kamu işçi maaş

Konu: Yardım derneğinden mal alımında belge düzeni

 1. #1
  Üyelik tarihi
  Haziran.2008
  Mesajlar
  125

  Yardım derneğinden mal alımında belge düzeni

  bir yardım derneği köylüden çuval çuval bağış adı altında fındık toplayarak, bir fındık fabrikasına belirli bir bedel karşılığında vermiştir.
  Şimdi bu aşamada yardım derneğinden bu mal alımı için fabrika gider pusulası mı düzenlenmelidir? Öyle ise tevkifat oranı ne olmalıdır? Belge düzeni hakkında yardım istiyorum


 2. #2
  Üyelik tarihi
  Ocak.2007
  Mesajlar
  49

  Ynt: Yardım derneğinden mal alımında belge düzeni

  kolay gelsin.
  GVK 94. maddesindeki ifade şu şekildedir. Kamu idare ve müesseseleri, iktisadî kamu müesseseleri, sair kurumlar, ticaret şirketleri, iş ortaklıkları, dernekler, vakıflar, dernek ve vakıfların iktisadî işletmeleri, kooperatifler, yatırım fonu yönetenler, gerçek gelirlerini beyan etmeye mecbur olan ticaret ve serbest meslek erbabı, zirai kazançlarını bilanço veya ziraî işletme hesabı esasına göre tespit eden çiftçiler aşağıdaki bentlerde sayılan ödemeleri (avans olarak ödenenler dahil) nakden veya hesaben yaptıkları sırada, istihkak sahiplerinin gelir vergilerine mahsuben tevkifat yapmaya mecburdurlar.

  demekki ödeme yapmadığıma ve matrah belli olmadığına göre derneğin çiftçiden alımında tevkifat yapılmayacaktır.

  derneğin satışında ise 164 snolu teGelir vergisi Tebliği 6. Köy Tüzel Kişiliği ile Türk Medeni Kanununa Göre Kurulmuş Olan Vakıflarca (Vakıflara Ait İktisadi İşletmeler Dahil) Satılan Zirai Ürün Bedelleri Üzerinden Yapılacak Gelir Vergisi Tevkifatı ve Müteselsil Sorumluluk:

  Köy tüzel kişiliği veya vakıflardan veya benzeri kurum ve kuruluşlardan satın alınan zirai ürün bedelleri üzerinden, bu Tebliğin daha önceki bölümlerinde yapılan açıklamalara göre, gelir vergisi tevkifatı yapılacaktır.

  Zirai ürünlerin, vakıflara veya benzeri kurum ve kuruluşlara ait, iktisadi işletmelerden satın alınması sırasında, yukarıdaki açıklamalara göre, satın alanlarca tevkif edilen ve vergi dairesine ödenen vergiler, Kurumlar Vergisi Kanununun 44 üncü maddesi hükümlerine göre, kurumlar vergisi beyannamesi üzerinden hesaplanan vergiden mahsup edilecektir. Mahsup edilecek miktarın kurumlar vergisi beyannamesi üzerinden hesaplanan vergiden fazla olması halinde bu tutar, ödenmiş olmak kaydıyla genel hükümler çerçevesinde, kurumun diğer vergi borçlarına da mahsup edilebilecektir. Bu mahsuplara rağmen kalan bir tutarın bulunması halinde ise, bu tutar genel hükümler çerçevesinde iade edilecektir.

  Köy tüzel kişiliği ile vakfın ve benzeri kurum ve kuruluşların veya bunlara bağlı iktisadi işletmelerin kurumlar vergisine tabi olmayacağı durumlarda ise, yukarıdaki açıklamalar çerçevesinde yapılan gelir vergisi tevkifatının ödenmiş olması şartıyla, 213 sayılı Vergi Usul Kanununun düzeltmeye ilişkin hükümleri çerçevesinde düzeltilerek red ve iadesinin yapılacağı tabiidir.

  şeklindedir. anlaşılan şudur. derneğin alımında da satımında da tevkifat yapılmayacaktır. belgelem işiniz ise makbuzunuz alım sırasında yeterlidir. görüşümdür. saygılarımla

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. İnşaat Belge Düzeni
  Konu Sahibi kafkasm Forum Vergi Usul Kanunu
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 26.Aralık.2016, 10:21
 2. Defter Belge Düzeni Hk
  Konu Sahibi stajyer42 Forum TDHP-Muhasebe Uygulamaları ve Finansal Raporlama
  Cevap: 2
  Son Mesaj : 05.Eylül.2013, 11:08
 3. belge düzeni hk.
  Konu Sahibi ademm Forum Vergi Usul Kanunu
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 15.Ekim.2008, 14:31
 4. Oto Galerilerinde Belge Düzeni
  Konu Sahibi abka Forum Vergi Usul Kanunu
  Cevap: 3
  Son Mesaj : 08.Ağustos.2007, 13:54
 5. Basit Usul Belge Düzeni
  Konu Sahibi cansev Forum Vergi Usul Kanunu
  Cevap: 8
  Son Mesaj : 28.Ekim.2005, 10:29

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36