kamu işçi maaş

Konu: Yabancı genel müdürün fatura edilen masrafları

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Mart.2009
    Mesajlar
    132

    Yabancı genel müdürün fatura edilen masrafları

    yabancı firmanın kendi bordrosuna kayıtlı yabancı elemanı, türkiyedeki şirketin genel müdürü olarak türkiyede görev yapıyor.
    bu kişinin maaşı, yurtdışına gidiş geliş hakkı gibi sosyal hakları vs yurtdışındaki şirket tarafından ödeniyor.
    yurtdışındaki şirket türkiyedeki şirkete tüm bu masraflar için yıl sonunda fatura kesiyor.

    benim görüşüme göre:

    -türkiyedeki şirket fatura bedelini brütleştirerek %20 stopaj ve %18 kdv tevkifatı ödemeli, çünkü bu bir hizmet ithalidir.

    sizce bu doğru mu? ekleyeceğiniz bir şey var mı?
    ilgili kişinin ayrıca bir gelir vergisi çıkar mı? bence çıkmaz, çünkü kişinin gelir vergisini muhtemelen yurtdışındaki şirketi zaten ödüyordur. siz ne düşünürsünüz.
    yardımcı olursanız sevinirim.

    bir de şu yazıda benim anlattığım örnek verilmiş ve KVK 30. maddeye gönderme yapılmış, 30. maddede böyle birşey göremedim.

    http://www.alomaliye.com/2007/talha_...isi_hizmet.htm

    Buna mukabil yurt dışından sağlanan;


    Elemanların ücretleri (yabancı bir kuruluşun elemanının Türkiye?deki bir firmanın personeli veya yöneticisi olarak çalışması nedeniyle söz konusu yabancı kuruluşa yapılan ödeme ?ücret? niteliğindedir ve KVK?nın 30. maddesi uyarınca stopaja tabidir.),


    yarın kimseye vaadedilmemiştir.

  2. #2
    İrem35 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    İrem35 Guest

    Ynt: Yabancı genel müdürün fatura edilen masrafları

    stopajın brüt tutarı üzerinden % 18 oranında KDV yi, 2 no.lu KDV beyannamesi vererek sorumlu sıfatıyla ödeyeceksiniz.

    sonuçta dar mükellef kurum, Türkiyede ücret geliri elde ettiğinden, stopaj durumunun netleşmesi için, o ülke ile bizim aramızda vergi anlaşması var mı? yok mu? ona bakmak gerekir..

    eğer anlaşma varsa, bu vergi anlaşması hükümleri, bizim mevzuatımızın önündedir her zaman. Anlaşmanın bulunması halinde % 20 stopaj hesaplanmaz.

  3. #3
    Üyelik tarihi
    Mart.2009
    Mesajlar
    132

    Ynt: Yabancı genel müdürün fatura edilen masrafları

    teşekkür ederim cevap için, almanya ile aramızda vergi anlaşması henüz yok, daha doğrusu yürürlüğe girmedi,
    burada stopaj oranını %20 almalıyız değil mi?

    firmanın bize fatura yerine dekont kesmesi,
    bizim %20 yerine ücretmiş gibi %15-%35 vergi dilimini göz önüne alarak stopaj yapmamız ve kdv ödemememiz (fatura yok dekont var mantığıyla) nasıl bir yaklaşım sizce?
    yarın kimseye vaadedilmemiştir.

  4. #4
    nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    12.410

    Ynt: Yabancı genel müdürün fatura edilen masrafları

    Benim bildiğim Almanya ile aramızda " çifte vergiyi önleme anlaşması " mevcuttur.

    http://www.gib.gov.tr/fileadmin/mevz...rsilikli94.pdf
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

  5. #5
    Üyelik tarihi
    Ocak.2008
    Mesajlar
    169

    Ynt: Yabancı genel müdürün fatura edilen masrafları

    Merhaba...

    Almanya ile çifte verigilendirme anlaşmamız bulunmaktadır.

    http://www.gib.gov.tr/fileadmin/mevz...at/ALMANYA.htm

    Benim yorumuma göre aldığımız bu hizmetin özü itibariyle "serbest meslek" faaliyetidir. (tartışmaya ve yoruma açıktır) Burda dikkat etmeniz gereken önemli noktalardan biride hizmetin veriliş süresidir. Kişi veya kurum "tam mükellef " olabilir.

    Madde 14

    SERBEST MESLEK FAALİYETLERİ


    1. Bir Akit Devlet mukiminin serbest meslek faaliyetleri dolayısıyla elde ettiği gelir, bu faaliyetler diğer Akit Devlette icra edilmedikçe, yalnız ilk bahsedilen Devlette vergilendirilecektir. Eğer faaliyetler diğer Devlette icra edilirse, buradan elde edilen gelir diğer Devlette vergilendirilebilir.

    2. 1 inci fıkra hükümlerine bakılmaksızın, bir Akit Devlet mukiminin diğer Akit Devlette icra ettiği serbest meslek faaliyetlerinden elde ettiği gelir, eğer:

    a) Gelir elde eden kişi, bu diğer Devlette bir takvim yılı içinde bir veya bir kaç seferde 183 günü aşmamak üzere kalırsa ve

    b) Ödeme, bu diğer Akit Devletin mukimi olmayan bir kişi tarafından veya böyle bir kişi adına yapılırsa ve

    c) Ödeme, böyle bir kişinin bu diğer Devlette sahip olduğu bir işyerinden veya sabit yerden yapılmazsa,

    yalnızca ilk bahsedilen Devlette vergilendirilecektir.

    3. 1 inci ve 2 nci fıkra hükümlerine bakılmaksızın, bir Federal Almanya Cumhuriyeti teşebbüsünün serbest meslek faaliyetlerinden elde ettiği gelir, sözkonusu faaliyetler Türkiye Cumhuriyeti?nde icra edilmedikçe ve

    a) Gelir elde eden kişi Türkiye Cumhuriyeti?nde bir takvim yılı içinde bir veya bir kaç seferde 183 günü aşan bir süre kalmadıkça veya

    b) Ödeme, Türkiye Cumhuriyeti?nde mukim olmayan bir kişinin Türkiye Cumhuriyeti?nde sahip olduğu bir işyerinden veya sabit yerden yapılmadıkça,

    yalnızca Federal Almanya Cumhuriyeti?nde vergilendirilebilecektir.

    4. Faaliyetler, yukarıda bahsedilen şekilde ifa edildiğinde, teşebbüslerin kazançları Türkiye Cumhuriyeti?nde, 7 nci Madde hükümlerine göre vergilendirilebilir. Bu durumda Türkiye Cumhuriyeti, serbest meslek kazançlarını yukarıdaki hükümler çerçevesinde tevkifat suretiyle vergilendirebilir. Bununla beraber gelir elde eden kişi, ilgili vergilendirme döneminin sonunda net esasına göre vergilendirilmeyi tercih etme hakkına sahiptir. Akit Devletlerin yetkili makamları karşılıklı anlaşmayla bu hükümlerin uygulama şeklini belirleyebilirler.

    5.. "Serbest meslek faaliyetleri" terimi, özellikle bağımsız olarak yürütülen bilimsel, edebi, artistik, eğitici ve öğretici faaliyetleri, bunun yanısıra, doktorların, avukatların, mühendislerin, mimarların, dişçilerin, muhasebecilerin bağımsız faaliyetlerini ve özel mesleki bilgi ve maharet gerektiren diğer faaliyetleri kapsamına alır.

  6. #6
    Üyelik tarihi
    Ocak.2008
    Mesajlar
    169

    Ynt: Yabancı genel müdürün fatura edilen masrafları

    Alıntı ozkan.ank Nickli Üyeden Alıntı
    teşekkür ederim cevap için, almanya ile aramızda vergi anlaşması henüz yok, daha doğrusu yürürlüğe girmedi,
    burada stopaj oranını %20 almalıyız değil mi?

    firmanın bize fatura yerine dekont kesmesi,
    bizim %20 yerine ücretmiş gibi %15-%35 vergi dilimini göz önüne alarak stopaj yapmamız ve kdv ödemememiz (fatura yok dekont var mantığıyla) nasıl bir yaklaşım sizce?
    Firma size dekont keserse (debit-credit vs ) giderleştirme açısından sıkıntı yaşayabilirsiniz. Vergi kanunlarımızda bu dekontların yeri olduğunu zannetmiyorum.

    Vergi dilimine gelince, kişinin firma üzerinden değil bireysel olarak sizinle çalışıyor olması ve çalışma izni ve diğer izinlerin alınmış olması gerekmektedir.

    Hizmeti firma üzerinden aldığınız için ve hizmetten Türkiye'de faydalandığınızdan KDV de kaçarınız bulunmamaktadır.

    Stopaj kısmını ise çifte vergilendirme anlaşmaları kapsamında değerlendirmeniz gerekmektedir.

  7. #7
    Üyelik tarihi
    Mart.2009
    Mesajlar
    132

    Ynt: Yabancı genel müdürün fatura edilen masrafları

    teşekkür ederim, ben de farklı şeyler düşünmüyorum esasında,
    bu arada almanya ile türkiye arasında verdiğiniz 1985 tarihli anlaşma bu yılın başından itibaren feshedildi, geçenlerde yenisi imzalandı, ancak henüz yürürlüğe girmedi, şuradan inceleyebilirsiniz

    Link yasaktır.
    yarın kimseye vaadedilmemiştir.

  8. #8
    Üyelik tarihi
    Mart.2009
    Mesajlar
    132

    Ynt: Yabancı genel müdürün fatura edilen masrafları

    bu da başka bir yorum

    Bu durumda ;


    - Şayet yabancı personel, Türk firmasında, hiyerarşi zinciri içine girerek, genel müdür, pazarlama müdürü gibi belli bir unvan alarak çalışıyorsa, yurtdışından bu çalışma nedeniyle gönderilen faturanın içeriği ?ücret" niteliği taşır. Eski KVK.?nun 24 üncü maddesi uyarınca bu ödeme stopaja tabidir. Eski KVK?nun 24. maddesinde; ?Dar mükellefiyete tabi kurumların ticari, zirai ve diğer kazanç ve iratlar dışında kalan kazanç ve iratları ile??.kurumlar vergisi tevkifatına tabidir hükmü yer almaktaydı". Bu hükme istinaden de Bakanlar Kurulunca 2003/6575 sayılı BKK ile ücretler üzerinden yapılacak kurumlar vergisi tevkifatı %25 olarak tespit edilmişti. (Çifte vergilendirmeyi önleme anlaşmalarında yer alan hükümler ise elbette özellik arz edebilecektir.) Ancak, yeni KVK?nun 30. maddesinde ise tevkifata tabi olacak kazanç türleri teker teker belirtilmiştir ve bu kazanç türleri içerisinde ?ücret" yoktur. Bu durumda yeni KVK?na göre yurt dışından gelen ücret niteliği taşıyan fatura bedelleri KVK kapsamında stopaja tabi değildir.


    http://www.mazars.com.tr/printerFrie...?contentId=106
    yarın kimseye vaadedilmemiştir.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Anonim Şirketlerde Genel Müdürün Sorumluluk Devretmesi
    Konu Sahibi lale10 Forum Türk Ticaret Kanunu
    Cevap: 12
    Son Mesaj : 19.Eylül.2016, 17:22
  2. Kontrol Edilen Yabancı Kurumun Vergilendirilmesi
    Konu Sahibi ferhat Forum Vergi Mevzuatı Makaleleri
    Cevap: 0
    Son Mesaj : 14.Nisan.2009, 17:39
  3. Kontrol Edilen Yabancı Kurumun Vergilendirilmesi
    Konu Sahibi ferhat Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 0
    Son Mesaj : 02.Nisan.2008, 10:44
  4. Kontrol Edilen Yabancı Kurumun Vergilendirilmesi
    Konu Sahibi ferhat Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 0
    Son Mesaj : 31.Mart.2008, 12:01
  5. Cevap: 4
    Son Mesaj : 14.Mart.2007, 10:26

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36