kamu işçi maaş

Konu: Yıllara sari inşaat işleri muhasebesi soru

Yıllara sari inşaat işleri muhasebesi soru

Üstadlarım hepinize selamlarımı sunarım.

Benim geçen seneden çözülemeyen ve bu ay mutlaka çözüme kavuşması gereken bir sorunum var. Olayı aşağıda aktaracağım;

Biz firma olarak başka büyük bir firmanın taşeronu olarak iş aldık. Sözleşme 2009 yılı aralık ayında imzalandı, iş 2010 yılında bitti. İlgili büyük firma, bizim kestiğimiz EURO kurlu hakedişler üzerinden "%3 stopaj kesintisi" yaptı, doğal olarak bize %3 daha az ödedi.
    Şimdi bu firmanın vergi dairesi büyük mükellefler. Bizim vergi dairemiz ise Erenköy vergi dairesi. Bu firma bizim faturalarımızdan kestiği %3 'lük stopaj kesintilerini hangi vergi dairesine yatırdı? Bu yatırdığı stopajları ben nasıl tahsil edeceğim?

Şu anda muhasebe kaydında muhasebecimiz hiç bir işlem yapmamış vaziyettedir. 5 hakedişten yapılan %3 'lük kesintileri bile hiç bir muhasebe kaydında şu ana kadar göstermedi. Çünkü bana inşaat muhasebesi bilmediğini söylüyor.

Sizden ricam benim bu parayı geri tahsil edebilmem için bana adım adım neler yapılması gerektiğini söyler misiniz? Yapılacak muhasebe kayıtlarını muhasebecime söyleyeceğim ve o halledecek. Ben bu parayı vergi dairesinden mi talep edeceğim yoksa taşeronu olduğumuz firmadan mı?

Aydınlatmanızı bekliyorum, saygılarımla.

Ynt: Yıllara sari inşaat işleri muhasebesi soru

Bence siz uğraşmayın muhasebeciniz uğraşsın , biraz araştırsa hepsi çok basit
    kesilen stopajları kurumlar vergisi beyannamesinde verginiz çıkarsa bu vergiden indireceksiniz fakat vergi çıkmaz yada kesilen stopajdan daha az vergi çıkarsa indiremediğin stopajı iade isteyeceksin

Yanıtınız için çok teşekkür ederim.

Fakat şöyle bir durum söz konusu. Biz yılda 4 dönem kurum geçici vergisi ödüyoruz. Kurumlar vergisi ise sanırım bu ayın sonlarına doğru olacak. Kurum geçici vergisi adı altında şirket karlarının vergilerini ödediğimiz için bu dediğiniz olay nasıl gerçekleşecek benim kafam çalışmıyor doğrusu.

Muhasebecimizin bana dediği, hangi hesaplarda nasıl gösterceğimi öğrenebilirsen ben hallederim olmuştu. Aramızda mutlaka daha önceden bu hesapları yapmış kişiler olduğu için yardım istiyorum. Bana madde madde sırayla ne yapılacağını söylerseniz minnettar olurum bu yüzden.

Saygılarımla

muhasebeciniz bünyenizdemi çalışıyor yoksa serbest mi çalışıyor merak ettim doğrusu
    İbrahim DEMİREL
    Marka Vekili / Patent Vekili / SMMM / SGM

aşkınbulduk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    aşkınbulduk isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

hiç bir muhasebeci böyle bişey demez.sanırım bir anlaşılmama durumu olmuştur.
    Ne Mutlu Türküm Diyene!

Alıntı hlmck Nickli Üyeden Alıntı
    Üstadlarım hepinize selamlarımı sunarım.

Benim geçen seneden çözülemeyen ve bu ay mutlaka çözüme kavuşması gereken bir sorunum var. Olayı aşağıda aktaracağım;

Biz firma olarak başka büyük bir firmanın taşeronu olarak iş aldık. Sözleşme 2009 yılı aralık ayında imzalandı, iş 2010 yılında bitti. İlgili büyük firma, bizim kestiğimiz EURO kurlu hakedişler üzerinden "%3 stopaj kesintisi" yaptı, doğal olarak bize %3 daha az ödedi.
    Şimdi bu firmanın vergi dairesi büyük mükellefler. Bizim vergi dairemiz ise Erenköy vergi dairesi. Bu firma bizim faturalarımızdan kestiği %3 'lük stopaj kesintilerini hangi vergi dairesine yatırdı? Bu yatırdığı stopajları ben nasıl tahsil edeceğim?

Şu anda muhasebe kaydında muhasebecimiz hiç bir işlem yapmamış vaziyettedir. 5 hakedişten yapılan %3 'lük kesintileri bile hiç bir muhasebe kaydında şu ana kadar göstermedi. Çünkü bana inşaat muhasebesi bilmediğini söylüyor.

Sizden ricam benim bu parayı geri tahsil edebilmem için bana adım adım neler yapılması gerektiğini söyler misiniz? Yapılacak muhasebe kayıtlarını muhasebecime söyleyeceğim ve o halledecek. Ben bu parayı vergi dairesinden mi talep edeceğim yoksa taşeronu olduğumuz firmadan mı?

Aydınlatmanızı bekliyorum, saygılarımla.

Sizden kesilen %3'lük stopajları, öncelikle işin bittiği yılın Kurumlar Vergisi Beyannamesinde beyan etmeniz gerekicek. Beyan ederken beyanname ekinde yer alan Kesinti yoluyla ödenen vergilere ilişkin liste var. Orada yaptığınız her hakediş için sizden kesilen tutarları dönemleri ile beraber belirtmeniz gerekicek. Kurumlar Vergisi ödemeniz çıkması durumunda bu stopajdan mahsup yapılarak geri kalan tutar başvurunuz halinde size başka vergi borçlarınız yoksa nakit olarak iade edilecek. Nakit iade almanız için Yeminli Mali Müşavirlik Raporu istenicektir sizden. Vergi borçlarınıza mahsup yapıcaksanız şayet bu alacağı O zaman bir dilekçe ile kurumlar vergisi beyannamenizi, işin bittiğine dair geçici kabul tutanağını ve sizden yapılan kesintilerin vergi idaresine yatırıldığını gösterir ihale makamınca onaylı yazıyla beraber vergi dairesine başvurmak. Tabi bunların hepsini muhasebeciniz yapıcak. Eğer bilmiyorsa siz onu bu şekilde yönlendirin isterseniz. Çünkü nihateyinde beyannameyi kendini vermek zorunda...

Bu dünyada kesin olarak hiçbir şey söylenemez, ölüm ve vergiden başka.

Ayrıntılı açıklamanız için çok teşekkür ederim Sn. Derman.

Arkadaşlar bir de teminat kesintisi var.Bu faturada gösterilmiyor.(Hakediş üzereinden %10) Bunun muhasebe kaydı nasıl olacak?

Kusura bakmayın ama ben sorunuz değilde bu muhasebecinizin lafı biraz bana abes geldi '' sen bana hangi hesaplara yazacağımı söyle gerisini ben hallederim '' başka bi emri varsa söylesin derler adama. Bana muhasebecim böyle birşey dese ilk işim sabah başka bir muhasebeci ile görüşmek olurdu.

Alıntı serden Nickli Üyeden Alıntı
    Arkadaşlar bir de teminat kesintisi var.Bu faturada gösterilmiyor.(Hakediş üzereinden %10) Bunun muhasebe kaydı nasıl olacak?
    Benim soruma cevap verecek kimse yok mu?

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)