kamu işçi maaş

Konu: Defter Tasdiksiz

Defter Tasdiksiz

Yeni gelen nakliyeci mükellefin 2010 ve 2011 yıllarına ait defter tasdikleri yapılmamış olup gayrı faal olan işletme defterine tabi mükellefin bu zamana kadar boş beyannameleri verilmiş bulunmakta.

Şimdi ise bu ay nakliye işine başlayacağından dolayı defter tasdiği yapılmadığından dolayı 2011 yılı işletme defteri şimdi tasdiklense defterin hiç tasdiklenmemiş olacağını biliyorum. Sonuçta usulsüzlük cezası haricinde bir sakınca olurmu ? Nasıl bir yol izlemeliyim

Ynt: Defter tasdiksiz

?

Defter tasdiğini yaptırmaktan başka bir yolun görünmüyor.
    Bugün itibari ile defter tasdiği yaptırmalısın.
    Mükelleflerin defter tasdik ettirme sürelerine uymamaları halinde adlarına V.U.Kanunun 352/I-7 ve 352/II-6 ncı maddelerine istinaden usulsüzlük cezası kesilmektedir.

shart62 arkadaşımızın dediğine katılıyorum ve acilen vergi dairesine gidip cezayı kestirin. Ceza kesilmiş olduğundan defteri gecersiz sayılmaz.

shart62 arkadaşımızın dediğine katılıyorum ve acilen vergi dairesine gidip cezayı kestirin. Ceza kesilmiş olduğundan defteri gecersiz sayılmaz.

defteri nasıl geçersiz sayılmaz.o zaman her ceza kestiren zamanında tasdikletmediği defteri geçerli hale getirsin.160 tl ceza ile kurtulsun.

vuk a göre kanuni süresinden sonra 1 ay içinde tasdiklenmiyen defter hiç tasdiklenmemiş sayılır.İnsanları yanlış yönlendirmeyin lütfen

nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

Yani usulsuzluk cezası ödenince herşey bitti mi?
    Ya vergi ziyaı cezası, ya kaçakçılık, ya sahte ve muhteviyatı itibarıyla yanıltıcı belge kullanmak,
    Ya katma değer indirimlerinin yapılamaması, ya da defterin ticari anlaşmazlıklarda lehinize değil aleyhinize delil teşkil etmesi
    Yapmayın etmeyin bu işler bu kadar basit değil. Bir meslektaşımız bunu söylememeli . ???
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

Alıntı nguroy Nickli Üyeden Alıntı
    Yani usulsuzluk cezası ödenince herşey bitti mi?
    Ya vergi ziyaı cezası, ya kaçakçılık, ya sahte ve muhteviyatı itibarıyla yanıltıcı belge kullanmak,
    Ya katma değer indirimlerinin yapılamaması, ya da defterin ticari anlaşmazlıklarda lehinize değil aleyhinize delil teşkil etmesi
    Yapmayın etmeyin bu işler bu kadar basit değil. Bir meslektaşımız bunu söylememeli . ???
    ++

evet bazı arkadaşlara kolay geliyor bu işler.ufak bi ceza öde ve hemde maliyeye git diyor.tahakkuk memuruna söyle de ben 2 yıldır deftersiz beyan veriyorum.ufak bi defter cezası kesermisiniz de bak bakalım ,mükellef takdir komisyonundan gelen karar üzerine evini arabasını satacak mı satmayacak mı??

Yeni gelen bir mükellefin; 11/2013 tarihinden beri beyannameleri hiç verilmemiş.Mükellef ile aracılık ve sorumluluk sözleşmesi yaptım.Sözleşmeyi bildirirken 2014 defter tasdik bilgilerini boş bıraktım.(Çünkü defter tasdik bilgilerini bilmediğim için)Gönderilmeyen beyannamelerini gönderdim.Bu gün ise 2014 yılı defterinin tasdik edilmediğini öğrendim.
    25/03/2014 tarihi itibariyle defteri tasdik edilmemiş bir mükellefin defterini tutmaya başlamış oldum.
    1-Bazı meslektaşlarımız, defteri tasdik olmayan kişilerin defterini tutmamamız gerektiğini söylüyorlar.Bu mükellef geç de olsa defterini tasdik ettirmek zorunda.Defteri geç tasdik ettirmekten dolayı, hangi cezalarla ve yaptırımlarla karşılacağını kendisine bildirdim.Defterini tasdik ettirdikten sonra ,ben bu tasdik bilgileri sisteme kaydettiğim takdirde benim bu olayda her hangi bir sorumluğun bulunur mu?
    2-Tasdiksiz defter; re'sen tarhiyat nedeni ve deftere kaydı yapılan kdv'nin indirimi mümkün olmadığına göre ben bu mükellefin 2014 yılı için ödediği kdv leri indirim konusu yapmasam bir inceleme olduğu takdirde en azından bu konuyla ilgili sıkıntı yaşamamış olurum.(Kahvehane işleten bu mükellef kdv sini indirim konusu yapmadığım için çok fazla vergi ödemek zorunda kalacak)Başka bir yol aklıma gelmiyor.Önerilerinizi bekliyorum.
    Siz olsaydınız defteri tasdik olmadığını öğrendiğiniz kişinin defterini tutar mıydınız?

merkür2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    merkür2 isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    1 aylık geç tasdik opsiyonundan sonra tasdik ettirsenizde ettirmesenizde fark etmiyor, tasdik ettirilmemiş muamelesi görürsünüz. İnd. kdv red edilir. 2014 yılını kurtarmak açısından; önce kapanış verin, bir kaç gün sonrasına yeni mük.açılışı verin ve yeni defter tasdik ettirin. Hiç olmazsa yeni açılış sonrası sorunsuz devam eder.
    Zinaya yaklaşmayın! O; hayasızlık, çirkin, aşağı bir iş, kötü bir yoldur. [İsra 32]

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)