kamu işçi maaş

Konu: Serbest meslek beyanında ekler

Serbest meslek beyanında ekler

mükelefimiz serbest meslek erbabı ve bilançoya tabi.Yıllık gelir vergisi beyannamesini hazırlarken serbest meslek kazancına ait olan bölüm dolduruldu. Ticari kazanç olmadığı için ekler kısmındaki bilanço ve gelir tabloları doldurulamadı. Fakat bankadan mükelefimizle ilgili olarak beyannamelerin yanında hem bilanço hem de gelir tablosu istendi. Tereddüt ediyorum,biz mi bir yerde yanlışlık yapıyoruz yoksa bankanın işgüzarlığı mı? bu konuda bana yardımcı olacak kimse var mı ? teşekkürlerrrr

a.makineci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    a.makineci isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

Ynt: serbest meslek beyanında ekler

Merhaba ;

mükelefimiz serbest meslek erbabı ve bilançoya tabi ...........Ticari kazanç olmadığı için .....
    Bunu biraz açar mısınız ? Olmaması gereken bir durum.
    Abdullah MAKİNECİ
    Serbest Muhasebeci Mali Müşavir

Ynt: serbest meslek beyanında ekler

serbest meslek faaliyetinin bilançosu/işletmesi (şirket hariç) olamaz.
    [B] Nane Üstada Saygılarımla;<br />[img]http://www.loadtr.com/b-64797-icon.gif[/img]admin_fast&#39;dan -&gt; [url=http://forum.alomaliye.com/index.php?PHPSESSID=5b843dee23a9503dcf1ac743e2795156&amp;topic=4231.0] [color=purple] [b]Forum Kuralları[/url]

Sevim Canyakmaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Sevim Canyakmaz Guest

Ynt: Serbest meslek beyanında ekler

örnek verdim sadece
    Bende Bir dişhekimi, aynı zamanda bir otobüs işletmecisi. Ticari kazanç sahibi

hem serbest meslek hemde bilanço usulüne tabi.. gelir vergisi beyannamesindede hem serbest meslek hemde ticari kazanç bölümü dolduruyorum. Aynı zamanda bilanço ve gelir tablosuda veriyorum bu ticari kazanç ile ilgili
    __________________________________________________ ______________________________________

Öncelikle bankanın hangi gelir unsuruna kredi vereceğini öğrenmeniz ve bu doğrultuda ya serbest meslek yada gelir tablosu vermeniz gerekir. ( banka kredi için bu mali tabloları istediğini varsaydım)

YGV de ticari kazanç kısmı boşsa, banka hangi gelir unsuru için mali tablo istediğine bakın, ona göre serbest meslek kazanç bildirimini verin.

Beyanda sadece serbest meslek kazancı var ve bu yüzden bilanço ve gelir tablosu doldurulamıyor. İstesek de sistem kabul etmiyor. Bu durumda , olmayan bir bilanço ve gelir tablosunu ben neden varmış gibi hazırlayayım diye soruyorum kendime ?haksızmıyım? bankaya ek bir belge göndermeyeceğim o zaman doru mu? ilginize teşekkürler

Sevim Canyakmaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Sevim Canyakmaz Guest

ticari kazanç ile ilgili bir şey yoksa, mali tabloda yok demektir.
    siz ek belge göndermeyeceksiniz, yıllık gelir vergisi beyannamesini sunsanız bile yeterli.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)