kamu işçi maaş

Konu: Kesilecek Hizmet Faturası Hk.

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Mayıs.2005
    Mesajlar
    281

    Kesilecek Hizmet Faturası Hk.

    İnternet hizmetleri veren A Limited Şirketi Dünya Nokia şirketine "nokia" cep telefonları yazılım uygulalamaları hizmeti veriyor.Hizmet Türkiye'de veriliyor.Dünya Nokia Şirketi, direkt kendisi hizmet bedelini banka yolu ile şirket hesabına gönderiyor.Fakat bizden fatura istemiyor.

    1-A Ltd.Şti. kimi muhatap alıp fatura kesecek ?
    2-Kesilecek fatura kdv li mi kdv siz mi kesilecek ?

    Bu günümüzü çalan iki hırsız var; geçmişe ilişkin pişmanlıklarımız ve geleceğe ilişkin kaygılarımız...

  2. #2
    Üyelik tarihi
    Ekim.2010
    Mesajlar
    134

    Ynt: Kesilecek Hizmet Faturası Hk.

    1-Bankanıza gelen bedel hangi şirketten geliyor ise faturanın o firmaya kesilmesi gerekir
    2-Hizmetten yurtdışında yararlanılıyor ise(ki öyle) kesilecek olan fatura kdv'siz olmalı
    SMMM SEVİNÇ ÖZTÜRK

  3. #3
    Üyelik tarihi
    Mayıs.2005
    Mesajlar
    281

    Ynt: Kesilecek Hizmet Faturası Hk.

    Hizmet bedelini gönderen şirket fatura istemediğini belirtiyormuş.Kesilecek olan faturanın (hizmet ihracı kabul edip kdv siz düzenlenen) tarafımızca kayıtlarımıza işlenmesi ve beyan edilmesi yeterli olur mu ?Her ne kadar fatura karşı tarafça alınıp, kayıtlarına işlenmemiş olsa bile...
    Bu günümüzü çalan iki hırsız var; geçmişe ilişkin pişmanlıklarımız ve geleceğe ilişkin kaygılarımız...

  4. #4
    Üyelik tarihi
    Ekim.2010
    Mesajlar
    134

    Ynt: Kesilecek Hizmet Faturası Hk.

    siz faturanızı düzenleyip gönderin, karşı taraf (yurtdışı şirketi) faturayı kayıtlarına alsın veya almasın hizmet ihracı olarak beyanınızı yapabilirsiniz..
    SMMM SEVİNÇ ÖZTÜRK

  5. #5
    Üyelik tarihi
    Kasım.2006
    Mesajlar
    625

    Ynt: Kesilecek Hizmet Faturası Hk.

    Merhaba,
    KDV kanununun 10.maddesinde vergiyi doğuran olaydan bahseder.Yurt içerisindeki hertürlü mal ve hizmet alımının KDV ye tabi olduğunu yazmaktadır.Bu hizmetide yurtiçinde verdiğinizi düşünerek kesinlikle verdiğiniz hizmetin KDV ye tabi olduğu ve faturasının düzenlenerek hem KDV sinin hemde gelirinin beyan edilmesi gerektğini söyleyebilirim.İyi çalışmalar...

  6. #6
    nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    12.410

    Ynt: Kesilecek Hizmet Faturası Hk.

    Bir hizmetin " Hizmet ihracı " sayılabilmesi için 3 tane önemli şart vardır.
    1- "yararlanma" yani sizin bu hizmetinizden yarar görenler yurt dışında olmalıdır.
    2- Fatura yurt dışında yerleşik bir firmaya kesilmelidir. (Şahıs olmaz)
    3-Fatura bedeli yurt dışından havale edilmelidir. (nakit tahsilat olmaz.)

    Bunlara bakın eğer tam uyuşuyorsa KDV siz fatura kesebilrisiniz.


    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Cevap: 6
    Son Mesaj : 27.Nisan.2013, 14:52
  2. Cevap: 4
    Son Mesaj : 20.Kasım.2009, 18:58
  3. Gelecek Ayda Kesilecek İade Faturası?
    Konu Sahibi accountmanager Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 27.Temmuz.2007, 12:48
  4. Daire Faturası Kimin Adına Kesilecek
    Konu Sahibi neslisah Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 3
    Son Mesaj : 11.Haziran.2007, 21:11
  5. Yurtdışına Kesilecek Ceza Faturası
    Konu Sahibi halilcan-28 Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 0
    Son Mesaj : 03.Mart.2006, 10:19

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36