kamu işçi maaş

Konu: Su satışı

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Mayıs.2009
    Mesajlar
    1.907

    Su satışı

    Arkadaşlar

    Bir kooperatif artezyenden su çıkartıp satmaktadır, kdv oranı %8 midir yoksa hizmet olarak mı değerlendirilmelidir (%18)

    Teşekkür ederim

    SMMM

  2. #2
    Üyelik tarihi
    Ağustos.2011
    Mesajlar
    74

    Ynt: Su satışı

    % 8 diye düşünmekteyim
    maliuzman@hotmail.com

  3. #3
    Üyelik tarihi
    Mayıs.2009
    Mesajlar
    1.907

    Ynt: Su satışı

    Gürel Bey

    bende öyle düşünüyorum ama destekleyecek mukteza, karar v.b bulamadım, aslında bunun özünde su teslimi olduğunu düşünüyorum

    teşekkür ederim
    SMMM

  4. #4
    Üyelik tarihi
    Ağustos.2011
    Mesajlar
    74

    Ynt: Su satışı

    mukteza veya karara gerek yok kanun açık su satışları % 8 diyor yeterli ayrıaca
    aşağıda gönderdiğim yazıyı inceleyin ve şunu söylemek isterimki bütün su fabrikaları hizmet katarak su satışı yapmaktadırlar ve kdv oranı hepsinde % 8 dir




    T.C.

    GELİR İDARESİ BAŞKANLIĞI

    Ankara Vergi Dairesi Başkanlığı

    (Mükellef Hizmetleri KDV ve Diğer Vergiler Grup Müdürlüğü)





    Sayı :B.07.1.GİB.4.06.17.01/KDV-2:2005-

    Konu:Su, maden suyu ve ayran tesliminde

    uygulanacak KDV oranı



    ??????????..





    İlgi :??????? evrak kayıt tarihli dilekçeniz.



    İlgide kayıtlı dilekçenizde, ??? Eğitim Merkezinde restoran işletmeciliği yaptığınız belirtilerek, soda, su ve ayran satışlarınızda uyguladığınız % 8 katma değer vergisi oranının doğru olup olmadığı hakkında bilgi istenilmektedir.

    3065 sayılı Katma Değer Vergisi Kanununun 28?inci maddesinde, ?Katma değer vergisi oranları vergiye tabi her bir işlem için % 10?dur. Bakanlar Kurulu bu oranı dört katına kadar arttırmaya, % 1?e kadar indirmeye, bu oranlar dahilinde muhtelif mal ve hizmetler ile bazı malların perakende safhası için farklı vergi oranları tespit etmeye yetkilidir.? hükmüne yer verilmiştir.

    Kanunun 28?inci maddesinin verdiği yetkiye dayanarak 29.12.2004 tarih ve 25685 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan 2004/8301 sayılı Kararname eki Kararın 1?inci maddesinde (I) sayılı listede yer alan teslim ve hizmetler için %1, (II) sayılı listede yer alan teslim ve hizmetler için % 8, ekli listede yer alanlar hariç olmak üzere, vergiye tabi işlemler için % 18 oranında katma değer vergisi uygulanacağı tespit edilmiştir. (II) sayılı listede % 8 KDV oranı uygulanacak mal ve hizmetler sayılmış olup, söz konusu listenin ?A)Temel Gıda Maddeleri? başlıklı bölümünün 2?nci sırasında ?Süt, süt tozu, yoğurt, ayran, peynir, peynir altı suyu ve tozu, yumurta (likit ve pastörize olanlar dahil), hamur mayası, paketlenmiş kuru çay, şeker pancarının işlenmesi ile elde edilen kristal ve kesme şeker, arı balı, reçel, pekmez, pestil, tahin, helva, su, maden suyu? ifadesine yer verilmiştir.

    Buna göre, dilekçenizde belirtilen su, soda ve ayran teslimlerinde % 8 oranında katma değer vergisi uygulanması gerekmektedir.

    Bilgi edinilmesini rica ederim.
    maliuzman@hotmail.com

  5. #5
    Üyelik tarihi
    Mayıs.2009
    Mesajlar
    1.907

    Ynt: Su satışı

    Bencede öyle

    Artezyenden çıkarıp işyerlerine boru ile suyu gönderiyor olmak su teslimi yapılmasını ( olayın özünü ) değiştirmiyor bencede

    Çok teşekkür ederim Gürel Bey, Dün yaklaşık 10 15 dakika mukteza aramıştım
    SMMM

  6. #6
    Üyelik tarihi
    Mayıs.2009
    Mesajlar
    1.907

    Ynt: Su satışı

    Gürel Bey,

    Ayrıca 3065 Sayılı katma değer vergisi kanunun 2. maddesinin 3 fıkrasında

    su elektrik gaz ısıtma sogutma v.b. şekildeki teslimler mal teslimidir denilmiş

    buda mal ise hizmet değilse % 8 olarak düşünmem doğru değil mi ?

    Teşekkür ederim
    Saygılarımla
    SMMM

  7. #7
    Üyelik tarihi
    Ağustos.2005
    Mesajlar
    800

    Ynt: Su satışı

    Alıntı Ant Z Nickli Üyeden Alıntı
    Gürel Bey,

    Ayrıca 3065 Sayılı katma değer vergisi kanunun 2. maddesinin 3 fıkrasında

    su elektrik gaz ısıtma sogutma v.b. şekildeki teslimler mal teslimidir denilmiş

    buda mal ise hizmet değilse % 8 olarak düşünmem doğru değil mi ?

    Teşekkür ederim
    Saygılarımla
    Bencede %8
    FATİH PESEN<br />&nbsp; SMMM<br />&nbsp; İST

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Cevap: 5
    Son Mesaj : 20.Şubat.2018, 14:35
  2. Video Satışı
    Konu Sahibi Mikail Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 13.Temmuz.2015, 12:20
  3. Et Satışı Kdv
    Konu Sahibi Banaoi_77. Forum KDV
    Cevap: 4
    Son Mesaj : 20.Mayıs.2013, 21:21
  4. Demirbaş Satışı
    Konu Sahibi efendi Forum TDHP-Muhasebe Uygulamaları ve Finansal Raporlama
    Cevap: 3
    Son Mesaj : 25.Haziran.2007, 17:33
  5. 2.El Oto Satışı
    Konu Sahibi metyo Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 4
    Son Mesaj : 15.Ocak.2006, 13:33

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36