kamu işçi maaş

Konu: Tasfiye Bilançosundaki Devreden KDV Tutarı

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Nisan.2008
    Mesajlar
    266

    Tasfiye Bilançosundaki Devreden KDV Tutarı

    Tasfiye Bilançosundaki Devreden KDV Tutarı gidere mi atılacak arkadaşlar?


  2. #2
    İrem35 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    İrem35 Guest

    Ynt: Tasfiye Bilançosundaki Devreden KDV Tutarı

    Alıntı İrem35 Nickli Üyeden Alıntı
    Tasfiye Halinde Katma Değer Vergisi Uygulaması ;

    Tasfiye dönemi sonunda verilen en son katma değer vergisi beyannamesinde "Sonraki Döneme Devreden KDV" kalması halinde sözkonusu tutar kuruma iade edilmeyeceği gibi, tasfiye karının tespitinde de gider olarak dikkate alınmayacaktır.

  3. #3
    Üyelik tarihi
    Nisan.2008
    Mesajlar
    266

    Ynt: Tasfiye Bilançosundaki Devreden KDV Tutarı

    bilançoda 190 olarak kalacak mı yoksa ortaklar ile mi kapatılacak ?

  4. #4
    Üyelik tarihi
    Nisan.2008
    Mesajlar
    266

    Ynt: Tasfiye Bilançosundaki Devreden KDV Tutarı

    Tasfiye halinde devreden KDV


    Yapısı gereği KDV uygulaması beraberinde tartışmalı pek çok konuyu gündeme getirmekte, verilen çok sayıda mukteza ve yayımlanan tebliğ, sirkülerlere rağmen gelişen ekonomik yaşam bu alandaki yeni düzenleme ve yorumları sürekli değişir kılabilmektedir. Uzun yıllardan bu yana sıklıkla gündeme gelen bu tür tartışmalı konulardan birisi de, tasfiyeye giren şirketlerin veya işi terk eden mükelleflerin sonraki döneme devreden KDV'lerinin iade mi yoksa gider mi yazılacağı konusudur.

    Bilindiği üzere mükellefler vergiye tabi işlemler üzerinden hesapladıkları KDV'lerden KDVK'nın 29. maddesinde yazılı KDV'leri indirebilmekte, indirim yoluyla giderilemeyen KDV'nin bulunması halinde ise, indirilemeyen KDV sonraki döneme Devreden KDV olarak beyanname de yer almaktadır. Mükelleflerin faaliyetlerinin devamı süresince sorunsuz işleyen bu mekanizma, işin terk edilmesi durumunda bir sorun olarak işletmelerin gündemini işgal etmektedir.

    İşin terki aşamasında daha ziyade mükellefler indiremedikleri KDV'nin iadesini talep etmekte, Bakanlık ise konu ile ilgili olarak verdiği muktezalarında iadenin mümkün olmadığını özellikle vurgulamaktadır. Bu konuda yargı organları da Bakanlıkla paralel bir görüşü savunmakta ve sonraki döneme devreden KDV'lerin iadesi ile ilgili olarak mevzuatta bir düzenleme olmadığı için iade yapılmasının söz konusu olmadığını savunmaktadırlar. (Danıştay Vergi Dava Daireleri Genel Kurulu 30.04.1993 tarih E:1992/296 K:1993/68 sayılı karar) Bu konuda iadenin mümkün olamayacağı bakanlık ve yargı görüşleri ile de teyit edildiğine göre, tasfiye halinde sonraki döneme devreden KDV'ler nasıl bir işleme tabi tutulacaktır? Bu konuda akla en yakın çözüm, KDVK'nın 58. maddesinin uygulanmasıdır.

    Bilindiği üzere KDVK'nın 58. maddesinde, KDV'nin indiriminin mümkün olması durumunda, gider olarak dikkate alınamayacağı belirtilmektedir. Maddenin bu ifadesinden, eğer KDV indirimi mümkün değilse gelir ve kurumlar vergisi açısından gider yazılabileceği yorumu yapılabilmektedir. Bize göre bu düzenleme uyarınca, işini bırakan gerçek şahıslar veya tasfiye olan şirketler indiremeyecekleri KDV'yi gelir ve kurumlar vergisi açısından gider yazabileceklerdir.

    Bu konuda KDVK'nın 58. maddesi uyarınca indirilemeyen KDV'nin gider yazılamayacağı yönünde görüşler bulunduğunu da belirtmek isteriz. Ancak Bakanlık konuyla ilgili olarak verdiği bir özelgede, işin terk edilmesi veya tasfiye halinde sonraki döneme devreden KDV'nin gider yazılabileceğini belirtmiştir.

    Yukarıda, mevcut yasal durum baz alınarak yapılan değerlendirmelerin ötesinde, KDV uygulaması özü itibariyle ele alındığında, tasfiye veya işin terki hallerinde mükelleflerin sonraki döneme devreden KDV'lerinin, yasal düzenlemelerin yapılması suretiyle, iade konusu edilmesi gerekmektedir. Bilindiği üzere, KDV sistematiğinde verginin mükellefi nihai tüketicidir. Bu temel mantık uyarınca, işini bırakan veya tasfiyeye giren şirketlerin KDV'nin nihai yüklenicisi olmamaları gerekmektedir. Bugün bu temel mantığın ihlaline yol açan mevcut yasal durumun değiştirilerek, bahse konu KDV'lerin iade konusu edilmesinin daha doğru bir yaklaşım olacağına inandığımızı belirtmek isteriz.


    İ. Halil Bağdanlı

    Gelirler Başkontrolörü
    Dünya online / 06.06.2007


  5. #5
    Üyelik tarihi
    Eylül.2009
    Mesajlar
    299

    Ynt: Tasfiye Bilançosundaki Devreden KDV Tutarı

    Alıntı YILMAZCELIK57 Nickli Üyeden Alıntı
    Tasfiye halinde devreden KDV


    Yapısı gereği KDV uygulaması beraberinde tartışmalı pek çok konuyu gündeme getirmekte, verilen çok sayıda mukteza ve yayımlanan tebliğ, sirkülerlere rağmen gelişen ekonomik yaşam bu alandaki yeni düzenleme ve yorumları sürekli değişir kılabilmektedir. Uzun yıllardan bu yana sıklıkla gündeme gelen bu tür tartışmalı konulardan birisi de, tasfiyeye giren şirketlerin veya işi terk eden mükelleflerin sonraki döneme devreden KDV'lerinin iade mi yoksa gider mi yazılacağı konusudur.

    Bilindiği üzere mükellefler vergiye tabi işlemler üzerinden hesapladıkları KDV'lerden KDVK'nın 29. maddesinde yazılı KDV'leri indirebilmekte, indirim yoluyla giderilemeyen KDV'nin bulunması halinde ise, indirilemeyen KDV sonraki döneme Devreden KDV olarak beyanname de yer almaktadır. Mükelleflerin faaliyetlerinin devamı süresince sorunsuz işleyen bu mekanizma, işin terk edilmesi durumunda bir sorun olarak işletmelerin gündemini işgal etmektedir.

    İşin terki aşamasında daha ziyade mükellefler indiremedikleri KDV'nin iadesini talep etmekte, Bakanlık ise konu ile ilgili olarak verdiği muktezalarında iadenin mümkün olmadığını özellikle vurgulamaktadır. Bu konuda yargı organları da Bakanlıkla paralel bir görüşü savunmakta ve sonraki döneme devreden KDV'lerin iadesi ile ilgili olarak mevzuatta bir düzenleme olmadığı için iade yapılmasının söz konusu olmadığını savunmaktadırlar. (Danıştay Vergi Dava Daireleri Genel Kurulu 30.04.1993 tarih E:1992/296 K:1993/68 sayılı karar) Bu konuda iadenin mümkün olamayacağı bakanlık ve yargı görüşleri ile de teyit edildiğine göre, tasfiye halinde sonraki döneme devreden KDV'ler nasıl bir işleme tabi tutulacaktır? Bu konuda akla en yakın çözüm, KDVK'nın 58. maddesinin uygulanmasıdır.

    Bilindiği üzere KDVK'nın 58. maddesinde, KDV'nin indiriminin mümkün olması durumunda, gider olarak dikkate alınamayacağı belirtilmektedir. Maddenin bu ifadesinden, eğer KDV indirimi mümkün değilse gelir ve kurumlar vergisi açısından gider yazılabileceği yorumu yapılabilmektedir. Bize göre bu düzenleme uyarınca, işini bırakan gerçek şahıslar veya tasfiye olan şirketler indiremeyecekleri KDV'yi gelir ve kurumlar vergisi açısından gider yazabileceklerdir.

    Bu konuda KDVK'nın 58. maddesi uyarınca indirilemeyen KDV'nin gider yazılamayacağı yönünde görüşler bulunduğunu da belirtmek isteriz. Ancak Bakanlık konuyla ilgili olarak verdiği bir özelgede, işin terk edilmesi veya tasfiye halinde sonraki döneme devreden KDV'nin gider yazılabileceğini belirtmiştir.

    Yukarıda, mevcut yasal durum baz alınarak yapılan değerlendirmelerin ötesinde, KDV uygulaması özü itibariyle ele alındığında, tasfiye veya işin terki hallerinde mükelleflerin sonraki döneme devreden KDV'lerinin, yasal düzenlemelerin yapılması suretiyle, iade konusu edilmesi gerekmektedir. Bilindiği üzere, KDV sistematiğinde verginin mükellefi nihai tüketicidir. Bu temel mantık uyarınca, işini bırakan veya tasfiyeye giren şirketlerin KDV'nin nihai yüklenicisi olmamaları gerekmektedir. Bugün bu temel mantığın ihlaline yol açan mevcut yasal durumun değiştirilerek, bahse konu KDV'lerin iade konusu edilmesinin daha doğru bir yaklaşım olacağına inandığımızı belirtmek isteriz.


    İ. Halil Bağdanlı

    Gelirler Başkontrolörü
    Dünya online / 06.06.2007

    sayın gelirler kontrolörleri makalelerde hep böyle yazarlarda dairelerde görev yaparken bu dedikleri gibi rapor yazmazlar genellikle

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Yüklenilen KDV Tutarı ile Devreden KDV İlişkisi
    Konu Sahibi jessepinkman Forum KDV
    Cevap: 4
    Son Mesaj : 09.Nisan.2018, 16:59
  2. Tasfiye Sürecinde Tasfiye Memuruna İmza Sirküsü Çıkarılır mı ?
    Konu Sahibi SerhanSerhan Forum Türk Ticaret Kanunu
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 20.Ağustos.2015, 09:34
  3. Cevap: 8
    Son Mesaj : 24.Haziran.2014, 12:35
  4. Tasfiye halinde olan şirketin tasfiye sonu kapanış bilançosu
    Konu Sahibi BUSEGAYE Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 30.Kasım.2011, 14:05
  5. 31.12.2008 Tasfiye Girişimiz Var Tasfiye Beyannamesi
    Konu Sahibi Pekkara Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 14.Şubat.2009, 01:41

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36