kamu işçi maaş

Konu: A.Ş.'lerde Yönetici ve Müdürlerin cep telefonu ft.larının giderleştirilmesi?

  1. #1
    ZİNDAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ZİNDAN isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Eylül.2006
    Mesajlar
    6.923

    A.Ş.'lerde Yönetici ve Müdürlerin cep telefonu ft.larının giderleştirilmesi?

    Merhaba;
    A.Ş.' lerde yönetici ve müdürlerin cep telefonu faturaları bir karar alınarak gider olarak kayıt edilebileceği söylendi, bunun uygulamasını yapan oldumu? Yasal dayanağı varmıdır ayrıca?




    Teşekkürler.
    Kolay gelsin.


  2. #2
    Üyelik tarihi
    Ağustos.2008
    Mesajlar
    374

    Ynt: A.Ş.'lerde Yönetici ve Müdürlerin cep telefonu ft.larının giderleştirilmesi?

    T.C.
    GELİR İDARESİ BAŞKANLIĞI
    İstanbul Vergi Dairesi Başkanlığı
    (Mükellef Hizmetleri Katma Değer Vergisi Grup Müdürlüğü)

    Sayı : KDV.MUK.B.07.1.GİB.4.34.17.01.29.25-38277
    Konu : İşyerinde kullanılan ancak başkası adına kayıtlı olan su, elektrik, telefon vb. faturalarla ödenen giderlerle ilgili olarak yüklenilen KDV?nin indirim konusu yapılması mümkün bulunmaktadır.
    UYGULAMA TAMİMİ
    NO:KDV-2009/6

    Bilindiği gibi, Katma Değer Vergisi (KDV) Kanununun;
    34. maddesinin (1) numaralı fıkrasında, yurt içinden sağlanan veya ithal olunan mal ve hizmetlere ait KDV?nin alış faturası veya benzeri vesikalar ve gümrük makbuzu üzerinden ayrıca gösterilmesi ve bu vesikaların kanuni defterler kaydedilmesi şartıyla indirilebileceği,
    30. maddesinin (d) bendinde ise, Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunlarına göre kazancın tespitinde indirimi kabul edilmeyen giderler dolayısıyla ödenen KDV?nin indirim konusu yapılamayacağı,
    hükme bağlanmıştır.
    Öte yandan, Gelir Vergisi Kanununun 40. maddesinin (1) fıkrasında, ticari kazancın elde edilmesi ve idame ettirilmesi için yapılan genel giderlerin safi ticari kazancın tespitinde gider olarak indirilebileceği hüküm altına alınmıştır.
    Vergi Usul Kanununun 3. maddesinde de, vergilendirmede vergiyi doğuran olay ve bu olaya ilişkin muamelelerin gerçek mahiyetinin esas olduğu, vergiyi doğuran olay ve bu olaya ilişkin muamelelerin gerçek mahiyetinin yemin hariç her türlü delille ispatlanabileceği hükmü yer almıştır.
    Yukarıda yer alan hükümler çerçevesinde, işyerinde kullanıldığı iddia edilen ancak başkası adına kayıtlı olan su, elektrik, telefon fatura bedellerinin faaliyette bulunulan işyerine ait olduğunun ve işle ilgili olarak kullanıldığının kesin delillerle ispatı halinde ve adına fatura düzenlenen mükellef tarafından mükerrer indirim konusu yapılmaması şartıyla bu belgelere dayalı giderlerle ilgili olarak yüklenilen KDV?nin indirim konusu yapılması mümkün bulunmaktadır.

    Bilgi edinilmesini rica ederim.


  3. #3
    nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    12.410

    Ynt: A.Ş.'lerde Yönetici ve Müdürlerin cep telefonu ft.larının giderleştirilmesi?

    Bu konu çok tatışma yaratacak bir hususdur. İstisna olarak böyle bir fatura belki bir iki kereliğine gider yazılabilir.
    Ancak normal şartlar altında herkesin şirket hattı kullanması en doğrusudur.
    Aksi halde bir sürü sorular ortaya çıkar , bu görüşmeler acaba özel midir? yada bu kadar amerika görüşmesi niçin yapılmıştır. Yapılan görüşmeler hangi işin , hangi ticari faaliyetin elde edilmesi için yapılmıştır. vb?
    İnceleme elemanı bu tip soruları ve daha aklıma gelmeyen birçok soruyu soracaktır.
    Sonra itiraz ve mahkeme fasılları başlayacaktır.
    Değer mi bütün bu risklere ?
    Alın birer hat olsun bitsin.
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

  4. #4
    ZİNDAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ZİNDAN isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Eylül.2006
    Mesajlar
    6.923

    Ynt: A.Ş.'lerde Yönetici ve Müdürlerin cep telefonu ft.larının giderleştirilmesi?

    Teşekkürler dogan77;
    Yukarıdaki alıntıda cep faturası ibaresi yok, normal işyeri telefonu ile cep telefonu faturasını aynı kefeye koyamayız diye düşünüyorum.Başkası adına kayıtlı sabit telefon faturasında işyeri adresi yazıyorsa, bu giderin işyerine ait olduğunu kanıtlarsınız denetim elemanına, ancak cep telefonu faturası işyeri adresine gelse bile reddedilebilir diye düşünüyorum.
    Cep telefonu her yerde kullanılabilir, ancak sabit telefon sadece işyerinde kullanılabilir, onun için sabit telefonlar için yukarıdaki yazıya istinaden gider yazılabilir, fatura adresi işyeri adresi olması kaydı ile, ancak cep telefonu faturaları için biraz tehlikeli.
    Kdvsinin kkeg atılarak kaydı da sakıncalı gibi görülüyor, Tamamının Kkeg' e atılarak kaydının da hiç bir avantajı kalmıyor, sadece kasa takibi açısından doğru kayıt olur sanırım.

    Teşekkürler.

  5. #5
    İrem35 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    İrem35 Guest

    Ynt: A.Ş.'lerde Yönetici ve Müdürlerin cep telefonu ft.larının giderleştirilmesi?

    Şirket yöneticisi ya da müdür adına kayıtlı olan cep telefonu faturaları gider olarak kaydedilemez
    fakat bir kira sözleşmesine dayandırılarak, ödemeler gider yazılabilir diye düşünüyorum.


  6. #6
    Üyelik tarihi
    Ekim.2008
    Mesajlar
    1.611

    Ynt: A.Ş.'lerde Yönetici ve Müdürlerin cep telefonu ft.larının giderleştirilmesi?

    Alıntı İrem35 Nickli Üyeden Alıntı
    Şirket yöneticisi ya da müdür adına kayıtlı olan cep telefonu faturaları gider olarak kaydedilemez
    fakat bir kira sözleşmesine dayandırılarak, ödemeler gider yazılabilir diye düşünüyorum.

    uygulamada öyle zaten.

  7. #7
    nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    12.410

    Ynt: A.Ş.'lerde Yönetici ve Müdürlerin cep telefonu ft.larının giderleştirilmesi?

    Alıntı yeterlilik Nickli Üyeden Alıntı
    Alıntı İrem35 Nickli Üyeden Alıntı
    Şirket yöneticisi ya da müdür adına kayıtlı olan cep telefonu faturaları gider olarak kaydedilemez
    fakat bir kira sözleşmesine dayandırılarak, ödemeler gider yazılabilir diye düşünüyorum.

    uygulamada öyle zaten.
    Kira sözleşmesi yapmak da kulağını tersden göstermek olur.
    Hem gv stopajı hemde kdv 2 yapılması gerekir. Ya da fatura kesilmesi istenir. ki bu da şahıs olduğu için mümkün değil
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Şirket Ortaklarının Ve Müdürlerin Özel Borçlarda Sorumluluğu
    Konu Sahibi manuş baba Forum Türk Ticaret Kanunu
    Cevap: 4
    Son Mesaj : 10.Nisan.2018, 17:15
  2. Ltd Şti'de Ortak ve Müdürlerin Sorumlulukları
    Konu Sahibi hatice hancı Forum Türk Ticaret Kanunu
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 10.Aralık.2009, 22:10
  3. Cevap: 4
    Son Mesaj : 16.Ekim.2009, 15:17
  4. A.Ş lerde ve LTD lerde SM veya SMMM İmzası Olmadan.....
    Konu Sahibi NrN Forum SMMM Mevzuatı ve Sorunları
    Cevap: 7
    Son Mesaj : 19.Ekim.2006, 09:11
  5. Anonim Şirketlerde Müdürlerin Azli..
    Konu Sahibi halilcan-28 Forum Türk Ticaret Kanunu
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 16.Kasım.2005, 17:10

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36