kamu işçi maaş

Konu: Ücretsiz defter tutma

Ücretsiz defter tutma

birinci derece yakınımızın, benim örneğimde babamın, sorumluluk ve aracılık sözleşmesi kapsamında beyannamelerini onaylıyorum fakat fiiliyatta bu hizmet karşılığında bir bedel almıyorum. biliyorsunuz serbest meslek kazancı tahsilat esasına bağlanmış fakat kdv kanununa göre ise ödeme almasak dahi hizmet ifası ile vergi doğuran olay meydana geldiği için fatura kesmemiz gerekiyor.fakat yinede işin içinden çıkamadım. kanuni dayanağıyla fatura kesip kesmemen konusunda yardımcı olursanız sevinirim.iyi çalışmalar..

Ynt: ücretsiz defter tutma

Alıntı TURKUVAZ Nickli Üyeden Alıntı
    birinci derece yakınımızın, benim örneğimde babamın, sorumluluk ve aracılık sözleşmesi kapsamında beyannamelerini onaylıyorum fakat fiiliyatta bu hizmet karşılığında bir bedel almıyorum. biliyorsunuz serbest meslek kazancı tahsilat esasına bağlanmış fakat kdv kanununa göre ise ödeme almasak dahi hizmet ifası ile vergi doğuran olay meydana geldiği için fatura kesmemiz gerekiyor.fakat yinede işin içinden çıkamadım. kanuni dayanağıyla fatura kesip kesmemen konusunda yardımcı olursanız sevinirim.iyi çalışmalar..
    Şimdi durum vahim şöyle ki eğer, serbest meslek kazancına tabi olup ta fatura kullanıyorsanız. Eğer ki pek muhtemeldir makbuz yerine yanlışlıkla fatura yazdı iseniz ay sonlarında kesiniz, tahsil esası hak getire.
    Ronin sözcüğü efendisiz savaşçı (samuray) anlamına gelmekteyse de aylak, boşta gezer şeklinde de kullanılmaktadır. Kelime anlamına bakıldığında ronin "dalga adam" demektir ve denizdeki dalgalar gibi oradan oraya savrulan kişi anlamına gelmektedir.

Ynt: Ücretsiz defter tutma

yanıtınız için teşekkür ederim sayın roonıın fakat hala soru işaretlerini gideremedim

Tahsin Kurt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tahsin Kurt isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

Selamlar.
    "Fatura" ibaresini dil sürçmesi olarak kabul ediyorum.kastınız serbest meslek makbuz olsa gerek.
    Sorunuza gelince..
    Akrabanızda olsa,verilen beyanlar meslek mensubu olarak sizin tarafınızdan verilmektedir.haliyle beyanları düzenleyen bölümde sizin bilgileriniz yazmaktadır.Uyanık bir memur,isminizi beyanlardan görüp,akrabanızın en basitinden muhtasar beyanını incelese tevkifat kesintileri bölümünde isminizi göremeyecektir. kaldı ki oda'ya göre gerçekte isterseniz ücretsizde tutsanız,beyanname sizin onayınızla verildiği taktirde asgari tutarlarda makbuz kesiniz der.
    Beyannamelerde de en azından smmm kesinti bilgileri olması açısından yılda 2 kez veya tek seferde (asgari tarifeden olmasada) uygun bir makbuz düzenleyin.hiç düzenlememektense yıllık tutarın yarısını bile düzenleseniz,kendinizi ve akrabanızı savunmaya yeter diye düşünüyorum.Makbuzların stopaj ve kdv'sini de artık karşılar sanıyorum..
    Saygılar
    Bir mum diğer bir mumu tutuşturmakla,ışığından bir şey kaybetmez. (Mevlâna Celâlediin-i Rûmî)

teşekkür ederim sayın twolf 'fatura' ibaresi için ise ne desem bilemiyorum.. :-[
    sanırım serbest meslek makbuzu kesme boyutunda pekte yapılacak bir şey yok, kendimizi riske atmaya değmez.
    iyi çalışmalar, saygılar..

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)