kamu işçi maaş

Konu: Aracımla Nakliyat Yapıyorum, Fatura Kesmem Gerekiyor!!

Aracımla Nakliyat Yapıyorum, Fatura Kesmem Gerekiyor!!

Öncelikle hepinize kolay gelsin. Durumu özetliyeyim yardımcı olabilecek kardeşlerime şimdiden teşekkür ederim.

Merhabalar
    Eylül ayında kendime bir ISUZU NKR WIDE LX kapalı kasa kamyonet aldım ve nakliye işlerine başladım. Ancak şimdiye kadar düzenli bir iş bulamadığım için vergi kaydı yaptırmadım. Bir hafta önce bir firmayla anlaştık ve işe başladım ancak benden her ay ödeme için fatura kesmemi istiyorlar. benimde kaydımı yapıp fatura kesebilmem için ne yapmam gerekiyor. Önce kimlere baş vurmalıyım. işe nerden başlamalıyım?
    Bana maliyeti ne kadar olur?
    Yol ve yöntem gösterirseniz sevinirim.

Bilindiği gibi kamyonet olan araçlar ticari araçtır. Ancak benim aracımın ruhsatında hususi yazıyor, acaba bu araçla fatura kaydı yaptırabilir miyim. Lütfen acill yardım.

Teşekkür

Başlık açarken büyük harf kullanmayınız.

Tahsin Kurt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tahsin Kurt isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

Ynt: Aracımla Nakliyat Yapıyorum, Fatura Kesmem Gerekiyor!!

Selamlar.
    Araç ruhsatında hususi yazmasına rağmen başka şahısların malını veya eşyasını belli bir ücret karşılığı taşıyorsanız yani bu işten gelir elde ediyorsanız kazanç sağlayıcı bu işten dolayı vergi mükellefi olup vergi kaydı açtırmanız gerekir.Sonuçta kendi eşyanızı değil başkasının eşyasını taşıyor ve gelir elde ediyosunuz.Bir meslek mensubuna (muhasebeci veya mali müşavir) giderek danışmalı ve birlikte hareket etmelisiniz.Yani başvurulacak kişi öncelikle meslek mensubudur.Vergi kaydı açtırmanın maliyeti 200-300 civarıdır.İleride doğacak olan diğer vergi maliyetlerini müşavir size anlatacaktır. Ayrıca eşya taşıması yaptığınızdan Karayolları yönetmeliği gereği K belgesi ve taşıt kartıda çıkarmanız gerekecektir.Bununda bir maliyeti vardır.
    Özetle hususi eşyalarınız haricinde başkalarının eşyasını ücret karşılığı taşıyorsanız vergi mükellefi olmanız gerekir.Burada aracın hususi mi ticari mi olduğuna bakılmaz.Gelir getirici unsur varsa mükellefiyette vardır.
    Saygılar.
    Bir mum diğer bir mumu tutuşturmakla,ışığından bir şey kaybetmez. (Mevlâna Celâlediin-i Rûmî)

teşekkür ederim verdiğiniz cevap için. peki K belgesi almadan vergi kaydı yaptıramaz mıyım? ben K belgesine ihtiyaç duymuyorum şu an. Çalıştığım firmanın K belgesi var. Dolayısıyla benim için L belgesi başvurusu yaptılar kısa bir süre için de de geleceğini düşünüyorum. tekrar teşekkür

Tahsin Kurt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tahsin Kurt isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

Selamlar
    K belgesi Ulaştırma Bakanlığını ilgilendirir,vergi idaresinin konusu değildir..Siz mükellefiyet açtırınız,vergi idaresi K belgeniz var mı yok mu kısmı ile ilgilenmez.Taşıma esnasında yapılabilecek muhtemel çevirmelerde belgeniz sorulabilir.Çevirme işlemini kimin yaptığına göre değişir.Trafik çevirirse K belgesini sorabilir.maliye çevirirse daha ziyade araçla değil taşınan malla ilgilenir.(irsaliye,fatura,vb.belge açısından)
    Kısaca belgenizin olmaması mükellefiyet açtırmanıza engel değildir.
    Saygılar
    Bir mum diğer bir mumu tutuşturmakla,ışığından bir şey kaybetmez. (Mevlâna Celâlediin-i Rûmî)

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)