kamu işçi maaş

Konu: Torba yasa hakkında sorular

Torba yasa hakkında sorular

Herkese kolay gelsin torba yasa hakkında birkaç parça sorum olacak yardımcı olursanız çok sevinirim...Allah herkese kolaylık versin

1) 2010 dönemine ait olan yada daha önceki dönemlerde olur bunlara ait beyannameleri bugun versek tahakkuk tarihleri ve ödeme tarihleri 2011 sarkacak olan beyan ve vergileri de bu yasa kapsamında değerlendirilecek ve cezalar af kapasamında silinecek mi?

Örnek: 2010 07 09 dönemine ait muhtasar beyanname bugun versek kesilen vergi ziyaı ve kesilen beyan vermeme cezaları nasıl olucak

2) Mükelleflere kesilen vergi aslına bağlı olarak vergi ziyaları bu yasa kapsamında silinirmi vuk 380 381 maddelere dayanılarak kesilen cezalar gibi

3) aylık prim bildirgesi verilmemiş olan mükellefler de 2010 dönemi yada önceki dönem fark etmez tahakkukları bu dönemde kesilse bile bu yasadan istifade edebilir mi ?

4) Şirketin yıllık cirosu 2.000.000,00 tl matrahı 25.000 olsa matrah artımından 2010 için asgari limit olan kısmı yapsa bütün yılı kurtarmış mı olur yoksa sadece artan kısım kadardan mı kurtarabilir kendini...

Teşekkür ederim herkese

Ynt: Torba yasa hakkında sorular

4. soruyu biliyorum

olmaz matrahını artırdıktan sonra asgari tutarın altında kalırsa asgari tutarı kullanabilirsiniz
    SMMM

ZİNDAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ZİNDAN isimli Üye şuanda  online konumundadır Forum Müdavimi

1-Kapsam dışı kalır.
    2-%50' si silinir diye biliyorum.

ZİNDAN Üstadım. yayınlanan tebliğ taslağında 1.soru ile ilgili örnek okumuştum. Ve Pişmanlıkla verilen beyannamelerin ve kendiliğinden verilen beyannamelerin kapsamda olduğunu söylüyordu acaba ben mi yanlış okudum.
    Örnek 1- (T) Ltd. Şti. tarafından 24 Kasım 2009 tarihine kadar verilmesi gereken Ekim 2009 dönemine ait katma değer vergisi beyannamesi 6111 sayılı Kanun hükümlerinden yararlanmak suretiyle 8 Mart 2011 tarihinde pişmanlıkla vergi dairesine verilmiştir. Pişmanlıkla verilen beyannameye istinaden ödenmesi gereken katma değer vergisi 1.200,-TL damga vergisi ise 19,90 TL?dir.
    Bu durumunda; katma değer vergisinin tamamı ile pişmanlık zammı yerine bu Kanunun yayımlandığı tarihe kadar TEFE/ÜFE aylık değişim oranları esas alınarak hesaplanacak TEFE/ÜFE tutarının ödenmesi halinde, pişmanlık zammı ve vergi aslına bağlı olmayan cezanın tamamının tahsilinden vazgeçilecektir.

Bu örneği ben yanlış mı yorumladım acaba ?

Birde vergi aslına bağlı olmayan cezaların % 50 sini vergi aslına bağlı olan (vergi ziyaı ) gibi cezaların tamamının silinmesi gerektiğini biliyorum.
    Bu konularda yanlışım varsa düzeltirmisiniz ? Üstadım. Çünkü bende ona göre mükellefleri bilgilendireceğim.

Saygılar.

Daha henüz stajer.

Bugün 2009 yılında verilmemiş bir mutasar beyannameyi gönderdim
    pişmanlık ve 6111 seçeneğini beraber işaretledim

çıkan tahakkuklar şöyle
    1.600 TL ÖUCZ
    56 TL USCZ
    37 TL'lik vergim de ödeme tablosunda 62,47 TL olarak hesaplanmış, vadesi 31/05/2011
    cezaların vadesi 06/05/2011

şimdi ödemeye gittiğimizde cezaların %50'sini silecekler mi acaba, tahakkuklar normal tutardan çıktı?

ZİNDAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ZİNDAN isimli Üye şuanda  online konumundadır Forum Müdavimi

Alıntı stajerilker Nickli Üyeden Alıntı
    ZİNDAN Üstadım. yayınlanan tebliğ taslağında 1.soru ile ilgili örnek okumuştum. Ve Pişmanlıkla verilen beyannamelerin ve kendiliğinden verilen beyannamelerin kapsamda olduğunu söylüyordu acaba ben mi yanlış okudum.
    Örnek 1- (T) Ltd. Şti. tarafından 24 Kasım 2009 tarihine kadar verilmesi gereken Ekim 2009 dönemine ait katma değer vergisi beyannamesi 6111 sayılı Kanun hükümlerinden yararlanmak suretiyle 8 Mart 2011 tarihinde pişmanlıkla vergi dairesine verilmiştir. Pişmanlıkla verilen beyannameye istinaden ödenmesi gereken katma değer vergisi 1.200,-TL damga vergisi ise 19,90 TL?dir.
    Bu durumunda; katma değer vergisinin tamamı ile pişmanlık zammı yerine bu Kanunun yayımlandığı tarihe kadar TEFE/ÜFE aylık değişim oranları esas alınarak hesaplanacak TEFE/ÜFE tutarının ödenmesi halinde, pişmanlık zammı ve vergi aslına bağlı olmayan cezanın tamamının tahsilinden vazgeçilecektir.

Bu örneği ben yanlış mı yorumladım acaba ?

Birde vergi aslına bağlı olmayan cezaların % 50 sini vergi aslına bağlı olan (vergi ziyaı ) gibi cezaların tamamının silinmesi gerektiğini biliyorum.
    Bu konularda yanlışım varsa düzeltirmisiniz ? Üstadım. Çünkü bende ona göre mükellefleri bilgilendireceğim.

Saygılar.

Tebliğ taslağını henüz okumadım.Ancak 31.12.2010 tarihine kadar verilmesi gereken beyannameler içinn müracat yapılabileceğini biliyorum.Sizin bu dediğiniz 6111 sayılı kanun seçilerek yapılan pişmanlıkla verilen beyannameler için olabilir.

Teşekkürler üstadım tebliğ çıkınca siz ve diğer değerli üstadlardan bizlere yardımcı olmanızı bekliyoruz.

Saygılar. Kolay gelsin.
    Daha henüz stajer.

Vergi aslına bağlı vergi ziyaı cezasının tamamı siliniyor,
    özel usulsüzlük cezasının %50 si siliniyor.
    Bir Maliyeci Kolay mı Yetişiyor !<br />S.M.M.M. Stajyeri

arkadaşlar 14.03.2011 tarihinde bu yasa ile ilgili seminere katılacağım, yukarıdaki soruları not ettim. Merak ettiğiniz başka sorularınız varsa gönderin, seminer de sorayım...
    Bir Maliyeci Kolay mı Yetişiyor !<br />S.M.M.M. Stajyeri

2010 ve öncesi beyan edilmemiş beyannamelerin şimdi beyan edilmesi durumunda kesilecek özel usz.cezalarınında %50 si silinecek mi?
    Üstadım bu soruyuda sorarsanız memnun olurum
    Saygılar

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)