kamu işçi maaş

Konu: Mahkeme Kararı Sonucu Verilen Ceza, Gider Yazılabilir mi?

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Aralık.2008
    Mesajlar
    25

    Mahkeme Kararı Sonucu Verilen Ceza, Gider Yazılabilir mi?

    Herkese iyi günler,

    7 sene önce elektrik işlerini yaptığımız bir fabrikada biz çalıştığımız sırada fabrikanın bir işçisi elektrik kazası geçirdi ve SGK kaza geçiren bu işçiyi malulen emekli etti. Daha sonra SGK bize ve fabrikaya iş mahkemesinde dava açtı ve bu işçi ile ilgili giderlerini istedi. Dava sonuçlandı ve kısmen kusurlu bulunduk. Geçen ay icra dairesinden SGK'ya kusurumuz oranınca ödememiz gereken asıl alacak bedelini, faizi, yargılama giderlerini, vekalet ücretini vs. içeren bir icra emri geldi.

    Öğrenmek istediğim biz bu bedeli yatırdığımızda bunun muhasebe açısından durumu ne olacak? Gider olarak gösterilebilir mi, KKEG mi olur? İşle ile ilgili olduğu için gider yazılabileceğine dair bir yorum okudum ama çok tatmin edici değildi. Sizlerin yorumları nedir ya da başına daha böyle bir iş gelen varsa nasıl bir yol izledi anlatabilirse çok memnun olurum.

    Zaman ayıran herkese şimdiden teşekkür ederim.


  2. #2
    nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    12.410

    Ynt: Mahkeme Kararı Sonucu Verilen Ceza, Gider Yazılabilir mi?

    Elbette bu olay tamamen ticari kazancın elde edilmesine yöneliktir. Doğrudan gider yazabilirsiniz.
    770 /730 altında giderleştirebilirisiniz.
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

  3. #3
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    877

    Ynt: Mahkeme Kararı Sonucu Verilen Ceza, Gider Yazılabilir mi?


    GVK?nun 41. maddesinde gider kabul edilmeyen ödemeler sayılmıştır. Maddenin 5.fıkrası şöyle:

    ?5-Her türlü para cezaları ve vergi cezaları ile teşebbüs sahibinin suçlarından doğan tazminatlar (Aktiflerde ceza şartı olarak derpiş edilen tazminatlar cezai mahiyette tazminat sayılmaz.),?

    Soruda bahsi geçen ödeme işverenin kusurundan doğan bir tazminat mahiyetinde olduğundan indirilemez.

    İndirim ancak ticari mukavelelerde kayıt altına alınan, gerçekleşmesi muhtemel tazminatlara münhasırdır.

  4. #4
    nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    12.410

    Ynt: Mahkeme Kararı Sonucu Verilen Ceza, Gider Yazılabilir mi?


    Tazminatların, ödeyenin kazancının tespitinde gider olabilme konusunda; paralel düzenlemeleri KVK?da da bulunan GVK?nın 40/3. maddesine göre ?İşle ilgili olmak şartıyla mukavelenameye veya ilama veya kanun emrine istinaden ödenen zarar, ziyan ve tazminatlar? gider olarak yazılabilmektedir. Buna karşılık aynı kanunun ?kanunen kabul edilmeyen giderler?i düzenleyen 41/6. maddesinde ?teşebbüs sahibinin suçlarından doğan tazminatlar?ın gider yazılamayacağı kabul edilmiştir.
    İki maddeyi birlikte değerlendirdiğimizde, ticari faaliyetle ilgili olmak kaydı ile ve suç oluşturmamak koşulu ile sözleşmeye veya mahkeme kararına yahut kanun emrine istinaden ödenen tazminatların gider yazılabileceği sonucuna ulaşılmaktadır.
    Buna karşılık tazminata yol açan fiilin kanunlarla suç kabul edildiği hallerde tazminat, sözleşmeye veya mahkeme kararına yahut kanun emrine istinaden ödense dahi gider yazılamayacaktır.
    Suç kavramı, hukuk düzeninin ceza veya güvenlik tedbiri yaptırımına bağladığı yasaklanmış davranışı ifade etmektedir. Dolayısıyla iş kazasının oluşumunda işverenin suç niteliğinde fiili söz konusu değilse, bize göre işçiye (veya mirasçılarına) yahut yaptığı masrafların rücuu dolayısıyla SSK?ya ödenen tazminatın gider yazılabilmesi gerekmektedir.
    KVK?da da (md. 11/g) aynı esaslar benimsenmiştir. Buna karşılık madde gerekçesi hukuk kavramlarını son derece özensiz olarak kullanmış olup, bir yerde suç sayılan fillerden, bir yerinde de kusur sayılan hallerden söz etmektedir. Ancak bunun hiçbir önemi yoktur. Çünkü Vergi Usul Kanunu?nun 3. maddesinde açıkça, lafzın açık olduğu hallerde, başka bir yorum yönteminin kullanılması yolunu kapatmıştır.
    Buna karşılık Maliye Bakanlığı teşkilatının vermiş olduğu özelgelerde, kanunun lafzi yorumu ile çelişir şekilde, işverenin ödediği tazminatın işverenin kusurlu olduğu orana tekabül eden kısmının gider yazılamayacağı görüşü kabul edilmektedir. Örneğin Gelir İdaresi Başkanlığı 31.01.2007 tarihli Özelgesi?nde, Büyük Mükellefler Vergi Dairesi Başkanlığı 11.01.2008 tarihli Özelgesi?nde ve 18.04.2007 tarihli Özelgesi?nde[1] ödenen tazminatın işverenin kusuruna tekabül eden kısmının gider yazılamayacağı söylenmiştir.


    Bu nedenle bazı kavram karışıklığı doğmaktadır.
    Benim yorumuma göre eğer işletme sahibinin veya işveren vekilinin şahsi suçu (ceza hukuku kapsamında) olmadıkça , işle ilgili ÖDENEN tazminatlar gider yazılabilir.
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

  5. #5
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    877

    Ynt: Mahkeme Kararı Sonucu Verilen Ceza, Gider Yazılabilir mi?

    Bu konuyu biraz daha irdelemekte fayda var; Kaza sonucu işveren (kısmen de olsa) kusurlu görüldüğüne göre olay Türk Ceza kanunu kapsamında mütalaa edilmelidir. Zira 5237 sayılı T.C.K?nun 22/2 maddesinde taksirli suçlar kanun kapsamına alınmıştır. ?Taksir? tabiri ?kusur işleme? anlamındadır . Kişinin bedenen zarar görmesi söz konusudur. Bu T.C.K.?nuna göre suçtur ve bu kanuna göre cezalandırılır. Davanın ceza mahkemesinde görülmemesi sonucu değiştirmez.
    Dolayısıyla soruda bahsi geçen ödeme her halukarda gider olarak indirilemez.

  6. #6
    nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    12.410

    Ynt: Mahkeme Kararı Sonucu Verilen Ceza, Gider Yazılabilir mi?

    Peki diyelim ki iş kazası değil ancak yönetim kusuru olarak , (senin davranışlarını beğenmiyorum dedi mesela) işveren kişiyi tazminatsız işten çıkardı. İşçi de dava açtı.
    Hem kıdem hem ihbar hem de kötü niyet tazminatı kazandı. Bu durumda ilama dayalı bu tazminat ticari kazancın elde edilmesiyle doğrudan ilgili olduğu halde zarar yazılmayacak mı?
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

  7. #7
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    877

    Ynt: Mahkeme Kararı Sonucu Verilen Ceza, Gider Yazılabilir mi?

    İşveren davranışında mahkemece kusurlu sayıldığına göre ödediği bu tazminatı da indirim konusu yapması söz konusu olmaz. Konu ile ilgili bir özelgeden yaptığım alıntı aşağıdadır.

    ?????..5520 sayılı Kurumlar Vergisi Kanununun "Kabul Edilmeyen İndirimler" başlıklı 11 inci maddesinin birinci fıkrasının (g) bendinde ise, sözleşmelerde ceza şartı olarak konulan tazminatlar hariç olmak üzere kurumun kendisinin, ortaklarının, yöneticilerinin ve çalışanlarının suçlarından doğan maddi ve manevi zarar tazminat giderlerinin kurum kazancının tespitinde de gider olarak dikkate alınamayacağı hükmüne yer verilmiştir.

    Bu hükümlerden de anlaşılacağı üzere, ödenen tazminatların gider yazılabilmesi için, işle ilgili olması ve sözleşmeye, ilama veya kanun emrine bağlı bulunması şarttır. Ancak, kurumlarca işle ilgili ödenen tazminatlar, sözleşmeye, ilama veya kanun emrine bağlı bulunsa dahi, kurumların, ortaklarının, yöneticilerinin ve çalışanlarının kusurundan kaynaklanması halinde gider olarak yazılamamaktadır. ?

  8. #8
    Üyelik tarihi
    Temmuz.2015
    Mesajlar
    4

    2008 yılına ait kıdem ve ihbar tazminatı ödemeleri

    Alıntı OSMAN EROL Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    İşveren davranışında mahkemece kusurlu sayıldığına göre ödediği bu tazminatı da indirim konusu yapması söz konusu olmaz. Konu ile ilgili bir özelgeden yaptığım alıntı aşağıdadır.

    ?????..5520 sayılı Kurumlar Vergisi Kanununun "Kabul Edilmeyen İndirimler" başlıklı 11 inci maddesinin birinci fıkrasının (g) bendinde ise, sözleşmelerde ceza şartı olarak konulan tazminatlar hariç olmak üzere kurumun kendisinin, ortaklarının, yöneticilerinin ve çalışanlarının suçlarından doğan maddi ve manevi zarar tazminat giderlerinin kurum kazancının tespitinde de gider olarak dikkate alınamayacağı hükmüne yer verilmiştir.

    Bu hükümlerden de anlaşılacağı üzere, ödenen tazminatların gider yazılabilmesi için, işle ilgili olması ve sözleşmeye, ilama veya kanun emrine bağlı bulunması şarttır. Ancak, kurumlarca işle ilgili ödenen tazminatlar, sözleşmeye, ilama veya kanun emrine bağlı bulunsa dahi, kurumların, ortaklarının, yöneticilerinin ve çalışanlarının kusurundan kaynaklanması halinde gider olarak yazılamamaktadır. ?

    2008 yılında işten çıkmış olan bir personel şirketimizi mahkemeye vermiş ve kıdem ihbar ve izin alacaklarını almaya hak kazanmıştır.
    ödenen tazminatları izin ücretini avukatlık masrafları ve harçları toplam olarak KKEG gider yapıyorum
    yaptığım işlem doğru mudur ? geriye yönelik olarak vergi ödemelerini yapmam gerekiyor mu (ssk gelir dv)

    teşekkürler,

  9. #9
    nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    12.410
    Hayır işlem doğru değil. Mahkeme ilamına istinaden ödenen tazminatlar gider yazılır. Bu ödediğiniz artık ücret değil tazminattır. geriye dönük bildirim yapılmaz.
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

  10. #10
    Üyelik tarihi
    Temmuz.2015
    Mesajlar
    4
    Alıntı nguroy Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Hayır işlem doğru değil. Mahkeme ilamına istinaden ödenen tazminatlar gider yazılır. Bu ödediğiniz artık ücret değil tazminattır. geriye dönük bildirim yapılmaz.
    cevap için çok teşekkür ederim,

    mahkemenin işten çıkış işleminde işvereni kusurlu bularak tazminat ve kullanılmamış izin ücretlerini ödemeye karar vermiş olması önem arzetmiyor mu ?

    sonuç olarak

    ödenen tutarlardan gelir vergisi damga vergisi ssk primi ödemeyeceğim ve tamamını gider olarak yazabileceğim

    doğru mu ?

    teşekkürler, iyi çalışmalar.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Mahkeme Kararı
    Konu Sahibi murat020 Forum SGK Mevzuatı
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 20.Ocak.2014, 10:03
  2. Mahkeme Kararı ile Tasfiye
    Konu Sahibi kariyerim3568 Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 08.Temmuz.2010, 15:30
  3. Mahkeme Kararı
    Konu Sahibi metintacer Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 20.Ekim.2009, 13:03
  4. Belediyenin iftar çadırında verilen iftar yemeği gider olarak yazılabilir mi?
    Konu Sahibi gurpelit Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 3
    Son Mesaj : 29.Eylül.2009, 15:27
  5. SSK da Mahkeme Kararı ile Kazanılan Günler ve SSK nın
    Konu Sahibi prometheus Forum SSK Mevzuatı (Arşiv)
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 09.Mart.2006, 21:20

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36