kamu işçi maaş

Konu: Taşıt kira

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Kasım.2005
    Mesajlar
    448

    Taşıt kira

    2010 konut kira geliri olmamış ; şirkete kiraladığı taşıt kira bedeli 2010 yılı brüt tutarı da 1.500,00 tl ise
    beyanname verecek mi. Taşıt kira bedeli brüt 22.000 tl yi aşmıyor.


  2. #2
    AYSE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    AYSE isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Mayıs.2010
    Mesajlar
    3.920

    Ynt: Taşıt kira

    Taşıt kira bedeli için karşı taraf 2 no lu kdv beyannamesi veriyor olmalı. Siz bişey beyan etmiyorsunuz
    Ölüm varsa bu dünyada.. zulüm var.

  3. #3
    İrem35 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    İrem35 Guest

    Ynt: Taşıt kira

    taşıt kira geliri; GVK 103. maddesindeki 2.dilim olan 22.000.-TL yi geçmiyor ve beyana tabi bir geliri yok ise beyanname verilmeyecek.
    Ancak dilimi aşarsa beyanname verilir yada beyannameye dahil edilir.

    Çünkü; Gelir Vergisi Kanununun 70?inci maddesinin birinci fıkrasında; aynı maddede bentler halinde sayılan mal ve hakların sahipleri, mutasarrıfları zilyetleri, irtifak ve intifa hakkı sahipleri veya kiracıları tarafından kiraya verilmesinden elde edilen iratların gayrimenkul sermaye iradı olduğu hükme bağlanmıştır.

    Bu hüküm gereğince, aynı maddenin 8 numaralı bendinde sayılan motorlu nakil ve cer vasıtaları, her türlü motorlu araç, makine ve tesisat ile bunların eklentilerinin kiraya verilmesinden elde edilen gelirler gayrimenkul sermaye iradıdır. denilmektedir.

    Bu nedenle GVK 103. maddeki 2.dilimi geçiyorsa beyanname verilecek, sınırı geçmiyorsa beyanname verilmeyecek. ( tabi beyana tabi ve 103 maddedeki 2.dilimi geçen başka bir geliri yoksa)

  4. #4
    nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    12.410

    Ynt: Taşıt kira

    Tabi şirket gmsi stopajı yapıp beyan etti ise.
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

  5. #5
    Üyelik tarihi
    Kasım.2005
    Mesajlar
    448

    Ynt: Taşıt kira

    şirket taşıt için stopaj yapıp beyan etti. Bu durumda gerçek kişi beyan etmeyecek değil mi haddi aşmadığı için.Bu durumda dilekçe vermesine gerek var mı

  6. #6
    nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    12.410

    Ynt: Taşıt kira

    Hayır yoktur.
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Muhasebe Taşıt Kira Kaydı
    Konu Sahibi xxmuhammet18xx Forum Muhasebe Kayıt Örnekleri ve Muhasebe Dersleri
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 12.Mayıs.2018, 14:31
  2. Cevap: 23
    Son Mesaj : 11.Eylül.2014, 16:29
  3. Cevap: 3
    Son Mesaj : 07.Mart.2013, 12:20
  4. Hem Kira Ödüyor Hem de Kira Alıyorum Beyanname Nasıl Olur
    Konu Sahibi murata Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 5
    Son Mesaj : 22.Mart.2010, 17:34
  5. Kira Geliri-kira Gideri-kira Aidat Gideri Konularında Nasıl Yol
    Konu Sahibi yusuf hamza Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 4
    Son Mesaj : 18.Mart.2007, 02:12

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36