kamu işçi maaş

Konu: Gayrimenkulün faizi gider yazılır mı

Gayrimenkulün faizi gider yazılır mı

merhabalar
    benocak 2012 de home office (evden çalışacağım) bir işyeri açmayı düşünüyorum

Ben 2 sene önce işyeri adresi göstereceğim evi mortgage ile satın aldım ve yaklaşık 8 yıl daha ödeyeceğim
    Mükellefiyer kaydımı yaptırdığımda üzerime olan bu evin kredi faizi ve taksitlerini gider olarak yazabilirmiyim.

Yardımlarınız için teşekkür ederim.

Saygılarımla
    Erkan KAYA

Tahsin Kurt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tahsin Kurt isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

Ynt: gayrimenkulün faizi gider yazılırmı

Selamlar.
    Öncelikle reklama gerek yok

İlk sorunuzda yorumumu yazmıştım ama mesajınız silinince gönderememiştim.Şimdi gönderelim..

Bu konuda değişik görüşler mevcuttur.Önce konuyla ilgili aşağıya bir alıntı yapayım.Sonrasında kendi görüşümü yazayım..

Alıntıdır..

Faiz Giderleri

Gayrimenkullerin iktisabında kullanılan kredilerin faizinin maliyet*lere dahil edilip edilmeyeceği tartışma konusudur.
    VUK'na göre değerleme bilanço gününde yapıldığırıda ve değer*leme ölçüsü kabul edilen maliyet bedelinin dönem sonunda tesbiti gerekeceğinden sabit varlığın aktife girdiği dönemin sonuna kadar gerçekleşen kredi faizlerinin, akreditif faiz ve komisyonlarının da satınalma bedelinin bir mütemimim cüzü olarak maliyet bedeline da*hil edilmesi gerekir.
    Bu sebeple, vergi idaresi satınalınan, imal veya inşa edilen gayri*menkullerde satınalınma tarihi ile o' dönemin sonuna kadar veya imal veya inşa'başlarıgıç tarihi ile imalatın veya inşaatın tamamlanıp gay*rimenkulün aktife girdiği dönemin sonuna kadar gerçekleşen faiz gi*derlerinin maliyet bedeline dahil edilmesi gerektiği gdrüşünü benim*semiştir.
    Danıştay 4. Dairesinin kararları da sabit varlığın aktifleştirildiği dönemin sonuna kadar gerçekleşen ve kesin olarak bilinen faizleri*nin maliyete intikali şeklindedir.
    Danıştay 3. Dairesinin 1984 yılında aldığı bir kararda Turistik Te*sis inşaası için Turizm Bankasından alınan kredi faizlerinin tesis maliyetine ilave edilerek tesisi ile birlikte amortismana tabi tutulması gerektiği belirtilmiştir.
    Ancak, uygulamada daha çok genel muhasebe prensipleri çer*çevesinde faizlerin bir finansman masrafı olarak kabul edilip doğru*dan doğruya gidere kaydedildiği görülmektedir.
    Sabit varlığın aktifleştirildiği dönemden sonraki dönemler ortaya çıkan faiz giderlerinin maliyete ilave edilmesi maliyet bedelini değiştireceğinden amortisman paylarının hesabını da karmaşık hale getire*cektir. Bu sebeple daha sonraki dönemlerde ortaya çıkan faiz gider*lerini doğrudan doğruya sonuç hesaplarına yazılması uygun olur. Bununla beraber, daha önce de bellirtiğimiz gibi değerleme işlemi dönemsonunda yapıldığından sabit varlığın aktifleştirildiği dönem gerçekleşen faiz giderleri ister ödenmiş ister tahakkuk etmiş olsun kesin olarak biliniyorsa. maliyete ilave edilmelidir.
    Sabit varlıkların aktifleştirildikleri dönemden sonra ortaya çıkacak olan faizlerin kredinin belli itfa planına bağlı olarak hesaplanıp sabit varlığın aktifleştirildiği dönem topluca maliyete dahil edilmesi hatalı*dır. Bu şekilde bir uygulama, kredinin vadesi ile sabit varlığın amor*tisman süresinin eşit olmaması durumunda tahmini ve hatalı bir ma*liyet ortaya çıkaracaktır.
    Ancak, VUK 163. nolu genel tebliğine ve Maliye Bakanlığının 1993 yılındaki bir müktezasına göre iktisadi kıymetlerin aktifleştirildiği hesap dönemi sonuna kadar ödenmek ve tahakkuk etmek suretiyle kesinleşmiş olan finansman giderlerinin sabit kıymetlerin maliyetine dahil edilerek o yıl aktifleştirilmesi zorunludur. Sabit aktifin aktifleştirll*diği hesap döneminden sonraki dönemlerde tahâkkuk edecek fi*nansman giderlerinin sabit aktifin maliyet bedeline dahil ederek aktif*leştirmek veya tahakkuk ettiği dönem gider yazmak konusunda her*hangi bir zorunluk bulunmamaktadır.
    Sabit varlığın aktifleştirildiği dönemden sonra ortaya çıkan ger*çekleşmiş kredi faiz masraflarını mükellef gidere yazmakta veya ma*Iiyete dahil etmekte serbesttir. Maliyete dahil edildiğinde maliyet be*delinin ve amortisman uygulamasının karmaşık hale geleceği şüphe*sizdir.
    Danıştay da gayrimenkullerin iktisabi için bankadan alınan kredi*lere ödenen faizlerin doğrudan gider yazılabileceğini kabul etmiştir.

Şurası kesin ki aktifleşme tarihinden o yulkın sonuna kadar olan faizler g.menkulün maliyetine sonraki yıllara ait faizler ise ister giderleştirilir,ister maliyete atılır..
    Benim kafamdaki soru ise şu:
    Mortgage sistemini çok iyi bilmememe rağmen,bildiğim bu krediler bitmeden ev sizin değil,bankanındır.Yani g.menkulü aktife kaydederken maliyeye tapu vb.bir belge sunmak zorundasınız.Devam eden bir mortgage kredisinde banka evin size ait olduğunu gösteren bir belge verebilecek midir.Veya bu belgeyi maliye kabul edecek midir?
    Önce banka ve maliye ile konuyu görüşüp sonrasında faizlerin ne yapılacağı üzerinde tartışmalıyız derim ben...
    Saygılar
    Bir mum diğer bir mumu tutuşturmakla,ışığından bir şey kaybetmez. (Mevlâna Celâlediin-i Rûmî)

Ynt: Gayrimenkulün faizi gider yazılır mı

Sayın Twolf
    Mortgage sistemini çok iyi bilmememe rağmen,bildiğim bu krediler bitmeden ev sizin değil,bankanındır..Demişsiniz..

Bende mortdan bir ev alma şansına sahip oldum. Evin Mülkiyeti elbette bende,tapusu da bende..
    Yani mülkiyetin devri ok. Üzerinde ipotek var oda ayrı mesele..
    Faiz giderini dediğiniz gibi ilk yıl maliyet , sonraki yıl kendi bilir.Fakat evini işyeri olarak gösterenler bunun ne kadarını giderleştirebiliyor bakmak lazım..

nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

mortgage=ipotek

Leasingle karıştırmayın. Mülikiyet alıcıya devredilir. Gayrimenkul rehni konur.
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

Tahsin Kurt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tahsin Kurt isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

Tamam leasingle karııştırdık,bilmiyoruz..Ne vuruyosunuz
    Bir mum diğer bir mumu tutuşturmakla,ışığından bir şey kaybetmez. (Mevlâna Celâlediin-i Rûmî)

nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

Tahsin Bey; Vurmak ne kelime
    Estafurullah.
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

Merhaba,
    Ben Ocak 2011 de mortgage kredisi ile ev aldım. Şubat 2012 de kendi şahıs şirketimi kurdum ve home office olarak çalışmaya başladım. Kredi faizinin ne kadarını gider olarak gösterebileceğime dair net bir görüş var mıdır? Okuduğum bir mevzuat maddesinde, ikamet edilen gayrimenkulün aynı zamanda iş yeri olarak kullanılması durumunda harcamanın (elektrik su gibi) yarısının gider yazılabileceği gibi birşey hatırlıyorum, ancak çok da emin değilim.

koraykarakaya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    koraykarakaya isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

Ticari kazancın elde edilmesinde kullanılan home-officeler le ilgili net bir belirleme yok mevzuatta. Yalnız GVKmd.68/1'e göre İkametgâhlarının bir kısmını iş yeri olarak kullananlar, ikametgâh için ödedikleri kiranın tamamı ile ısıtma ve aydınlatma gibi diğer giderlerin yarısını indirebilirler. İş yeri kendi mülkü olanlar kira yerine amortismanı, ikametgâhı kendi mülkü olup bunun bir kısmını iş yeri olarak kullananlar amortismanın yarısını gider yazabilirler. hükmü var.

Ne var ki bu madde hükmü de evden serbest meslek faaliyeti yürütenler için. Sizin faaliyet konunuz sanırım serbest meslek faaliyeti değil.
    Tarafımca yazılan mesajları şahsi görüşlerim olup, her hangi bir hukuki sorumluluğum yoktur.

Ben yazılım geliştirme ve danışmanlık hizmeti veriyorum. Serbest meslek olup olmadığıma dair net bir fikrim yok. Sonuç olarak, ciddi miktarda ev kredisi taksiti ödüyorum. Yeni iş kurduğum bu dönemde, kredi ödememin herhangi bir kısmını (faiz/taksit) bir şekilde gider gösteremeyecek miyim?

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)