kamu işçi maaş

Konu: Bireysel Emeklilik

Bireysel Emeklilik

merhabalar;
    her ay ltd.ştiketimizin banka hesabından 10YTL giriş aidatı,90-ytl katkı payı adı altında bireysel emeklilik için para kesilmektedir.Yıl boyunca her ödeneecek bu tutarları direk gider yazabilirmiyim.gider yazılacaksa tek düzen hesap planında nerelere işleyebieceğimi yazarsanız sevinirim ii çalışmalar..

Hasretim nazlıdır...

Bireysel Emeklilik

Arama motorunu kullanarak "bireysel emeklilik" yazarsanız sorunuzla ilgili bir çok konuya ışık tutacaktır.

iyi çalışmalar...
    iRiCiK >> Karanlığa kızacağına kalk bir mum yak !!!

Bireysel Emeklilik

öğrenmek istediğim şey şu cevabını bulamadığım daha doğrusu;Bireysel emeklilik katkı payı ödenen kişi ltd.şirket ortağı ise ve maaş ödenmiyorsa ben bu katkı payını nasıl giderleştirebilirim.
    Hasretim nazlıdır...

Tamer Başkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tamer Başkan isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

Bireysel Emeklilik

Alıntı metyo Nickli Üyeden Alıntı
    öğrenmek istediğim şey şu cevabını bulamadığım daha doğrusu;Bireysel emeklilik katkı payı ödenen kişi ltd.şirket ortağı ise ve maaş ödenmiyorsa ben bu katkı payını nasıl giderleştirebilirim.
    Merhaba,
    Şirket ortağı adına ödenen "Bireysel Emeklilik" primini gider olarak kayıtlarınıza almamanız gerekir. Ortağınız her yıl vereceği yıllık beyannamesinde GVK 89. madde kapsamında (forumda diğer başlıklarda detaylarını öğrenebileceğin şekilde) indirim konusu yapabilir.
    Şirket hesaplarından ortakların kişisel ödemelerini yapmayın.
    [u]Saygılarımla,[/u]<br />Vergi için muhasebe değil, bilgi için muhasebe. (Sn.Onursal Taştan&#39;a bu güzel cümle için Teşekkürlerimle)<br />[flash=500,35]http://www.alomaliye.com/forum/kurallar.swf[/flash]<br /><br />http://www.alomaliye.com/

Bireysel Emeklilik

sayın başkan cevabınız için teşekürler;
    aklıma bir soru daha takıldı onada cevap verirseniz sevinirim.Kişi hem şirket ortağı ve aynı zaman da şirket müdürü olarak ücrete tabi ise bu durumunda bireysel emeklilik primleri gider yazılabilirmi,yazılacaksa muhasebe kaydı için örnek verirseniz memnun olurum.
    Hasretim nazlıdır...

Tamer Başkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tamer Başkan isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

Bireysel Emeklilik

Merhaba,
    Öncelikle Gelir Vergisi Kanununun 89/1, 63. ve 40. maddelerini, 256 Seri No'lu GV Genel Tebliğini ve 3 no'lu GV Sirküleri okumanızı ayrıca "Arama Motorunda" , "Bireysel Emeklilik" şeklinde aramanınız öneriyorum.

Şirket ortağı olmasının durumu etkilemeyeceğini belirterek, ücretliler adına ücretlinin ödemesi gereken bir bedelin (Katkı Payı hariç) ödenmesi durumunda ücret olarak değerlendirilerek vergilendirilmesi gerekir.

Eğer bireysel emeklilik poliçesinde "çalışanın ödeyeceği tutar + işveren katkı payı" şeklinde ayrılmışsa işveren kaykı payını 89. maddedeki sınırlamalara tabi olacak şekilde GVK 40/9 maddesi gereğince gider olarak dikkate alabilirsiniz. Aşan kısmı ise ücret olarak değerlendirmeniz ve brütleştirerek gelir ve damga vergilerini hesaplayıp ödemeniz gerekecektir.
    [u]Saygılarımla,[/u]<br />Vergi için muhasebe değil, bilgi için muhasebe. (Sn.Onursal Taştan&#39;a bu güzel cümle için Teşekkürlerimle)<br />[flash=500,35]http://www.alomaliye.com/forum/kurallar.swf[/flash]<br /><br />http://www.alomaliye.com/

Ynt: Bireysel Emeklilik

sayın başkan şirket ortaklarının kendi adlarına yapmış oldukları bireysel emeklilik primlerinin gider yazılamayacağı görüşünüze aynen katılıyorum.
    fakat bununla ilgili bir tebliğ vs varmı? bazı arkadaşlar gider yazılabileceği konusunda ısrar ediyorlar

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)