kamu işçi maaş

Konu: Yatırımlarda Bedelsiz Arsa Tahsisi

 1. #1
  Üyelik tarihi
  Şubat.2006
  Mesajlar
  36

  Yatırımlarda Bedelsiz Arsa Tahsisi

  Medeni ARİFOĞLU-BİNGÖL
  Serbest Muhasebeci Mali Müşavir
  medeniarifoglu@hotmail.com


  YATIRIMLARIN VE İSTİHDAMIN TEŞVİKİ
  BEDELSİZ ARSA TAHSİSİ
  Devlet; Ekonomik, Sosyal ve gelişmişlik yönleri ile geri kalmış illerde yatırımlara bedelsiz arsa ve arazi temin etmek sureti ile yatırımları ve istihdam imkânlarını artırmak istemektedir.
  BEDELSİZ ARSA ALACAK İLLERİN KRİTERİ: Bedelsiz arsa ve arazi temini açısından Devlet İstatistik Enstitüsü Başkanlığınca 2001 yılı için belirlenen fert başına gayri safi yurt içi hâsıla tutarı, 1500 ABD Doları veya daha az olan iller ile bu il’ler dışında kalan ve Devlet Planlama Teşkilatı Müsteşarlığınca 2003 yılı için belirlenen sosyo-ekonomik gelişmişlik sıralamasına göre endeks değeri eksi olan iller ile kalkınmada öncelikli il’lerbu kapsamda değerlendirilmektedir.
  BEDELSİZ ARSA TAHSİSİNİN ŞARTLARI: En az otuz kişilik istihdam öngören yatırımlara girişen gerçek (Şahıslar) veya tüzel (Şirketler) kişilere; Hazineye, katma bütçeli kuruluşlara, belediyelere veya il özel idarelerine ait arazi veya arsaların mülkiyeti bedelsiz olarak devredilebilir. Üzerinde henüz faaliyete geçmemiş yatırım bulunan arazi veya arsalar da bu kapsamda değerlendirilir. Ancak organize sanayi veya endüstri bölgelerinde yer alabilecek yatırımlar için bu bölgelerde tahsis edilecek boş parsel bulunmaması şartı aranır. Devre konu taşınmaz üzerindeki kamuya ait bina ve müştemilatın devir tarihindeki bedeli, devir tarihini izleyen ikinci yılın sonundan başlayarak iki yıl içinde altışar aylık dönemler itibarıyla eşit taksitler halinde tahsil edilir. Bu bedel, İstihdam edilecek işçi sayısına, yatırımın faaliyete geçmesi tarihinden itibaren beş yıl süre ile uyulması zorunludur.
  BEDELSİZ ARSA TAHSİSİNİN TAPU DURUMU: Devredilen arazi veya arsaların tapu kaydına; Hazinece, katma bütçeli kuruluşlarca, belediyelerce veya il özel idarelerince bedelsiz olarak devir olunduğu, devir amaç ve koşullarına, devir alan gerçek veya tüzel kişilerin uymak zorunda olduğuna dair şerh konulur. Bu madde kapsamında belirlenmiş şartlara uyulmuş olması kaydıyla, talep üzerine, tapu kaydındaki şerh terkin edilir. Ancak devredilen veya kullanma izni verilen taşınmazın değerinin yatırım maliyet bedelinin yüzde ellisinden fazla olması halinde, şerh kaldırılırken bu taşınmazın Kanunda öngörülen amaçlar dışında kullanılamayacağına dair tapuya şerh konulur. Devredilen arazi veya arsa üzerindeki toplam yatırımın yarısından fazlasının tamamlanmış olması ve yatırımcının talep etmesi halinde, devredilen arazi veya arsanın rayiç bedeli tahsil edilerek tapu kayıtlarındaki şerh terkin edilir.
  ARSA TAHSİS ŞARTLARINA UYULMAMASI: Yatırımcının, bu madde kapsamında belirlenen şartlara uymadığının veya öngörülen sürede yatırımın tamamlanmadığının tespiti halinde, herhangi bir yargı kararı aranmaksızın taşınmaz, üzerindeki muhdesat ile birlikte Hazine, katma bütçeli kuruluşlar, belediyeler veya il özel idareleri adına kaydolunur. Bu maddenin uygulanması ile ilgili istihdam, yatırıma başlama ve tamamlama süresi, devredilen taşınmazın teminat olarak gösterilmesi, miktar ve devir veya satış koşulları ile diğer usul ve esaslar, Bakanlar Kurulu kararı ile çıkarılacak bir yönetmelikle düzenlenir.


 2. #2
  Üyelik tarihi
  Temmuz.2008
  Mesajlar
  98

  Ynt: Yatırımlarda Bedelsiz Arsa Tahsisi

  Sn. Arifoğlu,
  Bir AŞ'nin "Bedelsiz Arsa Tahsisi" var, bu hakkı kendi şirketimize "devir" almak istiyoruz, bu konuda beni bilgilendirmeniz mümkün mü?

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. Derneklere Bedelsiz Yer Tahsisi Yapılabilir mi ?
  Konu Sahibi GILHAN1 Forum Vergi Usul Kanunu
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 03.Ekim.2016, 13:58
 2. OSB bedelsiz arsa tahsisi için ne yapmak gerekir?
  Konu Sahibi Ertann Forum Diğer Vergi Kanunları
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 10.Mart.2012, 10:11
 3. Belediyelerin TOKİ' ye Arsa Tahsisi
  Konu Sahibi trkglu Forum KDV
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 02.Ekim.2007, 20:12
 4. Bedelsiz Arsa ve Organize Sanayi Gider Kaydı
  Konu Sahibi nihaldn Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
  Cevap: 2
  Son Mesaj : 18.Nisan.2007, 12:30
 5. Bedelsiz Arsa Temini Nasıl Muhasebeleştirilir?
  Konu Sahibi nihaldn Forum Vergi Usul Kanunu
  Cevap: 3
  Son Mesaj : 21.Ocak.2006, 15:42

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36