kamu işçi maaş

Konu: Hamile avukatın doğum masrafları gider olurmu.?

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Mayıs.2009
    Mesajlar
    1.907

    Hamile avukatın doğum masrafları gider olurmu.?

    Arkadaslar merhaba
    gelir vergisi kanunu 40 maddeye baktım ama bir fikre ulaşamadım hamile bir avukat dogum masraflarını gider olarak kullanabilir mı ? KDV sinı indirim konusu yapabilir mı?
    Teşekkür ederim
    saygılarımla

    SMMM

  2. #2
    Üyelik tarihi
    Ocak.2008
    Mesajlar
    1.516

    Ynt: Hamile avukatın doğum masrafları gider olurmu.?

    GVK 89 .madde
    Diğer İndirimler
    Beyan edilen (5281 Sayılı Kanunun 43/8- c maddesiyle değişen ibare; Yürürlük: 1.1.2005 tarihinden geçerli olmak üzere 31.12.2004) gelirin % 10'unu aşmaması, Türkiye'de yapılması ve gelir veya kurumlar vergisi mükellefiyeti bulunan gerçek veya tüzel kişilerden alınacak belgelerle tevsik edilmesi şartıyla, mükellefin kendisi, eşi ve küçük çocuklarına ilişkin olarak yapılan eğitim ve sağlık harcamaları
    Sayın Ant Z
    Yukarıdaki maddeden de anlaşılacağı üzere Gelir Vergisi Beyannamesi üzerinde indirimi ayrıca göstermeniz halinde bu harcamaları düşebilirsiniz. Ancak ödediğiniz KDV'yi indiremezsiniz. Diğer tarafdan KDV dahil tutarları indirim olarak dikkate alabilirsiniz.
    İnsan, ancak çalıştığının karşılığını alır.

  3. #3
    Üyelik tarihi
    Mayıs.2009
    Mesajlar
    1.907

    Ynt: Hamile avukatın doğum masrafları gider olurmu.?

    Teşekkür ederim

    iyi çalışmalar
    SMMM

  4. #4
    Üyelik tarihi
    Ocak.2008
    Mesajlar
    1.516

    Ynt: Hamile avukatın doğum masrafları gider olurmu.?

    Rica ederim .
    Sizede iyi çalışmalar.
    İnsan, ancak çalıştığının karşılığını alır.

  5. #5
    Üyelik tarihi
    Mayıs.2009
    Mesajlar
    1.907

    Ynt: Hamile avukatın doğum masrafları gider olurmu.?

    Üstad verdiğiniz cevabın neredeyse kelime kelime aynısı Maliye postasından da cevap olarak geldi

    Tekrar teşekkürler

    serbest meslek erbabının kendisine ait sağlık giderlerinin, gider yazılacağına ilişkin bir hüküm GVK md.68'de yer almamaktadır. Bu nedenle, sağlık gideri, serbest meslek kazanç defterinde gider olarak kaydedilmez.
    Ancak, GVK md. 89/2 ye göre beyan edilen gelirin %10'unu aşmaması ve gelir ve kurumlar vergisi mükelleflerinden alınacak fatura ile belgelendirilmesi halinde, yapılan sağlık harcamasının yıllık beyanname üzerinde indirilmesi mümkündür; KDV si dahil.
    SMMM

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Doğum Öncesi Hamile Çalışanların İzinleri
    Konu Sahibi yken Forum SGK Mevzuatı
    Cevap: 9
    Son Mesaj : 28.Ekim.2018, 19:34
  2. Cevap: 1
    Son Mesaj : 04.Haziran.2015, 08:39
  3. Gider Masrafları ve +KDV
    Konu Sahibi governator Forum SMMM Mevzuatı ve Sorunları
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 05.Mart.2015, 15:19
  4. Cevap: 10
    Son Mesaj : 14.Haziran.2011, 13:45
  5. Protesto Masrafları Gider Yazılabilir mi?
    Konu Sahibi lionaydin1 Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 6
    Son Mesaj : 24.Kasım.2006, 17:36

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36