibi mehmet_15 Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 13.Şubat.2014, 11:42
  4. Yurtdışına saha hizmeti satmak
    Konu Sahibi hayri irdal Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 4
    Son Mesaj : 25.Mayıs.2012, 19:01
  5. Kdv den İstisna Mal Satmak
    Konu Sahibi TAMER00 Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 28.Mayıs.2007, 17:37

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36