kamu işçi maaş

Konu: Devlet Memurundan Alınan Hizmet

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Mayıs.2006
    Mesajlar
    189

    Devlet Memurundan Alınan Hizmet

    Arkadaşlar,

    Milli Eğitim Bakanlığından yazılı talep ile personellerimiz meslekleri ile ilgili eğitime tabi tutulmuşlar ve bunun sonucunda da Milli Eğitim Onaylı Sertifikalar verilmiştir. Bu eğitim karşılığında, eğitimi veren öğretmenlere Milli Eğitim Bakanlığının tarafımıza bildirmiş olduğu eğitim ücretleri ve harçlar ilgili devlet memurlarının hesaplarına yatırılmıştır. Bu ödeme karşılığında her hangi bir fatura alınamayacaktır.

    Sormak istemiş olduğum, her ne kadar devlet memuruda olsa bu kişilere eğitim karşılığında verilen ücretler için bir gelir vergisi ve damga vergisi olacakmıdır. Bunu ücret niteliğinde değerlendirebilirmiyiz. Yoksa ödenen ücretleri doğrudan eğitim giderlerine mi atmak gerekir? Şimdiden teşekkür ederim.

    Saygılarımla,


  2. #2
    bulent249 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    bulent249 isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Aralık.2006
    Mesajlar
    3.773

    Ynt: Devlet Memurundan Alınan Hizmet

    Bu ödemeler ücret sayılır. Ödediğiniz netlerin brütlerini hesaplayıp gelir vergisi ve damga vergisi hesaplanmalıdır. (Anonim şirketlerde hükümet komiseri adına bankaya yatırılan tutarlarda yapıldığı gibi.)

  3. #3
    Üyelik tarihi
    Mayıs.2006
    Mesajlar
    189

    Ynt: Devlet Memurundan Alınan Hizmet

    Sayın Bülent Bey,

    Cevabınız için çok teşekkür ederim. Acaba bunun için ekstradan bir evrak hazırlanmalı mı? Bodro gibi veya gider pusulası gibi?

  4. #4
    nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    12.410

    Ynt: Devlet Memurundan Alınan Hizmet

    Gider pusulası olabilir.
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

  5. #5
    Üyelik tarihi
    Mayıs.2006
    Mesajlar
    189

    Ynt: Devlet Memurundan Alınan Hizmet

    Sayın Nizam Bey,
    Sayın Bülent Bey,

    İlginizden ve cevaplarınızdan dolayı çok teşekkür ederim.

    Saygılarımla,

  6. #6
    Üyelik tarihi
    Ağustos.2011
    Mesajlar
    33

    Ynt: Devlet Memurundan Alınan Hizmet

    Merhaba öncelikle, devlet memurunun size sunmuş olduğu hizmet karşılığında elde etmiş olduğu gelir unsurunun niteliği ücret olarak değerlendirilemez.
    Çünkü: Ücretin tanımı GVK 61'inci maddesinde 'Ücret, işverene tabi ve belirli bir işyerine bağlı olarak çalışanlara hizmet kaşılığı verilen para ve ayınlar ile sağlanan ve para ile temsil edilebilen menfaatlerdir' denilerek yapılmıştır.
    Bir kişinin elde ettiği gelir unsuruna ücret diyebilmeniz için hizmet akdi ile size bağlı olması ve emir, talimat doğrultusunda çalıştırılması gerekmektedir. belirttiğiniz olay bu durumu karşılamamaktadır.
    Memurun elde etmiş olduğu kazanç serbest meslek kazancıdır.
    Çünkü: Serbest meslek faaliyetinin tarifi GVK 65'inci maddesinde 'Serbest meslek faaliyeti sermayeden ziyade şahsi mesaiye, ilmi veya mesleki bilgiye veya ihtisasa dayanan ve ticari mahiyette olmıyan işlerin işverene tabi olmaksızın şahsi sorumluluk altında kendi nam ve hesabına yapılmasıdır. şeklinde yapılmıştır.
    Ayrıca yine GVK 66 maddede Serbest meslek faaliyetinin yanında meslekten başka bir iş veya görev ile devamlı olarak uğraşılması bu vasfı değiştirmez denilerek kişilerin ücretli olarak veya ticari bir faaliyetle uğraşmanın yanında mesleki bilgi ve tecrübesini kullanarak kazanç elde etmesinin serbest meslek kazancı vasfını değiştirmeyeceği belirtilmiştir.

    Burda karşımıza süreklilik sorunu çıkmata, memur size sürekli bir serbest meslek faaliyeti sunmadığı için elde ettiği kazanç arızi nitelik taşımakta ve GVK 82 madde kapsamında değerlendirilmektedir.
    Biliyorsunuz serbest meslek kazançları üzerinden GVK 94 üncü madde kapsamında tevkifat yapmanız için arizilik engel teşkil etmiyor. Yani memura yapmış olduğunuz ödeme üzerinden GVK 94 tahzakıroa zedseztmslek kazancı tevkifatı yapacaksınız belgelendirmeye gelince GVK 221 seri nolu tebliğ çerçevesinde gider pusulası ile belge teminini gerçekleştireceksiniz. Sanırım tutur çok yüksek değil bu nedenle memurun elde ettiği arızi serbest meslek kazancı GVK 82 inci madde kapsamında istisna tutarı geçmeyecektir. bun nedenlede GVK 86 ncı madde kapsamında beyanname verme yükümlülüğü bulunmamaktadır.

  7. #7
    nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    12.410

    Ynt: Devlet Memurundan Alınan Hizmet

    Söylediğim gibi gider makbuzu düzenleyecek ve %20 gv stopajı yapacaksınız.
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. devlet hastanesinden alınan rapor
    Konu Sahibi desti22 Forum SGK Mevzuatı
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 29.Haziran.2012, 21:33
  2. Cevap: 13
    Son Mesaj : 24.Kasım.2010, 16:22
  3. Devlet Memurundan Alınan Fahiş Fark Ücreti
    Konu Sahibi aksukaynak Forum SGK Mevzuatı
    Cevap: 4
    Son Mesaj : 13.Kasım.2009, 15:46
  4. Devlet Kurumlarına Bağlı Döner Sermayelerden Alınan Faturalar
    Konu Sahibi emeksiz Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 3
    Son Mesaj : 06.Eylül.2008, 15:58
  5. Devlet Memuruna Hizmet Karşılığı Ödeme
    Konu Sahibi HŞAHİN Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 4
    Son Mesaj : 15.Ocak.2007, 18:55

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36