kamu işçi maaş

Like Tree1Beğeni
  • 1 Post By merkür2

Konu: Adi Ortaklıklarda Ve Kollektif Şirketlerde Kesin Mizan Uygulaması Hk.

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Kasım.2007
    Mesajlar
    33

    Adi Ortaklıklarda Ve Kollektif Şirketlerde Kesin Mizan Uygulaması Hk.

    kesin mizan uygulaması yapılırken mesela kollektif şirketlerde tüm ortaklar için tek tek mizan mı girilecek,yoksa kollektif şirket adına bir tane mi mizan girilecek, aynı şekilde adi ortaklıktada tüm ortaklar adına mı, yoksa ortaklık adına mı yapılacak?


  2. #2
    ZİNDAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ZİNDAN isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Eylül.2006
    Mesajlar
    6.923

    Ynt: kesin mizan uygulaması

    Ortaklık adınadır.

  3. #3
    İrem35 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    İrem35 Guest

    Ynt: Adi ortaklıklarda ve kollektif şirketlerde Kesin mizan uygulaması hk.

    kesin mizanı; kollektif şirket adına vereceksiniz.
    Kollektif ortakların GV beyannamelerinde ise ortaklık paylarına göre kar ya da zararı beyan edeceksiniz.
    Ortaklar adına bir daha mizan vermeyeceksiniz

  4. #4
    merkür2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    merkür2 isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Temmuz.2012
    Mesajlar
    5.142
    Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu?
    Tarih 06/11/2013
    Sayı 11395140-105[257-2012/VUK-1- . . .]-1748
    Kapsam
    T.C.GELİR İDARESİ BAŞKANLIĞIİSTANBUL VERGİ DAİRESİ BAŞKANLIĞIMükellef Hizmetleri Usul Grup Müdürlüğü
    Sayı
    :
    11395140-105[257-2012/VUK-1- . . .]-1748
    06/11/2013
    Konu
    :
    Adi ortaklığın kesin mizan bildirimi verme yükümlülüğünün bulunup bulunmadığı.
    İlgide kayıtlı özelge talep formunuzda, adi ortaklığınızın sadece katma değer vergisi ve muhtasar mükellefiyeti olduğu, kurumlar vergisi mükellefiyeti bulunmadığı belirtilerek, 403 Sıra No'lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği'nde belirtilen kesin mizan bildirimi verme yükümlülüğünün bulunup bulunmadığı hususunda Başkanlığımız görüşü talep edilmiştir.
    Konuyla ilgili 1 Seri No'lu Kurumlar Vergisi Genel Tebliği'nin 2.5.3. bölümünde adi ortaklıklarla ilgili;
    "Kurumlar, dilerlerse Borçlar Kanununa göre adi ortaklık veya Kurumlar Vergisi Kanununa göre iş ortaklığı şeklinde ortaklıklar oluşturarak faaliyet gösterebilmektedirler.
    Adi ortaklıklar, kurumlar vergisi mükellefi olmamalarına rağmen katma değer vergisi mükellefi olmaları nedeniyle ayrı defter tutabilmektedirler..." denilmektedir.
    Bilindiği üzere, 213 sayılı Vergi Usul Kanunu'nun 148, 149 ve mükerrer 257 nci maddeleri ile Bakanlığımıza verilen yetkiye dayanılarak, bilanço esasına göre defter tutan mükellefler tarafından 2010 yılı ve izleyen dönemler için kesin mizan bildiriminin elektronik ortamdan verilmesine ilişkin 403 Sıra No'lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği yayımlanmıştır.
    Söz konusu Tebliğin "3.Bildirim verme zorunluluğu getirilen mükellefler" başlıklı bölümünde;
    "3.1. Bilanço esasına göre defter tutan gelir vergisi mükellefleri ile kurumlar vergisi mükellefleri elektronik ortamda kesin mizan bildirimi vermek zorundadırlar..." hükmü mevcuttur.
    Bu açıklamalara göre, kurumlar vergisi mükellefiyeti bulunmayan adi ortaklığınızın kesin mizan bildirimi verme yükümlülüğü bulunmamaktadır.
    Bilgi edinilmesini rica ederim.
    (*) Bu Özelge 213 sayılı Vergi Usul Kanununun 413.maddesine dayanılarak verilmiştir.
    (**) İnceleme, yargı ya da uzlaşmada olduğu halde bu konuya ilişkin olarak yanlış bilgi verilmiş ise bu özelge geçersizdir.
    (***) Talebiniz üzerine tayin edilmiş olan bu özelgeye uygun işlem yapmanız hâlinde, bu fiilleriniz dolayısıyla vergi tarh edilmesi icap ederse, tarafınıza vergi cezası kesilmeyecek ve tarh edilen vergi için gecikme faizi hesaplanmayacaktır.
    inan29 bunu beğendi.
    Zinaya yaklaşmayın! O; hayasızlık, çirkin, aşağı bir iş, kötü bir yoldur. [İsra 32]

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Kesin Mizan
    Konu Sahibi bitti Forum SMMM Mevzuatı ve Sorunları
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 27.Temmuz.2016, 09:35
  2. Kesin Mizan Bildirimi
    Konu Sahibi ELENOR Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 02.Nisan.2012, 15:33
  3. Limited şirketlerde tasfiye sonu beyannamesi ve kesin mizan bildirimi ne zaman v
    Konu Sahibi AFA Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 9
    Son Mesaj : 10.Ocak.2012, 00:07
  4. Kesin Mizan
    Konu Sahibi meduzam Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 0
    Son Mesaj : 16.Nisan.2011, 13:51
  5. Kollektif Şirketlerde KKG Uygulaması
    Konu Sahibi klazungen Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 0
    Son Mesaj : 20.Şubat.2011, 16:53

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36