kamu işçi maaş

Konu: Kat karşılığı inşaat

Kat karşılığı inşaat

Üstadlar selam,

Kafamı çok yoran ve internette de bir türlü cevabını net olarak bulamadığım bir sorum var. Yardımcı olabilirseniz çoook sevinirim. Şimdiden teşekkürler

06.2006 tarihinde bir arsa satın aldım. (tapuda değeri 35.100 TL gözüküyor)

Arsamı 11.2009 tarihinde müteahite verdim. Müteatih 08.2010 tarihinde binamı teslim etti.
    10.2010 tarihinde ilk dairemi sattım. Ardından 11.2010 tarihinde kalan 3 dairemi de ihtiyaçtan sattım.
    Aslında ticari bir amacım da yoktu. (şirketim de yok, memurum anlayacağınız)

Vergi dönemi geldi. Nasıl hareket etmeliyim. bilmiyorum. 1-2 sorum olacak.

1) Vergi vermem gerekiyor mu?
    2) Verecek isem müteahitten fatura mı almalıyım.

3) Bunu ticari bir amaçla yapmadığımı nasıl belgeleyebilirim. 4 dairenin toplam satış bedeli 250.000 TL idi. Bu para ile gidip tek bir daire aldım.(başka semtte yalnız oturan anneme kendime yakın bir ev aldım.) Aslında daireleri de bir miktar ucuza bile sattım. Müteahite vermemde ve alıp satmamdaki esas amaç da buydu.

4) Müteahite fatura kesmen lazım galiba dedim, o da muhasebecisine sordu. "Gerek yok, sen ticari bir faliyet yapmıyorsun" dedi. Elbette onun karar vereceği bir konu değil.

Sizce nasıl hareket etmeliyim.

Bir sürü makaleye baktım; bir çoğu aynı yazıyı alıp oradan oraya copy-paste yapmış. Kafayı yiyeceğim
    Şimdiden teşekkürler,

Ynt: kat karşılığı inşaat

Öncelikle soruyu öyle bir kritik zamanda sormuşsunuz ki bir çok meslektaşım şu sıralar Son Geçici Vergi için uğraştığından araştırma veya yazı yazma vakti bulamayacaktır normal olarak ve yazınız cevapsız kalacaktır.

Bu konu son zamanlarda çok fazla yaygınlaşmasına karşın henüz doğrudan sorun yaşanmadığından bu konuya ilişkin açıklayıcı makale bulamaya bilirsiniz ama yinede kayıtlar arasında yer almakta.

Bursa Vegi dairesinin 28.08.2006 yılında B.07.1.GİB.4.16.17.02-VUK-06-88 sayılı Kat Karşılığı İnşaat sözleşmesi ile edinilen gayrimenkullerin satışı hk. konulu bir muktezası mevcuttur.

Bu yazıda da açıkça belirtildiği üzere;

1. Sorunuzun Özet cevabı Vergi Vermeniz Gerekiyor:

193 Sayılı Gelir Vergisi Kanunu?nun mükerrer 80?incı maddesinin 6 numaralı bendinde; iktisap şekli ne olursa olsun (ivazsız olarak iktisap edilenler hariç) 70?inci maddenin birinci fıkrasının (1), (2), (4) ve (7) numaralı bentlerinde yazılı mal (gerçek usulde vergiye tabi çiftçilerin zirai istihsalde kullandıkları gayrimenkuller dahil) ve hakların, iktisap tarihinden başlayarak dört yıl içinde elden çıkarılmasından doğan kazançların (Kooperatiflerin ortaklarına bu sıfatla tahsis ettikleri gayrimenkulleri tahsis tarihinde ortak tarafından satın alınmış sayılır.) değer artış kazancı olarak vergiye tabi tutulacağı hükme bağlanmıştır. Bunuda Mart ayının sonuna kadar Yıllık Gelir Vergisi Beyannamesi ile beyan etmeniz gerekecektir.

2. Sorunuzun cevabı "fatura gerekir mi gerekmez mi": özetle Olsa iyi olur.

Bahsi geçen işlemlerde KDV ile ilgili sorunda gündeme gelmekte olup sizin ticari bir faaliyetinizin olmaması bu arsa alım satımını süreklilik arz edecek şekilde yapmamış olmanız "yayımlanan 30 Seri No.lu Katma Değer Vergisi Genel Tebliği?nin D-Arsa Karşılığı İnşaat İşinde Katma Değer Vergisi Uygulaması ana başlığı altındaarsa sahibinin, gerçek usulde mükellefiyetini gerektirmeyecek şekilde, arizi bir faaliyet olarak arsasını daire veya işyeri karşılığında müteahhide tesliminde vergi uygulanmayacaktır.? açıklamalarına yer verilmiştir."

Değer artış kazancında safi kazancın tespit edilmesi esnasında Kat karşılığı elde edilen gayrimenkullerin maliyet bedeli; müteahhit tarafından arsa karşılığında tarafınıza teslim edilen gayrimenkullerin inşaatı için yapılan harcamaların toplamı oluşturmaktadır. Bu bedel aynı zamanda kat karşılığı teslim ettiğiniz arsanızın değerini ifade etmektedir. Bu durumda kat karşılığı yapılan inşatta arsa sahibi olarak adınıza düşen daire veya iş yerlerinin tapuya tescil ettirildiği tarihte veya tapuya tescilinden önce kullanıma tahsis edildiği tarihte müteahhit tarafından adınıza fatura edilen bedelin bu gayrimenkullerin maliyet bedeli olarak kabul edilmesi gerekmektedir.

3. Sorunuzun cevabı "Faaliyetin Ticari olup olmadığının kararı": özetle Ticari olarak değerlendirilir.
    Gayrimenkul satışının ticari bir organizasyon içinde yürütülmesi veya bu tür bir organizasyon içinde yürütülmemekle beraber kazanç sağlamak amacıyla aynı yıl içinde birden fazla veya takip eden birden fazla yılda ardarda satılması halinde, faaliyetin devamlılık gösterdiğinin kabulü ile elde edilen gelirin ticari kazanç olarak vergilendirilmesi gerekeceği tabiidir.

Yukarıdaki notlar muktezadan alınmış olup Maliyenin bu işe bakış açısını ortaya koymaktadır. Bu görüş çerçevesinde hareket etmenizin doğrusu olacağı kanısındayım. Bu konuya ilişkin diğer üstatlarda fikir beyan edeceklerdir...

Ynt: kat karşılığı inşaat

çok teşekkür ederim.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)