kamu işçi maaş

Konu: Ödenmeyen Geçici Vergi

 1. #1
  Üyelik tarihi
  Haziran.2005
  Mesajlar
  126

  Ödenmeyen Geçici Vergi

  Sayın Arkadaşlar ,

  Mükellefler tarafından 4.dönemde ödenmesi gereken geçici vergi ödenmediği takdirde yıllık gelir ve kurumlar vergisi beyannamesinde mahsup yapabiliyormuyuz. bununla ilgili mükteza ...vs. herhangi bir belge varsa yardımlarınızı rica ediyorum .

  Şimdiden teşekkür ederim.
  Pınar EROL
  SMMM


 2. #2
  Üyelik tarihi
  Şubat.2006
  Mesajlar
  145

  Ödenmeyen Geçici Vergi

  Gelir Vergisi Kanunu' nun Mük.120. maddesinde :

  "....... tahakkuk ettirilerek tahsil edilen geçici vergi, yıllık beyanname üzerinden hesaplanan gelir vergisinden mahsup edilir."

  Dolayısıyla geçici verginin ödenmesi şarttır.

 3. #3
  Üyelik tarihi
  Mayıs.2005
  Mesajlar
  16

  Ödenmeyen Geçici Vergi

  GVK 217 Nolu Tebliğ;
  6. GEÇİCİ VERGİNİN MAHSUBU


  78. Yıllık beyanname üzerinden hesaplanan gelir veya kurumlar vergisinden, ilgili hesap döneminin üçer aylık dönemlerine ilişkin olarak ödenen geçici vergi mahsup edilecektir.


  79. Mahsup işleminin yapılabilmesi için, üçer aylık dönemler halinde tahakkuk ettirilmiş geçici verginin mutlak suretle ödenmiş olması gerekmektedir. Dolayısıyla üçer aylık dönemler itibariyle tahakkuk ettirilmiş ancak ödenmemiş bulunan geçici verginin yıllık beyanname üzerinden hesaplanan gelir veya kurumlar vergisinden mahsup edilmesi mümkün değildir.


  80. Üçer aylık kazançlar üzerinden tahakkuk ettirilmiş ancak tahsil edilmemesi dolayısıyla yıllık beyanname üzerinden hesaplanan vergiden mahsup imkanı bulunmayan geçici vergi tutarları terkin edilecektir. Terkin edilen geçici vergi tutarına, vade tarihinden terkin edilmesi gereken tarihe kadar gecikme zammı uygulanacaktır.


  81. Ödenen geçici vergi tutarının, geçici verginin ilgili olduğu döneme ilişkin olarak verilen beyanname üzerinden hesaplanan gelir veya kurumlar vergisinden fazla olması halinde; mahsup edilemeyen tutar, mükellefin diğer vergi borçlarına mahsup edilecektir. Bu mahsuba rağmen arta kalan bir miktarın bulunması halinde, kalan kısım mükellefin o yılın sonuna kadar yazılı olarak başvurması kaydıyla kendisine nakden iade edilecektir.
  uRCu

 4. #4
  Üyelik tarihi
  Şubat.2006
  Mesajlar
  14

  Re: ödenmeyen geçici vergi

  Alıntı perol Nickli Üyeden Alıntı
  Sayın Arkadaşlar ,

  Mükellefler tarafından 4.dönemde ödenmesi gereken geçici vergi ödenmediği takdirde yıllık gelir ve kurumlar vergisi beyannamesinde mahsup yapabiliyormuyuz. bununla ilgili mükteza ...vs. herhangi bir belge varsa yardımlarınızı rica ediyorum .

  Şimdiden teşekkür ederim.
  Pınar EROL
  SMMM
  Sayın Pınar EROL,

  Gelir Vergisi Kanunu' nun Geçici Vergi' yi düzenleyen Mükerrer 120. Maddesinde " ... tahakkuk ettirilerek tahsil edilen geçici vergi, yıllık beyanname üzerinden hesaplanan gelir vergisinden mahsup edilir. " denilmektedir.

  Diğer taraftan, Tevkif yoluyla kesilen vergilerin yıllık beyanname üzerinden hesaplanan gelir veya kurumlar vergisinden mahsubu ve kalan kısmın iadesi, geçici verginin mahsup ve iadesi ile bu vergilere ait vergi hatalarından kaynaklanan iade işlemlerine ilişkin düzenleme ve açıklamaların yapıldığı 252 Sıra Nolu Gelir Vergisi Genel Tebliğin 2.GEÇİCİ VERGİNİN MAHSUBU VE İADESİ başlığı altında da "...tahakkuk ettirilerek TAHSİL edilen geçici verginin, yıllık beyanname üzerinden hesaplanan gelir vergisinden mahsup edileceği ... belirtilmiştir.

  Yukarıda verilen ilgili madde ve tebliğ kapsamında Geçici Verginin gelir veya kurumlar vergisinden mahsubu ödeme esasına dayandırılmış olup, mükellefler tarafından tahakkuk ettirilmekle birlikte ödenmeyen Geçici Verginin mahsup keyfiyeti bulunmamaktadır.

  Dolayısıyla, üçer aylık kazançlar üzerinden tahakkuk ettirilmiş ancak tahsil edilmemesi nedeniyle yıllık beyanname üzerinden hesaplanan vergiden mahsup imkanı bulunmayan geçici vergi tutarlarının vergi dairelerince terkin edilmesi gerekir.

  Diğer taraftan, terkin edilen geçici vergi tutarına, vade tarihinden terkin edilmesi gereken tarihe kadar gecikme zammı uygulanacağı da tabiidir.


  İyi çalışmalar.
  Ş.K.

 5. #5
  Üyelik tarihi
  Temmuz.2005
  Mesajlar
  137

  Ödenmeyen Geçici Vergi

  Sayın perol,
  252 Seri nolu Gelir Vergisi Genel tebliğinde,mahsup işlemi ile ilgili şöyle der;Yıllık beyanname üzerinden hesaplanan gelir veya kurumlar vergisinden ilgili hesap dönemine ilişkin geçici vergi dönemlerinde ödenen geçici vergi mahsup edilir.
  Mahsup işleminin yapılabilmesi için, tahakkuk ettirilmiş geçici verginin ödenmiş olması gerekmektedir. Geçici vergi dönemleri itibariyle tahakkuk ettirilmiş, ancak ödenmemiş bulunan geçici verginin yıllık beyanname üzerinden hesaplanan gelir veya kurumlar vergisinden mahsup edilmesi mümkün değildir.
  Tahakkuk ettirilmiş ancak ödenmemiş olması dolayısıyla yıllık beyanname üzerinden hesaplanan vergiden mahsup imkanı bulunmayan geçici vergi tutarları terkin edilir. Terkin edilen geçici vergi tutarı için vade tarihinden terkin edilmesi gereken tarih olan yıllık beyannamenin verilmesi gereken kanuni sürenin başlangıç tarihine kadar gecikme zammı uygulanır.
  Saygılarımla,<br />Davut GENÇ - SMMM

 6. #6
  Üyelik tarihi
  Haziran.2005
  Mesajlar
  126

  Ödenmeyen Geçici Vergi

  Sayın Arkadaşlar,

  Vermiş olduğunuz kıymetli bilgiler için teşekkür ederim.


  saygılar
  Pınar EROL
  SMMM

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. Geçici Vergi Tahak.ve Ödenmeyen Geçici Vergilerin Kayıtlardan Çıkarılması
  Konu Sahibi ferhat Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
  Cevap: 3
  Son Mesaj : 17.Mart.2010, 13:17
 2. Ödenmeyen Kdv ve Geçici Vergi
  Konu Sahibi erk_su Forum Konu Dışı
  Cevap: 3
  Son Mesaj : 04.Eylül.2009, 12:58
 3. ödenmeyen geçici vergi
  Konu Sahibi İSOCAN Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 04.Ağustos.2009, 11:50
 4. 2006/ 1. Dönemde Ödenmeyen Geçici Vergi
  Konu Sahibi aysdln Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
  Cevap: 9
  Son Mesaj : 06.Şubat.2007, 21:57
 5. Ödenmeyen Geçici Vergi..
  Konu Sahibi tolona Forum Vergi Usul Kanunu
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 28.Aralık.2006, 12:30

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36