kamu işçi maaş

Konu: Personele Yapılacak Check-up Gideri

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Şubat.2009
    Mesajlar
    123

    Personele Yapılacak Check-up Gideri

    Grup firması olarak grubumuzda yer alan 4 firmanın toplam 80 kadar personeline,ücretini firmamız ödeyerek sağlık taraması yada check-up yaptırmak istiyoruz. Bu sayede personele yapılacak bu giderin tamamını kurumlar vergisinden gider olarak düşebilirmiyiz, ayrıca kdv sini indirim konusu yapabilirmiyiz? Bu konuda mevzuat nedir? Yardımlarınızı rica ediyorum.


  2. #2
    Üyelik tarihi
    Şubat.2009
    Mesajlar
    123

    Ynt: Personele yapılacak check-up gideri

    Üstadlardan cevap verecek yokmu?

  3. #3
    Tahsin Kurt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tahsin Kurt isimli Üye şuanda  online konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Nisan.2007
    Mesajlar
    7.790

    Ynt: Personele yapılacak check-up gideri

    Selamlar
    Bu sağlık harcamalarının ücret ilavesi olarak bordroya yansıtılması suretiyle giderleştirilebileceğine dair benzer görüş vardır.

    ŞİRKET PERSONELİ SAĞLIK HARCAMASI GİDER KAPSAMINDADIR
    15/12/2008

    Sağlık giderlerinin hizmet erbabına sağlanan bir menfaat olarak kabul edilmesi nedeniyle Gelir Vergisi Kanunu?nun 40/1.maddesi uyarınca ücret olarak ücret bordrosu üzerinden gider olarak kaydedilmesi mümkündür.

    T.C. GELİR İDARESİ BAŞKANLIĞI İstanbul Vergi Dairesi Başkanlığı (Mükellef Hizmetleri Gelir Vergileri Grup Müdürlüğü)

    Sayı : B.07.1.GİB.4.34.16.01/KVK-8

    Konu : Şirketçe karşılanan şirket personelinin tedavi masraflarının gider yazılıp yazılamayacağı hk.

    ??.İlgi : ?/07/2008 tarihli dilekçeniz.

    İlgide kayıtlı dilekçenizde; şirketiniz çalışanın ?Hastanesi?nde tedavi gördüğü, tüm tedavi masraflarının şirketiniz tarafından karşılandığı belirtilerek, söz konusu tedavi masraflarının gider olarak yazılıp yazılmayacağı hususunu sormaktasınız.

    5520 sayılı Kurumlar Vergisi Kanunu?nun ?Safi Kurum Kazancı? başlıklı 6. maddesinde kurumlar vergisinin, mükelleflerin bir hesap dönemi içinde elde ettikleri safi kurum kazancı üzerinden tespit edileceği, safi kurum kazancının tespitinde Gelir Vergisi Kanunu?nun ticari kazanç hakkındaki hükümlerinin uygulanacağı hüküm altına alınmıştır. Bu hüküm uyarınca tespit edilecek kurum kazancından Kurumlar Vergisi Kanunu 8. maddesi ile Gelir Vergisi Kanunu?nun 40. maddesinde yer alan giderler indirilecektir.

    193 sayılı Gelir Vergisi Kanunu?nun 61.maddesinde, ?Ücret, işverene tabi ve belirli bir işyerine bağlı olarak çalışanlara hizmet karşılığı verilen para ve ayınlar ile sağlanan ve para ile temsil edilebilen menfaatlerdir.

    Ücretin, ödenek, tazminat, kasa tazminatı, mali sorumluluk tazminatı, tahsisat, zam, avans, aidat, huzur hakkı, prim, ikramiye, gider karşılığı veya başka adlar altında ödenmiş olması veya bir ortaklık münasebeti niteliğinde olmamak şartı ile kazancın belli bir yüzdesi şeklinde tayin edilmiş bulunması onun mahiyetini değiştirmez? hükmü yer almaktadır.

    Öte yandan, Gelir Vergisi Kanunu?nun 94?üncü maddesinde, hizmet erbabına ödenen ücret ve ücret sayılan ödemeler üzerinden, aynı kanunun 103. ve 104. maddelere göre sorumlularca istihkak sahiplerine nakden veya hesaben ödenme aşamasında tevkifat yapılması gerektiği hüküm altına alınmıştır.

    Diğer taraftan, Gelir Vergisi Kanunu?nun 40. maddesinin 1. bendinde ticari kazancın elde edilmesi ve idame ettirilmesi için yapılan genel giderlerin safi kazancın tespitinde indirilmesinin kabul edileceği hükme bağlanmıştır.

    Bu hükümlere göre; personelinizin tedavisinin özel sağlık kuruluşunda yapılması nedeniyle şirketiniz tarafından yapılan harcamaların ücret olarak değerlendirilmesi ve Gelir Vergisi Kanunu?nun 94.maddesi uyarınca tevkifat yapılması gerekmektedir.

    Diğer taraftan, sağlık giderlerinin hizmet erbabına sağlanan bir menfaat olarak kabul edilmesi nedeniyle Gelir Vergisi Kanunu?nun 40/1.maddesi uyarınca ücret olarak ücret bordrosu üzerinden gider olarak kaydedilmesi mümkündür.

    Bilgi edinilmesini rica ederim.

    Grup Müdür V.

    Bir mum diğer bir mumu tutuşturmakla,ışığından bir şey kaybetmez. (Mevlâna Celâlediin-i Rûmî)

  4. #4
    Üyelik tarihi
    Şubat.2009
    Mesajlar
    123

    Ynt: Personele yapılacak check-up gideri

    Teşekkürler üstad

  5. #5
    Tahsin Kurt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tahsin Kurt isimli Üye şuanda  online konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Nisan.2007
    Mesajlar
    7.790

    Ynt: Personele yapılacak check-up gideri

    Rica ederim.İyi çalışmalar
    Bir mum diğer bir mumu tutuşturmakla,ışığından bir şey kaybetmez. (Mevlâna Celâlediin-i Rûmî)

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Personele Yemek Gideri
    Konu Sahibi myardimli Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 8
    Son Mesaj : 11.Ekim.2011, 09:48
  2. Personele Yapılacak Duyrunun Bildirim Süresi
    Konu Sahibi osetsinan Forum İş Kanunu Mevzuatı
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 23.Kasım.2009, 15:16
  3. İhbar Süresi Dolmadan Çıkan Personele Yapılacak İşlemler
    Konu Sahibi MESUTİİ Forum İş Kanunu Mevzuatı
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 01.Kasım.2007, 12:54
  4. İşe İade Davasını Kazanan Personele Yapılacak Ödeme
    Konu Sahibi HŞAHİN Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 17
    Son Mesaj : 27.Şubat.2007, 09:32
  5. Bölüm Değişikliği Yapılacak Personele İmzalatılacak Yazı Örn
    Konu Sahibi samko71 Forum İş Kanunu Mevzuatı
    Cevap: 0
    Son Mesaj : 10.Kasım.2005, 09:20

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36