kamu işçi maaş

Konu: Somaliye yapılan yardım indirim konusu yapılabilir mi?

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Mayıs.2009
    Mesajlar
    1.907

    Somaliye yapılan yardım indirim konusu yapılabilir mi?

    Arkadaslar somaliye yapilan yardimlarin tamami indirim konusu yapilabiliyor sanirim AMA beyanname uzerinde ayrica gostermek mi gerekli ?

    SMMM

  2. #2
    champell59 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    champell59 Guest

    Ynt: Somaliye yapılan yardım indirim konusu yapılabilir mi?

    indirim konusu yapılabileceğini hiç zannetmiyorum.

  3. #3
    Tahsin Kurt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tahsin Kurt isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Nisan.2007
    Mesajlar
    7.789

    Ynt: Somaliye yapılan yardım indirim konusu yapılabilir mi?

    (Bilmediğim için soruyorum).Yapılabiliyor derken neye dayanarak söylüyorsunuz.Bana göre Somali yardımı istisnai bir yardımdır.Ülke menfaati veya ülke gelişimi için yapılan bir yardım değildir.Bu nedenle indirim konusu yapılabileceğini pek zannetmiyorum.Eğer yapılacaksa da bununla ilgili Bakanlık kararı çıkacağını düşünüyorum.
    Saygılar.
    Bir mum diğer bir mumu tutuşturmakla,ışığından bir şey kaybetmez. (Mevlâna Celâlediin-i Rûmî)

  4. #4
    Üyelik tarihi
    Aralık.2006
    Mesajlar
    387

    Ynt: Somaliye yapılan yardım indirim konusu yapılabilir mi?

    yaptığınız bağış kadar, bağış yaptığınız kurum da önemli.
    kamu yararına çalışan dernek ve vakıflar listesine bakabilirsiniz.
    SMMM KEMAL DEMİRYÜREK

  5. #5
    Üyelik tarihi
    Mayıs.2009
    Mesajlar
    1.907

    Ynt: Somaliye yapılan yardım indirim konusu yapılabilir mi?

    9 Ağustos 2011 Tarihli ve 28020 Sayılı Resmi Gazete?de başta Somali olmak üzere, Afrika kıtasının doğusunda yaşanan kuraklık afetinden zarar gören afetzedelere yardım kampanyası düzenlenmesine ilişkin 2011/2047 Sayılı Karar yayımlanmıştır.
    Bilindiği gibi Gelir Vergisi Kanunu?nun 89 uncu maddesinin birinci fıkrasının 10 uncu bendinde ve Kurumlar Vergisi Kanunu?nun 10. maddesinin birinci fıkrasının (e) bendinde Bakanlar kurulunca yardım kararı alınan doğal afetler dolayısıyla Başbakanlık aracılığıyla makbuz mukabili yapılan ayni veya nakdi bağışların tamamının indirimine izin verilmektedir.
    Bu doğrultuda Bakanlar Kurulunca yardım kararı alınan doğal afetler dolayısıyla Başbakanlık aracılığı ile makbuz karşılığında yapılan ayni ve nakdi bağışların tamamı kurum kazancından indirilebilecektir.
    SMMM

  6. #6
    Üyelik tarihi
    Mayıs.2009
    Mesajlar
    1.907

    Ynt: Somaliye yapılan yardım indirim konusu yapılabilir mi?

    Tahsin ustad bu tip bagislari beyannamede ayri mi gosteriyorduk ?
    Zarar cikarsa indirim konusu yapamaz miyiz ?
    SMMM

  7. #7
    Üyelik tarihi
    Aralık.2006
    Mesajlar
    387

    Ynt: Somaliye yapılan yardım indirim konusu yapılabilir mi?

    beyanname üzerinde indirilecek.
    kurumlar vergisi kanununun 10/1-e maddesine göre tamamı indirim konusu yapılabilir.
    zarar çıkarsa indirim sözkonusu değil.
    SMMM KEMAL DEMİRYÜREK

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Ücretten indirim yapılabilir mi?
    Konu Sahibi kuzen33 Forum İş Kanunu Mevzuatı
    Cevap: 25
    Son Mesaj : 18.Mart.2012, 10:31
  2. Cevap: 4
    Son Mesaj : 12.Kasım.2011, 13:16
  3. Kimse Yokmu Derneği İle Somaliye Yardım
    Konu Sahibi stajer311 Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 5
    Son Mesaj : 24.Eylül.2011, 13:32
  4. Cevap: 1
    Son Mesaj : 17.Şubat.2011, 16:43
  5. Ticaret ve Sanayi Odalarına yapılan bağışlar indirim konusu yapılabilirmi.?
    Konu Sahibi figo Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 09.Ağustos.2010, 14:17

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36