kamu işçi maaş

Konu: Aynı Yardımlar Ücret Bordrosuna Yansıtılır mı?

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    260

    Aynı Yardımlar Ücret Bordrosuna Yansıtılır mı?

    BİR FİRMA PERSONELE DAĞITTIĞI ERZAKLAR KARŞILIĞINDA FATURA ALIYOR VE BU FATURA TUTARINI PERSONEL SAYISINA BÖLEREK ÜCRET BORDROSUNA YANSITIP DAMGA VERGİSİ KESİYOR
    yAPILAN İŞLEM DOĞRUMU
    TEŞEKKÜRLER

    Not: Bu yazının başlığı admin tarafindan forum kurallarına uygun olmadığı için düzeltilmiştir.Lütfen Forum Kuralları'nı okuyunuz.


  2. #2
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    877

    Aynı Yardımlar Ücret Bordrosuna Yansıtılır mı?

    Sayın Beyhan Serin

    Yapılan işlem yanlış.

    Gelir Vergisi Kanununun 23. maddesinin 8. bendi aşağıya alınmıştır. Buna göre işçilere işyerinde yemek verilmeyip bunun bedeli ödendiğinde bunun 2005 yılı için 7,50 YTL lik kısmı vergiden müstesnadır. Eğer yapılan yardımın günlük bedeli bu limiti aşıyorsa aşan kısmı ücret sayılıp vergiye tabi tutulur.
    Erzak için ödenen bedel firma hesabına (791 Hesaba) gider yazılır. Eğer işçi başına sarf edilen (günlük) erzak bedeli limiti aşmıyorsa yapılacak işlem bundan ibarettir. Ancak limit aşılıyorsa aşan kısım işçi ücretlerine ilave edilir ve ücret gibi vergilendirilir.
    …………………………………………………………………………………………………………………………………… ….
    GVK. 23/8. Maddesi:
    ……………………………..
    8. (4108 sayılı Kanunun 16'ıncı maddesiyle değişen bent. Yürürlük; 1.7.1995) Hizmet erbabına işverenlerce yemek verilmek suretiyle sağlanan menfaatler (İşverenlerce, işyerinde veya müştemilatında yemek verilmeyen durumlarda çalışılan günlere ait bir günlük yemek bedelinin (2004/8295 sayılı Kararla, Yürürlük:1.1.2005) 7,50 YTL'yi aşmaması ve buna ilişkin ödemenin yemek verme hizmetini sağlayan mükelleflere yapılması şarttır. Ödemenin bu tutarı aşması halinde, aşan kısım ile hizmet erbabına yemek bedeli olarak nakden yapılan ödemeler ve bu amaçla sağlanan menfaatler ücret olarak vergilendirilir.);
    …………………………………………………………………………………………………………………………………… ………

  3. #3
    Tamer Başkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tamer Başkan isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    2.171

    Aynı Yardımlar Ücret Bordrosuna Yansıtılır mı?

    Alıntı OSMAN EROL Nickli Üyeden Alıntı
    Sayın Beyhan Serin

    Yapılan işlem yanlış.

    Gelir Vergisi Kanununun 23. maddesinin 8. bendi aşağıya alınmıştır. Buna göre işçilere işyerinde yemek verilmeyip bunun bedeli ödendiğinde bunun 2005 yılı için 7,50 YTL lik kısmı vergiden müstesnadır. Eğer yapılan yardımın günlük bedeli bu limiti aşıyorsa aşan kısmı ücret sayılıp vergiye tabi tutulur.
    Erzak için ödenen bedel firma hesabına (791 Hesaba) gider yazılır. Eğer işçi başına sarf edilen (günlük) erzak bedeli limiti aşmıyorsa yapılacak işlem bundan ibarettir. Ancak limit aşılıyorsa aşan kısım işçi ücretlerine ilave edilir ve ücret gibi vergilendirilir.
    Merhaba,
    Küçük bir düzeltme yapmak istiyorum. 7,50 YTL yemek bedelini (Ticket,Sodexo veya bir lokanta olabilir) yemek verme hizmetini sağlayan mükelleflere yapmak gerekiyor, aksi takdirde 7,50 YTL yemek bedelini nakit olarak işçiye verilmesi durumunda tamamını vergilendirmek gerekiyor.
    [u]Saygılarımla,[/u]<br />Vergi için muhasebe değil, bilgi için muhasebe. (Sn.Onursal Taştan&#39;a bu güzel cümle için Teşekkürlerimle)<br />[flash=500,35]http://www.alomaliye.com/forum/kurallar.swf[/flash]<br /><br />http://www.alomaliye.com/

  4. #4
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    138

    Aynı Yardımlar Ücret Bordrosuna Yansıtılır mı?

    sayın beyhanserin

    yaptığını işlem 23 mad.kapsamına girmez.işçilere verdiğiniz erzak gelir vergisinden (maddeye ilişkin tutarı aşıp aşmaması önemli değildir.)istisna değildir.zira madde acıkca ''ödemenin yemek verme hizmetini sağlayan mükelleflere yapılması şarttır'' hükmü vardır. bu hükme istinaden işveren işciye verdigi bu tür yardımların üçret olarak vergilendirilmesi gereklidir.(mad hükmündeki ifade şöyledir bu amaçla sağlanan menfaatler ücret olarak vergilendirilir.)
    bezer bir soruya şu şekilde cevap vermiştim .

    umarım faydalı olur.
    gvk 61.mad.göre Ücret, işverene tabi ve belirli bir işyerine bağlı olarak
    çalışanlara hizmet karşılığı verilen para ve ayınlar ile sağlanan ve para ile temsil edilebilen menfaatlerdir.
    dolaysıyla ayın olarak işçiye sağlanan bu menfaatlerin üçret olarak vergilendirilmesi gereklidir.

    yine gelir vergisi kanunu 63.mad.göre Hizmet erbabına verilen ayınlar, verildiği gün ve yerdeki ortalama perakende fiyatlarına göre; konut tedariki ve sair suretle sağlanan menfaatler, konutun emsal kirasına veya menfaatin emsal bedeline göre değerlenir.

    işçiden bir bedel almanız sözkonusu olmadığından kdvkanunu 27.mad.göre Bedeli bulunmayan veya bilinmeyen işlemler ile bedelin mal, menfaat, hizmet gibi paradan başka değerler olması halinde matrah, işlemin mahiyetine göre emsal bedeli veya emsal ücretidir.emsal Emsal bedeli ve emsal ücreti VUK hükümlerine göre tesbit olunur. Emsal bedeli VUK'un 267. maddesinde düzenlenmiştir.Üretilen mallarda üretim maliyeti % 10 arttırılarak bulunacak tutarın emsal bedel olacaktır. Satınalma yoluyla edinilen mallarda edinme maliyeti, verginin matrahını oluşturacaktır.

    bütün bunları gözönüne alırsak Personele ayın olarak verilen erzakların KDV dahil alış bedeli net ödenen ücret olup, gelir vergisi matrahının belirlenmesi için brüt tutarın bulunmanız gerekir. işveren tarafından işçiye teslimi, KDV yönünden, KDV Kanununun 3/a maddesi uyarınca, Teslim Sayılan Hallerolup, KDVye tabidir.yani teslim sırasında kdv hesaplanmasını gerektirecektir.

    örn:erzak bedeli 50.000.000.+kdv ise işçi %15 vergi dilimi oranına tabi ve 0.006 damga vergisi
    -----------------------------------------------------------------------------
    157 DİĞER STOKLAR 50.000.000.
    -- Personele Verilecek Mallar
    191 İNDİRİLECEK KDV 9.000.000

    100 KASA 59.000.000
    -----------------------------------------------------------------------------
    770 genel yönetim giderleri 69.905.213

    360 ödenecek verg ve fonlar 10.905.213
    ödenecek g.v 10.485.782
    ödenecek dam.ver.419.431
    381 üçret tah. 59.000.000

    -------------------------------------------------------------------------------
    381 üçret tah. 59.0000.000

    679 diğ.olağandışı karlar ve gelirler 50.000.000

    391 hesaplanan kdv 9.000.000

    işçiye erzak verilemesi
    --------------------------------------------------------------------------------------
    623 diğer satışların maliyeti 50.000.000

    157 diğer stoklar hs. 50.000.000
    --------------------------------------------------------------------------------------

    celal elibüyük
    smmm-ist

  5. #5
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    90

    XXC

    gelir vergisi matrahını nasıl buldunuz

    personele teslim sırasındaki kdv belgelendirmek gerekiyor mu

  6. #6
    Üyelik tarihi
    Temmuz.2005
    Mesajlar
    15

    Aynı Yardımlar Ücret Bordrosuna Yansıtılır mı?

    gelir vergisi matrahını bulmanız için formülü aşağıya yazıyorum

    (1-0,15-0,006): 0,844

    59.000.000/0,844 = 69.905.213

    İyi çalışmalar diliyorum

    AYHAN CAN - SMMM

  7. #7
    Üyelik tarihi
    Eylül.2006
    Mesajlar
    13

    Merhaba

    Benimde bi sorum olacak ama. Burda gösterilen yevmive kaydındaki 391 kdv beyannamesinde hangi satırda ve nasıl gösterilecek.
    Teşekür ederim

  8. #8
    Üyelik tarihi
    Şubat.2006
    Mesajlar
    77

    Aynı Yardımlar Ücret Bordrosuna Yansıtılır mı?

    Sayın Elibüyük, verdiğiniz cevapda 623 ve 679 hesapları kullanmışsınız kanımca bunları kullanmak yanlış olur. Ücret bordrosuna dahil ettiğiniz Erzak bedelleri Zaten faaliyet giderleri içinde kayda alınmış, tekrar 623- Diğer Satışlar Maliyeti hesabı na yazmak Gelir Tablosunda Faaliyet Karı veya Zararı rakamının hatalı çıkmasına ve ayrıca ortada herhangi bir olağandışı gelir yokken 679 Olağandışı Gelir Hes. nı kullanmak yanıltıcı olmazmı? Bence,

    157 DİĞER STOKLAR 50.000.000.
    -- Personele Verilecek Mallar
    191 İNDİRİLECEK KDV 9.000.000

    100 KASA 59.000.000
    -----------------------------------------------------------------------------
    770 genel yönetim giderleri 69.905.213

    360 ödenecek verg ve fonlar 19.905.213
    ödenecek g.v 10.485.782
    ödenecek dam.ver.419.431
    Sor.Sıf.Öd. KDV 9.000.000
    157 DİĞER STOKLAR 50.000.000.
    -- Personele Verilecek Mallar

    olmalı.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Cevap: 1
    Son Mesaj : 04.Mart.2015, 11:38
  2. Engelli Vergi İndirimim Maaş Bordrosuna Nasıl Yansır ?
    Konu Sahibi gastauskas87 Forum İş Kanunu Mevzuatı
    Cevap: 5
    Son Mesaj : 08.Temmuz.2014, 12:42
  3. Cevap: 3
    Son Mesaj : 23.Ocak.2011, 19:18
  4. Aynı Anda İki Farklı Veya Aynı Kurumdan Emekli Maaşı Almak!
    Konu Sahibi Denizcan Forum SSK Mevzuatı (Arşiv)
    Cevap: 7
    Son Mesaj : 07.Mart.2007, 11:56
  5. Aynı Anda İki Farklı Veya Aynı Kurumdan Emekli Maaşı Almak!
    Konu Sahibi Denizcan Forum Diğer Vergi Kanunları
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 02.Mart.2007, 12:00

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36