kamu işçi maaş

Konu: Transfer fiyatlandırması yoluyla örtülü kazanç dağıtımı hk.

Transfer fiyatlandırması yoluyla örtülü kazanç dağıtımı hk.

Yapı Kimyasal Ürünlerinin alım satımını yapan A Ltd. Şti., bu ürünleri sadece B, C, D, E ve F Ltd. Şti. olmak üzere toplam 5 alt bayi firmalara toptan satışını yapmaktadır. Bu beş şirket, bu ürünleri piyasada ihtiyaç sahibi gerçek kişi ya da kurumlara satışını toptan ya da perakende olarak gerçekleştirmektedir. Sorum şu;

A Ltd. Şti.'nin ortağı ve ve müdürü olan şahıs aynı zamanda C firmasında da ortak ve müdür konumundadır. Bu durumda A Ltd. Şti. ile C Ltd. Şti. arasında gerçekleşen alım satım işlemi transfer fiyatlandırması yoluyla örtülü kazanç dağıtımı kapsamına girmektemidir. Şayet giriyorsa Kurumlar vergisi beyannamesi ekinde yer alan Transfer fiyatlandırması yoluyla örtülü kazanç dağıtımı ne şekilde doldurulmalıdır. Acil cevap bekliyorum, şimdiden teşekkürler...

Bu dünyada kesin olarak hiçbir şey söylenemez, ölüm ve vergiden başka.

ZİNDAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ZİNDAN isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

Ynt: Transfer fiyatlandırması yoluyla örtülü kazanç dağıtımı hk.

A ve C arasında ortak ve müdüründen dolayı Transfer Fiyatlandırması vardır.Bu iki firmanın yapmış olduğu faturalaşmalar Kurumlar beyannamesinde bildirilmelidir.

Kurumlar vergisi beyannamesindeki tranfser fiyatlandırması formu bu durumda nasıl doldurulacak ? Örneğin tranfser fiyatlandırmasına konu yöntemler, ilgili kişilerle gerçekleştirilen transfer fiyatlandırmasına ilişkin işlemler vb. ne şekilde nasıl doldurulacak. Sadece A firmasından C'ya satış var. C'den A'ya hiçbirşekilde satış yok. Hem A için hem C için de bu form doldurulacak mı? Açıkçası yanlış bir işlem yapmak istemiyorum.

Alıntı derman.smmm Nickli Üyeden Alıntı
    Yapı Kimyasal Ürünlerinin alım satımını yapan A Ltd. Şti., bu ürünleri sadece B, C, D, E ve F Ltd. Şti. olmak üzere toplam 5 alt bayi firmalara toptan satışını yapmaktadır. Bu beş şirket, bu ürünleri piyasada ihtiyaç sahibi gerçek kişi ya da kurumlara satışını toptan ya da perakende olarak gerçekleştirmektedir. Sorum şu;

A Ltd. Şti.'nin ortağı ve ve müdürü olan şahıs aynı zamanda C firmasında da ortak ve müdür konumundadır. Bu durumda A Ltd. Şti. ile C Ltd. Şti. arasında gerçekleşen alım satım işlemi transfer fiyatlandırması yoluyla örtülü kazanç dağıtımı kapsamına girmektemidir. Şayet giriyorsa Kurumlar vergisi beyannamesi ekinde yer alan Transfer fiyatlandırması yoluyla örtülü kazanç dağıtımı ne şekilde doldurulmalıdır. Acil cevap bekliyorum, şimdiden teşekkürler...
    sayın derman,

c firması ile aranızdaki tüm ticari ilişki transfer fiyatlandırması kapsamına girmektedir.
    c firması ile yapmış olduğunuz ticaret şekline göre (yani sadece alım - satım olabillir, bunun yanın da ödünç para alma ve verme olabilir) yıl içindeki toplam rakamları bulup;

karşılaştırılabilir fiyat yöntemi (diğer bayilerle aynı fiayttan malı alıyorsa, rahatlıkla kullanabirsiniz)
    maliyet artı yöntemi
    yeniden satış fiyatı yöntemini seçip

beyannameyi doldurman gerekir.
    saygılar,kolay gelsin.

a firmasında satış olarak
    c firmasında alış olarak

göstermen gerekir.

Maliye bu forma göre her iki firmayıda inceleyip yapılan bu alım satım işleminin diğer bayilerle aynı oran üzerinden yapılıp yapılmadığını inceliyormu, (ki kar marjı oranı her firma için aynıdır) Ayrıca bunun vergisel olarak bir yaptırımı olabilir mi?

Alıntı derman.smmm Nickli Üyeden Alıntı
    Maliye bu forma göre her iki firmayıda inceleyip yapılan bu alım satım işleminin diğer bayilerle aynı oran üzerinden yapılıp yapılmadığını inceliyormu, (ki kar marjı oranı her firma için aynıdır) Ayrıca bunun vergisel olarak bir yaptırımı olabilir mi?
    sadece transfer fiyatlandırmasına konu iş yaptınız diye incelenmezsiniz. kurum matrahı veya kdv'yi ilgilendiren bir inlecemeleniz olursa o zaman transfer fiyatlandırması çalışmanız kontrol edilir. Kar marjınız her firma içinde eşitse karşılaştırılabilir fiyat yöntemi sizin için uygun olacaktır.

İrem35 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    İrem35 Guest

Arkadaşlar,
    bu olayda hazine zararının oluşup oluşmadığına da bakıyor musunuz?

Alıntı İrem35 Nickli Üyeden Alıntı
    Arkadaşlar,
    bu olayda hazine zararının oluşup oluşmadığına da bakıyor musunuz?
    irem arkadaş,

firmanın ilişkili kişi sayılan firmaya ve diğer satış yaptığı tüm firmalara aynı kar marjıyla satış yaptığı yazılmış......

İrem35 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    İrem35 Guest

peki ilişkili sayılan firmalara farklı kar marjıyla satış yapsaydı, hazine zararına bakılır mıydı?

bendede böyle ilişkili firma var o bakımdan soruyorum.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)