kamu işçi maaş

Konu: Özel Gider İndiriminde Faturalandırılmış Kira Problemi

Özel Gider İndiriminde Faturalandırılmış Kira Problemi

Bilindiği gibi normalde kira makbuzu ile beraber kira kontrat kopyasi verilmesi gerekiyor. Ancak benim durumum biraz farklı: Benim ev sahibim bir tüzel kişilik ve bana makbuz yerine her ay için ayrı ayrı kesilmiş KDV miktarı belirtilmiş seri no'lu fatura kesti. Bunları işverenime teslim ettim ancak hala kira kontrat kopyası istiyorlar. İlgili tebliğde "gerçek kişilerden yapılan kiramalalarda.....dekont makbuz ve kontrat kopyası gerekir" diye yazıyor. Bir mali müşavir ile konuştum, firma kendini sağlama almak için sizi yokuşa sürüyor dedi. Bu doğrumudur. Tüzel kişilerden yapılan kiralamalarda alınan fatura tek başına yeterli değilmidir? Bu konuda yardımcı olursanız çok sevinirim. Kontratı bulmak sorun değil ama yanlış uygulamaya tahammül etmek zor.

Sn.uluc1313,
    Merhaba.
    Anlaşıldığı üzere Aktife kayıtlı bir yerde kiracısınız.O zaman Değerli meslektaşıma sadece şunu söyleyiniz.Bana sahte faturamı verildi demek
    istiyorsunuz.Diyorsanız bunu yazılı veriniz.Diyemiyorsanız.BU ilgili fatura
    nın mahiyetini biraz araştırın.Lütfen görevinizi yapınız.
    Kısaca zaten kontratsız bir kiralama olmadığı kiraya ait fatura olmasından belli.Ayrıca kirada birde KDV söz konusudur.
    Turmob Genel Başkan Yardımcısı Sn.Yahya Arıkan kaynaklı bir çalışmada aynen " İkamet edilen konut için yapılan kira ödemesinin tamamının anlaşılması gerekir.Bu uygulamada kiranın defaten veya bir kaç aylık dönemler itibariyle ödenmesinin önemi bulunmamaktadır.Ancak,kira ödemesinin kapsadığı dönem belgede belirtilecektir."denmektedir.
    Buradanda anlaşılacağı üzere kiranın kapsadığı dönem faturada belli ise
    ipe un sermenin anlamı gerekmez.
    Sakarya dan selam ve saygılar.

Sayın Uluc1313,

Maliye Bakanlığından:
    Gelir Vergisi Genel Tebliği
    (Seri No: 255)
    .....
    4.3. Vergi İndirimine Konu Olacak Harcama Belgeleri

Ücretliler vergi indirimine konu olan harcamalarını, gelir veya kurumlar vergisi mükelleflerinden alacakları;
    - Fatura,
    - Serbest meslek makbuzu,
    - Perakende satış fişi,
    - Ödeme kaydedici cihazlara ait satış (yazar kasa) fişi
    ,
    ile belgelendireceklerdir.

Gerçek kişilerden yapılan kiralamalarda, kira ödemesine ilişkin kira sözleşmesinin bir örneği ve banka dekontu, kira ödemesinin nakden yapılması halinde ise ödemeye ilişkin mal sahibinin vereceği belge ile kira sözleşmesinin bir örneği tevsik edici belge olarak kabul edilecektir.

Son parağrafta belirtilen "gerçek kişi" deyimiyle vergi mükellefi olmayıp belge veremeyecek olan kişiler kastedilmiş, bunlara yapılan ödemelerin de sözleşme örneği, banka dekontu ve sözleşme üzerinde bedelin alındığına ilişkin imzanın şartı aranmıştır.
    İlgili tüzel kişilik aktifinde kayıtlı gayrimenkul için tahsil ettiği/edeceği kiraya ait fatura kesmiş. Ayrıca Sayın Yüksekkaya'nın da yazdığı gibi, daha ne istenir?
    Selamlar...
    Ahmet Akca<br />SMMM

Çok teşekkürler cevaplar için. Bunları işverenimin konu ile ilgilenen bölümüne aktardım.Sanıyorum olayı daha iyi kavradılar. Gene de kontratımı teslim ettim ve olayın kontratı verip vermemekle alakalı olmadığını, kanuni bir hakkın aranması yada istismar edilmesinin önlenmesi olduğunu belirttim. Her konuda böyle duyarlıolduğumuz sürece ülkemizdeki "ben yaptım oldu" ların sayısı azalacak diye ümit ediyorum Tekrar teşekkürler...

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)