kamu işçi maaş

Konu: Eğitim ve sağlık harcaması

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Kasım.2005
    Mesajlar
    9

    Eğitim ve sağlık harcaması

    yıllık gelir vergisi beyannamesinde eğitim harcamalarını indirmek için belge ile tevsik edilmesi gerekiyor. indirilecek eğitim harcamasında faturadaki kdv dikkate alınacak mı?


  2. #2
    AYSE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    AYSE isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Mayıs.2010
    Mesajlar
    3.920

    Ynt: Eğitim ve sağlık harcaması

    Hayır
    Ölüm varsa bu dünyada.. zulüm var.

  3. #3
    a.makineci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    a.makineci isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Mayıs.2005
    Mesajlar
    2.045

    Ynt: Eğitim ve sağlık harcaması

    Merhaba ;

    KDV dahil tutarın esas alınabileceğine dair bazı özelgeler de bulunmaktadır.

    Vergi Denetmeni İbrahim ERCAN'ın "Gelir Vergisi Kanununun 89. Maddesine Göre, Matrahın Tespitinde Beyanname Üzerinden İndirlecek Eğitim Ve Sağlık Harcamalarına İlişkin Kdv?nin Durumu " başlıklı yazısının son paragrafı
    6- Sonuç:

    193 sayılı GVK?nın 89. maddesinde gelir vergisi matrahının tespitinde, beyan edilen gelirin % 10?unu aşmaması, Türkiye?de yapılması ve gelir veya kurumlar vergisi mükellefiyeti bulunan gerçek veya tüzel kişilerden alınacak belgelerle tevsik edilmesi şartıyla, mükellefin kendisi, eşi ve küçük çocuklarına ilişkin olarak yapılan eğitim ve sağlık harcamalarını, gelirlerinden indirebilme hakkı bulunmaktadır.

    Yukarıda yer alan muktezalar ve tarafımızca konuya ilişkin olarak yapılan açıklamalardan da anlaşılacağı üzere, gelir vergisi mükelleflerinin KDV mükellefi olup olmadıklarına bakılmaksızın nihai tüketici olarak gerçekleştirdikleri ve GVK?nın 89. maddesine göre indirim konusu yapabilecekleri eğitim ve sağlık harcamalarını gelir vergisi matrahlarının tespitinde KDV dahil tutarları ile birlikte dikkate almaları uygun olacaktır.
    şeklindedir. Paylaşmak istedim.
    Abdullah MAKİNECİ
    Serbest Muhasebeci Mali Müşavir

  4. #4
    Üyelik tarihi
    Eylül.2009
    Mesajlar
    299

    Ynt: Eğitim ve sağlık harcaması

    Alıntı ebrugül Nickli Üyeden Alıntı
    yıllık gelir vergisi beyannamesinde eğitim harcamalarını indirmek için belge ile tevsik edilmesi gerekiyor. indirilecek eğitim harcamasında faturadaki kdv dikkate alınacak mı?
    kdv de o harcamanın parçasıdır elbette kdv dahil tutar dikkate alınacaktır.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Personel Eğitim Harcaması
    Konu Sahibi 13MAY85 Forum TDHP-Muhasebe Uygulamaları ve Finansal Raporlama
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 30.Nisan.2019, 13:24
  2. Personelim Avans Masrafları ve Sağlık Harcaması
    Konu Sahibi muku82 Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 09.Ağustos.2018, 20:03
  3. Limited şirket ortaklarına ait eğitim harcaması gider olarak kabul edilebilir mi
    Konu Sahibi batlı Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 3
    Son Mesaj : 19.Ekim.2010, 18:03
  4. Şirket Ortağına Ait Sağlık ve Eğitim Harcaması
    Konu Sahibi batlı Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 05.Ocak.2009, 09:13
  5. şirket ortaklarının çocukllarının eğitim harcaması gider yaz
    Konu Sahibi serefyel Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 04.Ağustos.2005, 22:41

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36